W ślad za naszą publikacją
Tekst o jedynowładztwie w SDP wzbudził duże zainteresowanie Czytelników naszego portalu. Otrzymaliśmy słowa poparcia i kolejne ważne informacje, które wkrótce przedstawimy. Niektórzy członkowie Zarządu Głównego przysłali polemikę, którą w całości publikujemy.
Prezes z Notre-Dame
Członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, którzy składają wnioski o pomoc socjalną, czekają wiele miesięcy na rozpatrzenie prośby. Pomoc jest wstrzymywana z dziwnych powodów. Nie wszystkim udało się dożyć tego, żeby ktoś zajął się ich sprawą. Czy winne są procedury, czy może jednak ludzie?
Klub Publicystyki Kulturalnej SDP
Jedynowładztwo na Foksal
Wojtku będziemy pamiętali
Najlepszy amator świata


Klub Publicystyki Kulturalnej SDP zaprasza na comiesięczne spotkanie w październiku. Odbędzie się w środę, 3 października 2018 r., o godz. 17.00, w Klubie „Cudzysłów" w Domu Dziennikarza, przy Foksal 3/5 w Warszawie. Tym razem gośćmi będą dwaj znani publicyści, autorzy książek, wiceprzewodniczący Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP: Jerzy Biernacki oraz Wojciech Piotr Kwiatek.
Jerzy Biernacki (urodzony w Warszawie, 23 listopada 1936 r.). Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (1956-1961, bez tytułu magistra). Pierwsze lata po studiach, w latach 60., pracował w wydawnictwach książkowych, jak: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, „Auriga”, Biuro Wydawnicze „Ruch” (literatura dla dzieci pod egidą Marcina Szancera), „Wiedza Powszechna”, m. in. przy „Wielkim Słowniku Polsko-Angielskim” prof. Stanisławskiego. Później zatrudniony był kolejno: w dziale kulturalnym „Głosu Pracy (1967-1971), w magazynie „Polska” (wersja na Zachód, w 6 językach – polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i szwedzkim i w 100 tys. nakładu, po 13 grudnia 1981 r. zredukowana w wersjach i nakładach) – (lata 1971-1987); w „Gazecie Polskiej” (1993-1994), w tygodniku „Nasza Polska” (1995-2003).
Od lat 60. współpracował również (regularnie i nieregularnie) m.in. z: „Nowymi Książkami”, „Nową Kulturą”, „Kulturą”, „Literaturą”, „Literaturą na Świecie”, „Kulturą i Życiem”, „Teatrem” „Wspólnotą Polską”. Od 2004 r. współpracował też z innymi pismami: „Kultura i Biznes”, „Nasz Głos” (Civitas Christiana), „Forum Dziennikarzy”, a później z portalem SDP (liczne przedruki w „Bez Wierszówki” i „Debacie”). Ostatnio - w portalu „Prawy.pl”. Tematem jego tekstów jest krytyka literacka, publicystyka kulturalna, w ostatnich latach publicystyka moralno-polityczna.
Jego pierwsza książka krytyczno-literacka i publicystyczna, złożona z esejów i artykułów głównie z okresu ośmioletniej współpracy z „Kulturą i Biznesem” – ukazała się we wrześniu 2014 r. pt. „Wolimy bohaterów” (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa). W tym samym roku miał duży udział w napisaniu i redakcji książki Marii Jedlińskiej-Adamus „Bohaterowie i kaci. Moje wspomnienia” (Oficyna Wydawnicza „Rytm”, Warszawa 2014). Jego ostatnia książka „Mam pytanie” to zbiór cotygodniowych felietonów publikowanych pod tym tytułem w tygodniku „Nasza Polska” w latach 2013-2015 (Wydawnictwo „Antyk”, Warszawa 2018).
Wojciech Piotr Kwiatek – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego - w 1977 r. obronił pracę magisterską nt. polskiej powieści kryminalnej na porównawczym tle literatury Zachodu, która ukazała się drukiem jako „Zagadki bez niewiadomych” (2007). Był stałym recenzentem nowości wydawniczych z dziedziny literatury sensacyjno-kryminalnej w dwutygodniku „Nowe Książki” (1976–1986), sekretarzem redakcji Miesięcznika Literackiego Młodych „Nowy Wyraz” (1977–1979), pracował w Państwowym Wydawnictwie „ISKRY” jako specjalista ds. literatury sensacyjno-rozrywkowej (1979–1990), prowadząc samodzielnie dwie serie książek kryminalnych: „Klub Srebrnego Klucza” oraz „Ewa wzywa 07”. Przez wiele lat współpracował z niezależną prasą konserwatywną. Był sekretarzem redakcji „Tygodnika Solidarność” i „Naszej Polski”, publikował także w „Polsce Dzisiaj”, „Gazecie Polskiej”, „Gazecie Polskiej Codziennie”, „Nowym Państwie”. Brał udział w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych nt literatury sensacyjno-kryminalnej. Obecnie w Radiu Wnet prowadzi Magazyn Kulturalny „Smaki i niesmaki” oraz Kurier Kulturalny, w którym informuje o nowościach na rynku kultury. Działa też w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, gdzie stworzył i prowadzi DKF DIALOG.Jako autor książek debiutował w r. 1987 minipowieścią kryminalną „Za żadne pieniądze”. Kolejne książki to: zbiór nowel sensacyjno - kryminalnych „Słaba płeć” (1988), „Gra o wszystko” (1990), „Zagadki bez niewiadomych” (2007), „Akrobaci i kuglarze” (wyd. I - 1993, wyd. II – 2014), „Obywatel” (2012), „KRZYŻNE” (2018). Przez 3 lata pisał dla Radia Wnet odcinkową powieść sensacyjno-polityczno-kryminalną „KRETOWISKO”, którą sam czytał co tydzień na antenie Radia.