Zachęcamy do opłacania składek
Weszliśmy w Nowy Rok. Wszystkich Państwa, którzy jeszcze nie mają aktualnych legitymacji zachęcamy do opłacenia składki. Zapraszamy do biura w poniedziałki, środy i piątki od 12.00 do 16.00 oraz we wtorki i czwartki od 14.00 do 18.00. Opłaty można również przesłać przelewem na rachunek OW SDP.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Trwa konkurs dla dziennikarzy zajmujących się turystyką
Szanowni Państwo,
Żegnamy Redaktor Irenę Dryll
Wybory w OW SDP przesunięte


Piąte w 2019 roku spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP zaplanowano na 8 maja 2019 r. Będzie ono wyjazdowe – w programie jest najpierw zwiedzanie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (gdzie można też zjeść obiad), następnie Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, a na zakończenie, o godz. 17.00 - spotkanie Klubu w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie, gdzie prelekcję multimedialną: „15 lat wskrzeszania z niepamięci ks. jezuity M.K. Sarbiewskiego” - wygłosi przewodnicząca Klubu, dr Teresa Kaczorowska.
Zbiórka na Placu Bankowym, wyjazd (sprzed Ratusza) – 8 maja, godz. 8.00. Powrót ok. godz. 21.00. Koszty podróży pokrywa SDP.
Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640) – sławny w świecie już za życia neołaciński poeta i teoretyk literatury, wykładowca akademicki, kaznodzieja króla Władysława IV Wazy, pierwszy polski poeta Europejczyk i „noblista” swoich czasów, gdyż został uwieńczony w Rzymie Laurem Poetyckim przez papieża Urbana VIII – popadł w ostatnim wieku w zapomnienie. Nawet na rodzinnym Mazowszu do niedawna niewielu pamiętało o „sarmackim Horacym” (Horatius Sarmaticus) lub „chrześcijańskim Horacym” (Horatius Christianus), jak do dziś na Zachodzie nazywa się poetę z Sarbiewa. Mimo iż niektórzy, choćby znakomity holenderski uczony Hugo Grotius uważał, że Sarbiewski nie tylko dorównuje Horacemu, lecz niekiedy go przewyższa. Współcześni literaturoznawcy przyznają, że ten jezuicki poeta umiał - jako pierwszy - przekazać wartości antyczne oraz chrześcijańskie za pomocą uniwersalnych środków artystycznego wyrazu i w języku zrozumiałym dla całej ówczesnej Europy.
Duży i różnorodny dorobek ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego wciąż nie jest wyczerpująco zbadany, poznany, ani oceniony. Niewielu zna też jego związki z Mazowszem i wpływ rodzinnej ziemi na twórczość „chrześcijańskiego Horacego”. Ten stan zapragnęli w 2005 r. zmienić literaci oraz animatorzy kultury z jego ziemi rodzinnej, którzy od 2005 r. przypominają postać sławnego w świecie jezuity, twórczość i mazowieckie korzenie, a także istniejące jeszcze po nim ślady. W kilku miejscowościach Północnego Mazowsza organizują od 15 lat w maju trzydniowy Międzynarodowy Festiwal Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, z bogatym programem, pod patronatem Marszałka Sejmu, Marszałka Mazowsza i Ordynariusza Diecezji Płockiej.
Teresa Kaczorowska – dziennikarka (przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP), pisarka, dr nauk humanistycznych, badaczka dziedzictwa narodowego, animatorka kultury, autorka kilkunastu książek, w tym dwóch o M.K. Sarbiewskim (więcej na www.kaczorowska.com). To na zainicjowała Festiwal i od 15 lat społecznie nim kieruje. Zapraszamy na jej ciekawą prelekcję, tuż przed jubileuszowym XV Międzynarodowym Festiwalem Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”!