Zachęcamy do opłacania składek
Weszliśmy w Nowy Rok. Wszystkich Państwa, którzy jeszcze nie mają aktualnych legitymacji zachęcamy do opłacenia składki. Zapraszamy do biura w poniedziałki, środy i piątki od 12.00 do 16.00 oraz we wtorki i czwartki od 14.00 do 18.00. Opłaty można również przesłać przelewem na rachunek OW SDP.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Trwa konkurs dla dziennikarzy zajmujących się turystyką
Szanowni Państwo,
Żegnamy Redaktor Irenę Dryll
Wybory w OW SDP przesunięte


Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, co oznacza, że zostały przyznane wydawcom i dziennikarzom prawa pokrewne, jakie dzisiaj mają producenci filmów, muzyki, nadawcy.
Parlament Europejski 12 września br. przegłosował poprawki i przyjął raport dotyczący dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, udzielając także mandatu do podjęcia negocjacji z Komisją Europejską oraz Radą Europejską, których celem będzie wypracowanie ostatecznej wersji dyrektywy.
Za wprowadzeniem takich rozwiązań lobbowały od ponad dwóch lat organizacje zajmujące się ochroną praw autorskich, w tym m.in. polska Izba Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL. Po przeciwnej stronie stali m.in. Google i Facebook.
Jeśli do końca bieżącego roku zakończy się pozytywnie dopracowywanie projektu w tzw. trilogu (KE, PE, RE) należy spodziewać się w końcu 2018 r. lub na początku 2019 r. ogłoszenia dyrektywy, od którego to terminu Polska będzie miała 2 lata na jej implementację do polskiego porządku prawnego.
„Wydawcy liczą także, iż w negocjacjach z Radą Europejską i Komisją Europejską wypracowane zostaną skuteczne rozwiązania pomagające przynajmniej częściowo naprawić zachwianą obecnie równowagę rynkową pomiędzy producentami treści – wydawcami – a podmiotami na szeroką skalę wykorzystującymi materiały prasowe w swoich działaniach biznesowych. Daje to także nadzieję na skuteczną ochronę praw i choćby częściowe odzyskiwanie nakładów poniesionych przez wielu krajowych wydawców, bezradnych dotąd wobec niektórych stosowanych dotąd w internecie praktyk, a zwłaszcza działań światowych gigantów technologicznych.” - pisze w komunikacie Izba Wydawców Prasy.
db