Zachęcamy do opłacania składek
Weszliśmy w Nowy Rok. Wszystkich Państwa, którzy jeszcze nie mają aktualnych legitymacji zachęcamy do opłacenia składki. Zapraszamy do biura w poniedziałki, środy i piątki od 12.00 do 16.00 oraz we wtorki i czwartki od 14.00 do 18.00. Opłaty można również przesłać przelewem na rachunek OW SDP.
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,
Trwa konkurs dla dziennikarzy zajmujących się turystyką
Szanowni Państwo,
Żegnamy Redaktor Irenę Dryll
Wybory w OW SDP przesunięte


Jeszcze tylko do 30 czerwca można zobaczyć wystawę rysunków Ewy Urniaż-Szymańskiej w Galerii Brama Bielańska. Organizatorem ekspozycji jest Muzeum Niepodległości, a Oddział Warszawski SDP objął nad nią patronat. Artystka opowiada o polskiej tożsamości i zbiorowej pamięci, skupiając się na indywidualnych doznaniach człowieka.
Twórczość Ewy Urniaż-Szymańskiej gości w Polsce i za granicą. Jednak kilkadziesiąt prac zgromadzonych w miejscu szczególnym – na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej – pod wspólnym tytułem „Wczoraj, dziś, jutro?” robi wrażenie. I nie chodzi tu jedynie o czystą estetykę, chociaż krytycy podkreślają oryginalność kreski, ale raczej o refleksję nad tym, jak odnaleźć się w chaosie, co jest najważniejsze i czy uda się uratować świat przed zagrożeniami.
Niektóre z nich artystka nazywa i pokazuje wprost – zwłaszcza w pracach nawiązujących do tragicznego okresu stanu wojennego w Polsce, czy w obrazie pod tytułem „Dżihad”. Częściej jednak sugeruje swoje obawy i niepokoje w sposób symboliczny.
Sięga do wielu tradycji i łączy ze sobą elementy pozornie odległe. Tym, co rzuca się w oczy jest brak oddzielenia poszczególnych przestrzeni obrazu, przenikanie się motywów. Tak, jak w dzisiejszym życiu trudno oddzielić strefy naszej działalności. Trudno odgrodzić się od bodźców, które stale nas atakują. Genialny wręcz jest też zastosowany przez artystkę zabieg ukrycia jednych fragmentów grafiki w drugich – co innego widzimy, gdy stoimy o kilka metrów od obrazu, a gdy podejdziemy bliżej i przyjrzymy się uważniej, dostrzegamy zupełnie nowe szczegóły i możemy znaleźć zaskakującą interpretację. I ten trud z całą pewnością warto podjąć. Trud zastanowienia się nad tym, co wrażliwy artysta widzi ostrzej, czego się obawia i przefiltrowania tych wrażeń przez nasze osobiste doświadczenia. Bo – co Ewa Urniaż-Szymańska pokazuje w kilku pracach – stanowimy wspólnotę i jeśli jej na kilku co najmniej płaszczyznach nie zachowamy, to zostaniemy samotni i tęskniący za tym, żeby ktoś zajął puste krzesło obok.
Zachęcam do obejrzenia i kontemplowania niezwykłych prac w ulubionej technice autorki – grafice ołówkiem, czasem z użyciem kolorów. Można się tam wybrać nawet w upalny dzień, bo wszystkie sale są klimatyzowane. Wystawa w Bramie Bielańskiej przy ul. Czujnej jest czynna od środy do niedzieli w godz. 10.00-16.30. Wstęp wolny. Wejścia grupowe można zgłaszać mailowo: galeria@muzemniepodleglosci.art.pl.
Dorota Bogucka