W Gdańsku msza za zmarłych dziennikarzy
W najbliższy poniedziałek 9 grudnia br. o godz. 16.00 w kaplicy kościoła św. Jana w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 50 zostanie odprawiona msza święta w intencji wszystkich zmarłych wybrzeżowych dziennikarzy. Współorganizatorem wydarzenia jest Oddział SDP w Gdańsku.
Scrooge w każdym z nas
Wspomnieliśmy dziennikarzy

Pamiętamy o dziennikarzach
Pożegnanie ś.p. redaktora Jana Forowicza
Zmiana godzin pracy sekretariatu OW SDP


Nowa ustawa o mediach publicznych i nawet najświatlejsze nominacje personalne w tych mediach nie zabezpieczą skutecznie nas, dziennikarzy, przed ingerencją polityków, jeżeli nie będziemy sami, solidarnie, bronić zasad niezależnego dziennikarstwa. Jest to szczególne ważne przed wiosennymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, przyszłorocznymi wyborami samorządowymi i prezydenckimi.
Naszymi odbiorcami są obywatele, a nie politycy. Naszym obowiązkiem jest obiektywnie przedstawiać wydarzenia polityczne i społeczne. Liczne akty prawne i kodeksy dziennikarskie definiują nasze obowiązki i prawa. Zasada ta jest zawarta w Konstytucji (art. 213.2) i w Ustawie o Radiofonii i Telewizji z 1992 Art. 21 par. 21. 1-4). Można sprawdzić na stronie internetowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (www.krrit.gov.pl). Jest Karta Etyki Mediów (www.radaetykimediów.pl) czy inne kodeksy dziennikarskie (etyka.tvp.pl).
Prawo i sądy są po naszej stronie. Broniąc zasad rzetelnego dziennikarstwa, ryzykujemy, że staniemy się obiektem szykan czy gróźb zwolnienia z pracy. Pamiętajmy że, sądy pracy są doskonale zorientowane w realiach panujących w dziennikarstwie. W kolejnych sprawach sądy te doprowadzały do sensownych ugód czy wyroków korzystnych dla dziennikarzy.
Jeżeli się spotkamy z naciskami, nie wolno milczeć. Należy informować o sytuacji koleżanki i kolegów a zarazem powiadamiać stowarzyszenia dziennikarskie (o.warszawski@sdp.pl) i instytucje takie jak Obserwatorium wolności mediów w Polsce (obserwatorium@hfhr.org.pl) Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka czy Centrum Monitoringu Wolności Prasy w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich (cmwp@ikp.pl), oddziały SDP, takie jak OW SDP (o.warszawski@sdp.pl). Dokumentacja zdarzeń i okoliczności Waszego sporu z szefami lub pracodawcą przyda się, gdyby doszło do sprawy sądowej.
Na „wypadnięcie z grafiku” też znajdzie się sposób. Przy nadaniu sprawie rozgłosu naciski zapewne ustaną. Wtedy często pojawia się sławetny „grafik”. Nie zwalniają Ciebie, ale też nie dadzą zarobić. Tu Kodeks pracy jest też sojusznikiem. W kodeksie istnieją pojęcia zakazu dyskryminacji i równego traktowania pracowników. Wystarczy wykazać, że jest związek między próbami nacisku i gwałtownym spadkiem zarobków i sąd cię wybroni.
Wszystko zależy od nas. Brońmy zasad rzetelnego dziennikarstwa. Powtarzamy: żadna ustawa medialna czy deklaracja polityków nie zagwarantuje obywatelom bezstronnych informacji a Wam nie zapewni warunków do twórczej pracy, jeżeli sami nie będziemy działać w imieniu naszych słuchaczy i widzów.
Autorzy ulotki korzystali z rad adwokata Waldemara Gujskiego, który prowadził wiele spraw dziennikarzy przed sądem pracy. Odezwę wydał Zarząd Oddziału Warszawskiego, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Warszawa, 30 marca 2009
Prezes Oddziału Warszawskiego
Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Dodaj swój komentarz
komentarze(0):
Dodaj komentarz: