Życzenia od Prezesa Oddziału Warszawskiego SDP
.jpg)
Wielkanoc w Biurze OW SDP i Centrum Medycznym Damiana

Nagrody SDP 2020

Przeciwko bezduszności i głupocie
Żegnamy Adama Zagajewskiego
Przedłużona ostatnia prosta



Warszawa, 18 stycznia 2011 roku
Pani Barbara Markowska-Wójcik
Przewodnicząca Zarządu
Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP SA Wizja
Szanowna Pani Przewodnicząca,
Serdecznie dziękuję za przekazanie na moje ręce listu otwartego dotyczącego odpolitycznienia mediów publicznych. Odczytuję go jako wyraz Państwa troski o Polskie Radio i Telewizję Polską. Zawarte w nim postulaty odbieram także jako wsparcie działań zmierzających do poprawy wizerunku, pozycji rynkowej, ale również do poprawy sytuacjipracowników mediów publicznych.
List wskazuje na wiele niekorzystnych zjawisk, które mają obecnie miejsce, szczególnie w Telewizji Polskiej. Nie służą one rozwojowi, budowie zaufania publicznego, kształtowaniu demokratycznego społeczeństwa. Podzielam zawarte w Państwa liście obawy. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że „Telewizja Polska jest marką, o którą trzeba walczyć i którą należy zachować, instytucją, w której muszą być przestrzegane standardy profesjonalizmu i obiektywnego dziennikarstwa, a nie politycznej uległości i partyjnej służalczości”.
Zmiana w mediach publicznych to nie jednorazowy akt. To trudny i długotrwały proces. Wybór rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, o którym Państwo piszecie, a który wciąż trwa, to dopiero początek głębokich zmian, koniecznych do przeprowadzenia w publicznych mediach. Ogromne znaczenie będzie miał wybór zarządów tych instytucji. Korzystną zmianę powinny przynieść skonkretyzowane zasady programowe, tzw. porozumienia programowo-finansowe. Media publiczne czeka również szereg zmian restrukturyzacyjnych i organizacyjnych. Niezbędne wydaje się wypracowanie zasad rzetelnej, zobiektywizowanej oceny pracy różnych grup zawodowych, co mam nadzieję, w pewnym stopniu, zapobiegłoby nieuzasadnionym, budzącym niepokój, ciągłym zmianom kadrowym. Konieczne jest zapewnienie właściwego poziomu finansowania mediów z abonamentu. Reformy w mediach nie będą proste ani łatwe. Spodziewać się należy na tej drodze różnych przeszkód i zahamowań.
Wierzę, że nadal będziecie Państwo popierać działania podejmowane w celu uczynienia mediów publicznych silnymi i dobrze zarządzanymi instytucjami. Ja ze swej strony, niezależnie od przeszkód, obiecać mogę konsekwencję i niezmienność dążenia do tego, by media publiczne w coraz szerszym zakresie służyły społeczeństwu i jego potrzebom.
Z poważaniem
Jan Dworak
List WIZJI do przewodniczącego Dworaka znajdziesz tu.