Zachęcamy do opłacania składek
Weszliśmy w Nowy Rok. Wszystkich Państwa, którzy jeszcze nie mają aktualnych legitymacji zachęcamy do opłacenia składki. Zapraszamy do biura w poniedziałki, środy i piątki od 12.00 do 16.00 oraz we wtorki i czwartki od 14.00 do 18.00. Opłaty można również przesłać przelewem na rachunek OW SDP.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Trwa konkurs dla dziennikarzy zajmujących się turystyką
Szanowni Państwo,
Żegnamy Redaktor Irenę Dryll
Wybory w OW SDP przesunięte



Warszawa, 18 października 2010 r.
Pan Włodzimierz Ławniczak
p.o. Prezes Telewizji Polskiej SA
List otwarty
Szanowny Panie Prezesie,
Zwracamy się do Pana, kierującego najważniejszą instytucją systemu mediów publicznych w naszym kraju, z prośbą o wyjaśnienie okoliczności zdjęcia z anteny Jedynki TVP SA programów red. Bronisława Wildsteina i red. Anity Gargas.
Powodem rezygnacji z programów redagowanych przez tych dziennikarzy („Bronisław Wildstein przedstawia” oraz „Misja specjalna”) ma być, według przedstawicieli kierowanej przez Pana instytucji - „niezadowalająca” ich oglądalność.
Dbałość o wysoką popularność jest naturalnym dążeniem zarządzających TVP SA. W sytuacji zniszczenia przez polityków instytucji abonamentu za dostęp do misyjnych audycji mediów publicznych jest to oczywiście ważny powód zmian w ramówce TVP. Zwracamy jednak uwagę na fakt, iż programy redaktorów Gargas i Wildsteina należą do tych, których wartość nie może być mierzona tylko oglądalnością. Wiele innych programów nadawanych w porze niskiej oglądalności może mieć podobne wyniki. W publicznej telewizji o wartości programów publicystycznych czy filmów dokumentalnych decyduje przede wszystkim ich jakość i misyjność.
Zdejmowane z anteny mają zaś niewątpliwie charakter krytyczny wobec rządu, co powoduje, że rezygnacja ze współpracy z ich autorami może być odczytywana jako decyzja motywowana politycznie, a nie merytorycznie.
W związku z tym pragniemy zadać Panu następujące pytania:
Czy prawdą jest, że powodem rezygnacji ze współpracy z redaktorami Bronisławem Wildsteinem i Anitą Gargas jest polityczna wymowa redagowanych przez nich programów?
Jak zauważył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Czy podjęto we współpracy z autorami programów próbę poprawy wyników ich oglądalności?
Czy zarząd TVP lub kierownictwo anten podjęło prace nad zasadami produkcji i redagowania programów publicystycznych w zgodzie ze standardami dziennikarskimi, do których odwołują się Państwa przedstawiciele? A jeśli tak, to w jaki sposób komunikowane są te zalecenia zarządu i szefów anten dziennikarzom?
Czy zarząd TVP zamierza wprowadzić system oceny programów lub wykorzystać w tym celu analizy Biura Koordynacji Programowej (BKP) tak, by dziennikarze programów publicystycznych i informacyjnych mogli stawić czoła zewnętrznym i wewnętrznym manipulacjom politycznym?
Zarząd Oddziału Warszawskiego SDP żywi nadzieję, że działania programowe TVP będą pochodną kierowania się w ocenie dziennikarzy ich profesjonalizmem i postawą etyczną, do czego upoważnia i zobowiązuje Państwa ustawa o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Ustawa podkreśla, że programy publicznej radiofonii i telewizji powinny rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą a także sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej.
Nie może być swobodnego kształtowania się opinii publicznej bez obecności w mediach publicznych poglądów krytycznych wobec władz i polityków.
Dziennikarze i inni twórcy telewizyjni mają prawo wierzyć, że ich praca na rzecz różnorodności postaw i opinii obywateli będzie chroniona przez zarząd TVP SA.
Z wyrazami szacunku
Za zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Prezes OW SDP
Do wiadomości:
Pan
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
OTRZYMALIŚMY ODPOWIEDŹ PREZESA WŁODZIMIERZA ŁAWNICZAKA. PRZECZYTAJ JĄ KLIKAJĄC TUTAJ.
Dodaj swój komentarz
komentarze(3):

Były pracownik TVP (emeryt) - Renata Lipińska - Kondratowicz

Dodaj komentarz:
Pozdrawiam