DZIAŁO SIĘ

Dodane: 132 dni temu
Jesienią wybierzemy delegatów

12 września 2020 r. o godz. 11.00 w pierwszym terminie odbędzie się Zebranie członków Oddziału Warszawskiego SDP, na którym wybierzemy delegatów na Zjazd Sprawozdawczo Wyborczy SDP.

więcej

Odsłon: 9071 | Komentarzy: 0
Dodane: 149 dni temu
Pomoc koleżeńska w OW SDP

Pomoc koleżeńska w OW SDPKoleżanki i Koledzy, wszyscy boleśnie odczuwamy ograniczenia związane z epidemią. Wielu dziennikarzy dotkliwie odczuwa skutki izolacji. Nie wszyscy mogą skorzystać ze wsparcia rodziny lub sąsiadów. Dlatego pomyśleliśmy, że przynajmniej w niektórych sprawach możemy pomóc sobie nawzajem. Nie raz już członkowie Oddziału Warszawskiego udowadniali, że w trudnych sytuacjach potrafią się zmobilizować i zadbać jedni o drugich. Telefon: 572015860.

więcej

Odsłon: 7732 | Komentarzy: 0
Dodane: 156 dni temu
Zaproszenie do Teatru Telewizji

Zaproszenie do Teatru TelewizjiNiedawno minęła dziesiąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęli członkowie polskiej delegacji lecący na uroczystości do Katynia z urzędującym Prezydentem RP na czele. Tegoroczne obchody rocznic były ograniczone ze względu na przepisy związane ze stanem epidemii. A jak współczesny dramaturg widzi społeczeństwo w obliczu tragedii będzie się można przekonać 27 kwietnia o 21.00 w TVP 1 podczas seansu Teatru Telewizji.

więcej

Odsłon: 7432 | Komentarzy: 0
Dodane: 173 dni temu
Życzenia od Prezesa OW SDPZjazd SDP w okresie refleksji
Dodano: 2011-06-05 - 3404 dni temu

 

SDP w okresie refleksji


Zjazd delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich udzielił absolutorium władzom poprzedniej kadencji. Zjazd został w niedzielę zawieszony - nie udało się wybrać nowych władz. Żaden z kandydatów na prezesa nie uzyskał wymaganej liczby głosów. Władzę w Stowarzyszeniu pełni w tym czasie Zjazd poprzez wybrane przez siebie prezydium z Marcinem Wolskim jako przewodniczącym.

Na czas przerwy, sprawami SDP zarządza zarząd główny poprzedniej kadencji.

Sekretarz generalny SDP Stefan Truszczyński poinformował PAP, że nie ma ustalonego terminu kolejnego spotkania Zjazdu. Zdecydowano natomiast o zmianie reguł - podczas kolejnego głosowania głosy wstrzymujące się nie będą liczone jako ważne.

A oto dalsza część korespondencji PAP:

W niedzielę na stanowisko prezesa SDP kandydowali Grzegorz Cydejko, Krzysztof Czabański, Stefan Truszczyński, Krzysztof Kłopotowski. Żaden z nich nie uzyskał wymaganej liczby głosów - co najmniej 50 proc. wszystkich ważnych oddanych plus jeden.

W kolejnej turze wzięli udział Cydejko i Czabański, bo Kłopotowski otrzymał zbyt mało głosów, a Truszczyński zrezygnował. Mimo iż jednym głosem wygrał Czabański (uzyskał 66 głosów, podczas gdy Cydejko 65), do wyboru nie doszło, bo nie dostał on wymaganej liczby głosów. 17 osób wstrzymało się od głosu, oddano jeden głos nieważny.

Pierwszego dnia zjazdu - w sobotę - kandydatom: Czabańskiemu i Cydejce także nie udało się uzyskać wymaganej ilości głosów

Grzegorz Cydejko jest publicystą magazynu "Forbes", prezesem oddziału warszawskiego SDP, a także założycielem i przewodniczącym Klubu Dziennikarzy Biznesowych SDP. Pracował m.in. w dziennikach "Życie Warszawy" i "Życie"; był redaktorem naczelnym "Businessman Magazine" oraz zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Bankowej".

Podkreślał, że priorytetem stowarzyszenia powinno być przekonanie społeczeństwa, że dziennikarstwo jest ważne, np. przez przeprowadzenie kampanii społecznej. Przekonywał, że bez dobrego jakościowo dziennikarstwa oraz silnych publicznych i prywatnych mediów wymiana opinii i informacji jest ułomna a demokracja - koślawa. Zapowiadał walkę o bezpartyjność mediów publicznych, które powinny wyznaczać najlepsze standardy w polskich mediach. Jego zdaniem SDP, jest organizacją silną, gotową na bycie liderem środowiska.

Krzysztof Czabański jest członkiem Rady Programowej Polskiego Radia; byłym prezesem tej spółki. Współpracuje z "Rzeczpospolitą" i "Uważam Rze" oraz z portalem wpolityce.pl. Był pierwszym po 1989 r. rzecznikiem dyscyplinarnym SDP.

Jak mówił, priorytetem stowarzyszenia powinno być wzmocnienie tej organizacji, a także ściągnięcie do niej jak największej liczby młodych ludzi. W jego opinii stowarzyszenie powinno działać podobnie do związku zawodowego, m.in. pilnować interesów dziennikarzy, a także wolności słowa.

Zjazd Delegatów jest najwyższą władzą SDP. Co trzy lata zwoływany jest w trybie sprawozdawczo-wyborczym, by dokonać wyboru nowych władz Stowarzyszenia.

SDP to najstarsza organizacja dziennikarska w Polsce, istnieje od 1951 r. i do 1982 r. było jedyną organizacją środowiska dziennikarskiego w Polsce. W 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego SDP zostało rozwiązane i w 1982 r. zdelegalizowane, a cały majątek - m.in. Dom Dziennikarza w Warszawie - skonfiskowany i przekazany utworzonemu w miejsce SDP Stowarzyszeniu Dziennikarzy PRL (obecnie Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej). Możliwość legalnego działania SDP odzyskało w 1989 r. Jednak prawo do odzyskania utraconego majątku Społeczna Komisja Rewindykacyjna przyznała Stowarzyszeniu dopiero w 2001 r.

SDP jest członkiem Konferencji Mediów Polskich; z inicjatywy stowarzyszenia została przyjęta w 1995 r. Karta Etyczna Mediów, a na jej podstawie powołana Rada Etyki Mediów. Od 1996 r. przy SDP działa Centrum Monitoringu Wolności Prasy. (PAP)

 Odsłon: 4221 | Komentarzy: 1 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Dodaj swój komentarz

komentarze(1):

Stefan Zubczewski2011-06-29 12:31:39
Zastanawia mnie jedno. Pan Red. Czabański chciałby ściągnąć jak najwięcej młodych do SDP. I słusznie. Dlaczeo chcąc odmłodzenia w SDP sam (już nie młody delikatnie mówiąc)kandyduje do najwyższych Władz SDP-u? Nie obniży to średniej wieku bynajmniej. Dlaczego Pana Red. Czbańskiego nie było w SDP-ie przez 20 lat? Podobno zawiesił swoją "działalność" ze wzglę na "inne pełnione obowiązki" (tak mówił podczas Zjazdu). Nie wiem czy prrzez "zawieszenie członkostwa" można rozumieć poprostu zaprzestanie płacenia składek. Moim zdaniem - nie. Wypadało by chociaż, starając się o najwyższy "urząd" w SDP-ie jakoś się z tego wytłumaczyć. SDP straciło przecież nie mało pieniążków przez to tzw. "zawieszenie" działalności. Jest wielu, jeśli nie większość Kolegów którzy "nie działają" a składki płacą. Przynależność, działalność? Jedno z drugim nie wiele ma wspólnego. Znaczy to że tylko "działający" mają płacić składki? Pozostali, Nie "działający" mogą zawiesić swą przynależność - bo nie działają - i to ich zwolni od płacenia składek? Coś tu nie tak. Ja wycofałem się z prowadzenia Klubu Fotografii Prasowej (tam też nie płacą składek co nie znaczy, że zawiesili działalność - nie działali i nie działają) ustępując miejsca młodym. Proponuję to samo Red. Czbańskiemu. Po co my "staruszkowie" mamy pchać się do "Władz". Nie dla kasy przecież, przynajmniej w SDP-ie... Dla sławy? Pan Red.już ją przecież ma... Więc po co? Pozdrawiam Wszystkich Stypendystów ZUS - Emerytów znaczy - Stefan Zubczewski (też już niestety emeryt)


Dodaj komentarz:Adres e-mail nie zostanie wyświetlony na stronie,
służy jedynie możliwości potwierdzenia komentarza.
Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers