Zachęcamy do opłacania składek
Weszliśmy w Nowy Rok. Wszystkich Państwa, którzy jeszcze nie mają aktualnych legitymacji zachęcamy do opłacenia składki. Zapraszamy do biura w poniedziałki, środy i piątki od 12.00 do 16.00 oraz we wtorki i czwartki od 14.00 do 18.00. Opłaty można również przesłać przelewem na rachunek OW SDP.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Trwa konkurs dla dziennikarzy zajmujących się turystyką
Szanowni Państwo,
Żegnamy Redaktor Irenę Dryll
Wybory w OW SDP przesunięte



Warszawa, 20 lipca 2011 r.
WP Prezes Juliusz Braun
Telewizja Polska S.A.
Szanowny Panie Prezesie,
w imieniu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zwracamy się o potwierdzenie niezależności politycznej dziennikarzy pracujących w medium publicznym, jakim jest Telewizja Polska, poprzez wpisanie „klauzuli etycznej” do ich kontraktów i umów o pracę . Klauzula ta powinna zobowiązywać zarówno pracodawcę, jak i pracobiorcę do stosowania w codziennej pracy zasad pluralizmu, bezstronności, rzetelności i niezależności.
Są to ustawowo zatwierdzone wymogi pracy dziennikarzy zatrudnionych w mediach publicznych. Media te są zobowiązane do przedstawiania całego bogactwa opinii i postaw obecnych w naszym społeczeństwie, które łoży na nie w formie abonamentu.
Zbliżające się wybory parlamentarne wystawią przestrzeganie tych zasad na kolejną próbę. W ostatnich latach zbyt często słyszeliśmy o politycznych naciskach zmierzających do tego, by dziennikarze mediów publicznych faworyzowali taki a nie inny temat lub punkt widzenia, czy o braku zwykłej bezstronności tych dziennikarzy. Tego rodzaju praktyki odbierają im w oczach odbiorców bezcenny walor wiarygodności.
Czas najwyższy, aby dziennikarzom Telewizji Polskiej, którymi Pan, Panie Prezesie, kieruje, przypomnieć zasady, zawarte w Ustawie o Radiofonii i Telewizji oraz w dziennikarskich kodeksach etycznych, ustanawiających standardy również dla mediów publicznych.
Postulujemy więc uzupełnienie wykazu obowiązków dziennikarzy zawartych w kontraktach i umowach o pracę, zatrudnionych w Telewizji Polskiej, o klauzulę etyczną zobowiązującą zarówno pracodawcę, jak pracobiorcę.
Odzwierciedli to intencję autorów ustępu 7. artykułu 27. Ustawy o Radiofonii i Telewizji, w myśl którego członkowie zarządów i osoby, piastujące kierownicze stanowiska w jednostkach publicznej radiofonii, oraz dziennikarze i inni twórcy im podlegli winni kierować się w swojej pracy codziennej, cytujemy: „zasadami profesjonalizmu, uczciwości, rzetelności i niezależności, a także szanować zasady zawarte w ustępach 1a. i 2. artykułu 21. Ustawy”.
Przypominamy, że do zasad zawartych we wspomnianym artykule 21. należy, cytujemy: „umożliwienie obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej”.
Jesteśmy przekonani, Panie Prezesie, że wprowadzenie do kontraktów dziennikarskich postulowanych przez nas zasad, czyli wymogu sumiennego stosowania w praktyce Ustawy o Radiofonii i Telewizji, wraz z systemem szkoleń wewnętrznych, przyczynią się do uzdrowienia sytuacji w mediach publicznych, a tym samym do zwiększenia ich wiarygodności i grona ich odbiorców.
Z poważaniem
Grzegorz Cydejko
Prezes Oddziału Warszawskiego
Dodaj swój komentarz
komentarze(0):
Dodaj komentarz: