DZIAŁO SIĘ

Dodane: 20 dni temu
Wyrazy współczucia

Naszemu Koledze Redaktorowi Stefanowi Truszczyńskiemu składamy serdeczne wyrazy współczucia z powodu śmierci Córki Doroty. Koleżanki i Koledzy z Oddziału Warszawskiego SDP

więcej

Odsłon: 27 | Komentarzy: 0
Dodane: 20 dni temu
Uroczyste ogłoszenie wyników Plebiscytu - relacja video

Uroczyste ogłoszenie wyników Plebiscytu - relacja videoMożna obejrzeĉ relację wideo z uroczystego ogłoszenia wyników Plebiscytu oraz dyskusji panelowej o roli dziennikarstwa w historii Polski.

więcej

Odsłon: 66 | Komentarzy: 0
Dodane: 21 dni temu
List od Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej

List od Marszałka Sejmu RzeczypospolitejW związku z obchodami 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości do Prezesa Oddziału Warszawskiego SDP wpłynął list od Marszałka Sejmu, pana Marka Kuchcińskiego.

więcej

Odsłon: 19 | Komentarzy: 0
Dodane: 48 dni temu
Znamy już wyniki Plebiscytu
Dodane: 50 dni temu
Teatr na jesienną chandrę
Dodane: 59 dni temu
Splecione losyZnamy już wyniki Plebiscytu
Znamy już wyniki Plebiscytu Dodano: 2018-10-22 - 48 dni temu

Przypomnienie i uczczenie najwybitniejszych dziennikarzy jest naszym zdaniem najlepszym sposobem na świętowanie 100-lecia Niepodległości Polski. Również dlatego, że niewiele wiadomo nawet o najlepszych przedstawicielach zawodu, o ich walce zbrojnej, działalności opozycyjnej, w tym także na rzecz środowiska. Dziennikarze odgrywali w dziejach naszego kraju często trudne do przecenienia role. Wielu z nich zamieniło pióro na karabin, żeby walczyć najpierw w pierwszej wojnie światowej, potem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i wreszcie w II wojnie światowej. To dziennikarzom i fotografom zawdzięczamy również wstrząsające relacje dokumentujące walkę zbrojną, bohaterstwo, a także męczeństwo ludności cywilnej.

Po II wojnie światowej dziennikarze walcząc o pełną niepodległość Polski byli szykanowani, część z nich wybrała emigrację i tam tworzyli media, które przyczyniły się do demokratycznych przemian w Polsce.

Plebiscyt na najbardziej wybitnych dziennikarzy 100-lecia odbywał się korespondencyjnie i w internecie – swoje głosy dziennikarze oddawali na stronie OW SDP, poprzez głosowanie na Facebooku, listownie oraz osobiście w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W sumie na stu zgłoszonych kandydatów oddano ponad sześć tysięcy głosów. Głosowały osoby związane ze światem mediów i nie tylko. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże – tylko w internecie oceniało i dyskutowało o kandydatach ponad 35 tys. osób.

- Mam świadomość, że wybrani w plebiscycie dziennikarze wzbudzają i będą budzić kontrowersje. Będzie się o tym mówiło, będzie to powodowało spory. Taka jest natura tego wyboru - powiedział w poniedziałek podczas ogłoszenia wyników Zbigniew Rytel, prezes Oddziału Warszawskiego SDP. - Musimy jednak pamiętać, że to nie był wybór kilku czy kilkunastu osób, lecz głos wielu tysięcy dziennikarzy i nie tylko dziennikarzy. To są wybitne nazwiska. To są wybitni dziennikarze warci upamiętnienia i przyjmujemy go, ponieważ tak uważa środowisko związane z mediami.- dodał red. Zbigniew Rytel.

Najwybitniejszy dziennikarz 100-lecia, Stanisław Cat-Mackiewicz był przedwojennym publicystą nurtu konserwatywnego, politykiem, prawnikiem, dziennikarzem emigracyjnym, związanym m. in. z Wilnem i Londynem. Był również założycielem i redaktorem wileńskiego "Słowa", posłem na Sejm II RP z list BBWR, więźniem Berezy Kartuskiej. Po wybuchu II wojny światowej członkiem Rady Narodowej (1940-41), a w latach 1954-55 premierem rządu RP na uchodźstwie.

Drugie miejsce w Plebiscycie zajął św. Maksymilian Maria Kolbe, trzecie - Stefan Kisielewski.

Kolejne miejsca w plebiscycie zajęli: Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak-Jeziorański, Melchior Wańkowicz, Jerzy Giedroyc, Bohdan Tomaszewski, Ryszard Kapuściński i Józef Mackiewicz. W drugiej dziesiątce najpopularniejszych dziennikarzy znaleźli się bp Jan Chrapek, Bronisław Wildstein, Bogusław Kaczyński, Zofia Kossak-Szczucka, Hanna Krall, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Władysław Bartoszewski, Wojciech Jagielski, Adam Michnik i Kornel Morawiecki.

Uroczyste ogłoszenie wyników Plebiscytu poprzedziła debata historyków dotycząca mediów oraz dziennikarstwa w czasie zaborów, wojen oraz okresu powojennego. Panelistami w dyskusji byli prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił znaczenie niepodległości dla kształtowania się tożsamości Polaków, prof. Marek Tobera z Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił zasady działania i przejawy cenzury m. in. w Galicji przed I wojną światową oraz prof. Rafał Habielski, również z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadający o dyskusjach ideowych toczonych w mediach w latach 1918-39.

Prezentacji wyróżnionych dziennikarzy dokonał ks. Ireneusz Bruski, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału SDP.

Sylwetki 100. wybitnych postaci polskiego dziennikarstwa zostały umieszczone w Leksykonie, który OW SDP udostępnia poniżej. Leksykon zawiera biogramy oraz unikalne, rzadko publikowane zdjęcia. Zachęcamy do lektury.

Paweł Pietkun

Odsłon: 35681 | Komentarzy: 0 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers