Życzenia od Prezesa Oddziału Warszawskiego SDP
.jpg)
Wielkanoc w Biurze OW SDP i Centrum Medycznym Damiana

Nagrody SDP 2020

Przeciwko bezduszności i głupocie
Żegnamy Adama Zagajewskiego
Przedłużona ostatnia prosta


Dziś – 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Z tej okazji nie tylko w Polsce odbywają się oficjalne uroczystości, a także wiele imprez historycznych, kulturalnych i sportowych, jak Bieg Tropem Wilczym. Telewizja Polska pokaże o 20.35 w programie I film Wyklęty według scenariusza i w reżyserii Konrada Łęckiego, wyprodukowany przez Fundację Między Słowami.
To dopiero drugi film fabularny, po Historii Roja Jerzego Zalewskiego, który porusza temat żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Kanwą scenariusza filmu jest los ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka „Lalka”. W roli filmowego „Lola” Wojciech Niemczyk, pokazuje determinację, odwagę, ale także cały wachlarz emocji.
„Historia człowieka, który jak bohaterowie antycznej tragedii, znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Takie były losy żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy decydowali się na walkę, pozostając do końca wiernymi słowom przysięgi. Pozostawali w ten walce samotni, zaszczuci, ale starali się zachować godność i człowieczeństwo. Przyznaję, że ten scenariusz mocno mnie chwycił za serce. Dlatego postanowiłem, że Fundacja Między Słowami, którą powołałem do życia w 2008 r., żeby produkować spektakle teatralne, tym razem zajmie się produkcją filmu. Wyłożyliśmy kilkanaście tysięcy złotych, żeby zacząć zdjęcia.” - mówi Marcin Kwaśny, producent i odtwórca roli Wiktora.
Jego bohater – jedna z najmocniejszych postaci w filmie – nie ma wątpliwości, że opresyjnemu systemowi trzeba się przeciwstawić. Słowami Hieronima Dekutowskiego stwierdza, że „amnestia jest dla bandytów, a my jesteśmy wojskiem polskim”.
Każdy z bohaterów filmu ma cechy kilku postaci historycznych. Oprócz dwóch zasadniczych grup – czyli oddziału żołnierzy pod dowództwem Wiktora oraz ich oprawców ze służby bezpieczeństwa, w filmie pojawia się wiele postaci, które w sposób symboliczny pokazują cały przekrój postaw. To nadaje filmowi wymiar uniwersalny.
Dodatkowym punktem odniesienia jest to, co dziś dzieje się z pamięcią o Wyklętych.
Na planie spotkało się kilka pokoleń aktorów. Zdjęcia były kręcone w malowniczych plenerach Gór Świętokrzyskich.
Film powstawał przez trzy lata. Część środków Fundacja zebrała od osób prywatnych, małych firm, parafii katolickich i przedstawicieli Polonii z całego świata. Znaleźli się też sponsorzy - m.in. firmy KRAM, PGNiG, PGE, PWPW i koproducent.
Foto: kadr z filmu fot. Wojciech Marczak
Dorota Bogucka
„Wyklęty”, Polska 2017, scenariusz i reżyseria Konrad Łęcki, zdjęcia Karol Łakomiec, scenografia Joanna Biskup-Brykczyńska, kostiumy Anna Łęcka, muzyka Szymon Szewczyk, obsada: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Robert Wrzosek, Hanna Świętnicka, Olgierd Łukaszewicz, Marcin Troński, Marek Siudym, Leszek Teleszyński, producent: Fundacja Między Słowami, koproducent Narodowy Instytut Audiowizualny, dystrybucja Kondrat-Media.