W ślad za naszą publikacją
Tekst o jedynowładztwie w SDP wzbudził duże zainteresowanie Czytelników naszego portalu. Otrzymaliśmy słowa poparcia i kolejne ważne informacje, które wkrótce przedstawimy. Niektórzy członkowie Zarządu Głównego przysłali polemikę, którą w całości publikujemy.
Prezes z Notre-Dame
Członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którzy składają wnioski o pomoc socjalną, czekają wiele miesięcy na rozpatrzenie prośby. Pomoc jest wstrzymywana z dziwnych powodów. Nie wszystkim udało się dożyć tego, żeby ktoś zajął się ich sprawą. Czy winne są procedury, czy może jednak ludzie?
Klub Publicystyki Kulturalnej SDP
Jedynowładztwo na Foksal
Wojtku będziemy pamiętali
Najlepszy amator świata


Wzywamy polityków do zgodnego odstąpienia mediów publicznych społeczeństwu. Będziemy monitorować zdarzenia świadczące o nierzetelnym traktowaniu opozycyjnych programów politycznych, ważnych grup społecznych, prądów ideowych. Pora na uwolnienie mediów publicznych od partyjności. Czas skończyć z przerzucaniem dziennikarzy z partii do partii. Publikujemy list otwarty w tej sprawie.
Pan
Pan
Pan
Pan
Pan
Pan Grzegorz Napieralski, Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej
Pan
LIST OTWARTY
Szanowni Panowie,
4 września 2010 r. weszły w życie nowe przepisy Ustawy o radiofonii i telewizji. Wygasły kadencje rad nadzorczych i zarządów spółek, które tworzą media publiczne. Wcześniej ukonstytuowała się nowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Jest okazja, by rozpocząć budowę mediów publicznych wolnych od bezpośrednich nacisków politycznych. Jest czas weryfikacji obietnic odpartyjnienia Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wielokrotnie krytycznie oceniał sposób funkcjonowania mediów publicznych. Szczególnie szkodliwe dla społeczeństwa demokratycznego i dziennikarstwa polskiego były manipulacje propagandowe, jakich dopuścili się kierownicy publicznego radia i telewizji w czasie ostatniej kampanii wyborczej. Żenujące a nagminne sprzyjanie kandydatom wysuniętym przez rządzące mediami PiS i SLD, a przedstawianie w mniej korzystnym świetle kandydatów popieranych przez inne partie i środowiska.
Przed nami następne wybory samorządowe i parlamentarne. Żywimy nadzieję, że podobne manipulacje nie będą miały miejsca. Szkodzą wszystkim - podważają wiarygodność mediów, które nie należą do partii politycznych, ale do całego społeczeństwa, a jednocześnie burzą wiarygodność polityki jako aktywności mającej na celu dobro wspólne.
Zbudowanie mediów publicznych - a niepartyjnych - wymaga szacunku dla wszystkich istotnych nurtów politycznej debaty, w tym także tych reprezentowanych przez partie opozycyjne. Media publiczne muszą sprzyjać swobodnemu formułowaniu się poglądów społecznych. Oznacza to, że partie polityczne takie jak Prawo i Sprawiedliwość czy Samoobrona, do niedawna rządzące w mediach publicznych, muszą mieć możliwość rozmowy ze swoimi zwolennikami i propagacji swoich idei w ramach nowego porządku medialnego na równi z PO, SLD, PSL i innymi partiami opozycyjnymi. Programy i poglądy muszą swobodnie trafiać do odbiorców mediów publicznych, płatników abonamentu i podatników. Niemal połowa wyborców głosuje wszakże w demokratycznych wyborach na kandydatów opozycji. Żaden istotny nurt polityczny czy społeczny, żadna ważna grupa czy ruch obywatelski nie może być ani faworyzowany ani ignorowany przez publiczne media.
Zamierzamy tej zasady bronić.
Oddział
Będziemy przypominali, że dobrze funkcjonujący ustrój demokratyczny potrzebuje rzetelnych, niezależnych i bezstronnych politycznie mediów publicznych. Takich mediów chcieli autorzy Ustawy o Radiofonii i Telewizji z 1992 r., środowiskowych kodeksów etycznych, Konstytucji RP. Na takie media zasługuje nasza wciąż młoda demokracja.
Wzywamy wszystkich kolegów do odbudowy fundamentów służebnego wobec społeczeństwa dziennikarstwa. Obrona zasad i standardów dziennikarskich może być dzięki nowej ustawie skuteczniejsza: jest w niej zapis zobowiązujący członków zarządów i osoby zajmujące kierownicze stanowiska w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji do kierowania się w swojej pracy oraz w ocenie dziennikarzy i innych twórców im podległych zasadami profesjonalizmu, uczciwości i rzetelności. Uważamy to ustawowe zobowiązanie za fundamentalne dla ustroju mediów publicznych i wielce skuteczną broń przeciwko naciskom i szantażowi partyjnemu wobec dziennikarzy.
Szanowni Państwo, wzywamy Was do zgodnego odstąpienia mediów publicznych polskiemu społeczeństwu.
W imieniu zarządu Oddziału Warszawskiego
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Do wiadomości:
Pani
Pan Piotr
Pan
Pan
Pan
Dodaj swój komentarz
komentarze(1):
Dodaj komentarz:
Stanisław Remuszko