Zachęcamy do opłacania składek
Weszliśmy w Nowy Rok. Wszystkich Państwa, którzy jeszcze nie mają aktualnych legitymacji zachęcamy do opłacenia składki. Zapraszamy do biura w poniedziałki, środy i piątki od 12.00 do 16.00 oraz we wtorki i czwartki od 14.00 do 18.00. Opłaty można również przesłać przelewem na rachunek OW SDP.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Trwa konkurs dla dziennikarzy zajmujących się turystyką
Szanowni Państwo,
Żegnamy Redaktor Irenę Dryll
Wybory w OW SDP przesunięte



Drugie w 2019 roku spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP odbędzie się środę, 6 lutego 2019 r., o godz. 17.00. Zostanie poświęcone sztuce – gościem będzie artysta rzeźbiarz Jan David II Kuraciński, który po prawie 30 latach pobytu w Nowym Jorku wrócił do Polski. W programie zaplanowano pokaz filmu Janusza Pichlaka „POLSKI DAVID NA MANHATTANIE”. Autor poprowadzi spotkanie oraz przegląd twórczości artysty ilustrowany zdjęciami. Żona Jana Kuracińskiego, Barbara, opowie o realiach finansowych twórczości w USA i Polsce /także anegdoty środowiskowe/.
Na spotkanie zaprasza przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP dr Teresa Kaczorowska.
Jan David II Kuraciński – urodził się w Mierzanowicach na Sandomierszczyźnie (1941). Ukończył Kieleckie Liceum Sztuk Plastycznych (1962), a następnie zdobył dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w pracowni prof. Mariana Wnuka,1968). W 1972 r. wyemigrował z Polski. Pierwszy rok na obczyźnie spędził w Wiedniu, a w 1973 r. wyjechał do USA. W Nowym Yorku, wraz z Barbarą - żoną i zarazem managerem, założyli DAVID II (to jego amerykański pseudonim artystyczny) SCULPTURE STUDIO na Manhattanie, przy Union Square. Galeria ta, znana także jako ERA-ART GALLERY, była ważną placówką artystyczną i kulturalną aż do czasu likwidacji w 1998 r., kiedy artysta wrócił do Polski. Wiele jego rzeźb znajduje się w zbiorach znanych kolekcjonerów.
Jan David II Kuraciński jest nadal aktywny twórczo, bierze udział w wielu nowych przedsięwzięciach artystycznych. Cały, ponad 50-letni jego dorobek artystyczny, można podzielić na 9 cykli:
-
Rzeźby duże drewniane (do 2,5 m wys.) typowe dla ERA-ART.(np. Kryzys Energetyczny, Ameryka i Świat, Narody Zjednoczone etc.);
-
Rzeźby średnie (do 1m wys.)także z gatunku ERA-ART.(Czytający, Problem #1, Ściana płaczu, Przemijanie, etc.);
-
Płaskorzeźby drewniane (ok. 1m wys.)(np. Kapelusz, But, Piękno, etc.);
-
Brooklyńczycy (miniaturki drewniane); Manhattańczycy (w drewnie oraz odlewy w brązie) małe figurki, bardziej abstrakcyjne;
-
Karykatury słwnych osobistości Amerykańskich (także miniaturki ok. 15cm wys.);
-
Płaskorzeźby sakralne (wykonane już po powrocie do Polski) drewniane;
-
Droga Krzyżowa (cykl 14 płaskorzeźb drewnianych);
-
Cykl pomników odlanych w brązie (do 2,5m wys.).