DZIAŁO SIĘ

Dodane: 32 dni temu
Zbigniew Rytel z nagrodą Pieniężnego

Zbigniew Rytel z nagrodą PieniężnegoPodczas zakończonych właśnie Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach główną nagrodę im. Seweryna Pieniężnego otrzymał Zbigniew Rytel za film pt. 100 lat na dworze królowej. Historia polskiej lekkoatletyki. Gratulujemy Prezesowi Oddziału Warszawskiego tego zaszczytnego wyróżnienia.

więcej

Odsłon: 1099 | Komentarzy: 0
Dodane: 33 dni temu
Przekroczyliśmy już półmetek

Szanowni Państwo, minął drugi rok kadencji Zarządu Oddziału Warszawskiego SDP, którym mam przyjemność kierować. To dobra okazja, żeby opowiedzieć Koleżankom i Kolegom o tym, jak z mojej perspektywy wyglądają prace Zarządu, co udało się zrobić i czego po Zarządzie możecie się Państwo spodziewać w kolejnych miesiącach.

więcej

Odsłon: 604 | Komentarzy: 0
Dodane: 35 dni temu
Żegnamy Redaktor Danutę Szczerską-Ławską

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej Koleżanki, Redaktor Danuty Szczerskiej-Ławskiej. Przez wiele kadencji aktywnie działała w Oddziale Warszawskim SDP, zawsze gotowa wesprzeć nas wiedzą prawniczą i dobrą radą. Składamy serdeczne wyrazy współczucia redaktorowi Bartoszowi Ławskiemu.

więcej

Odsłon: 4269 | Komentarzy: 0
Dodane: 56 dni temu
Wojtku będziemy pamiętali
Dodane: 57 dni temu
Dodane: 66 dni temu
Dziennikarskie świętoNie zastępujmy polityków
Dodano: 2010-05-03 - 3621 dni temu

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Z wielkim niepokojem obserwujemy ewolucję sposobu relacjonowania wydarzeń i prezentowania opinii w naszych mediach. Reporterzy, wydawcy, kierownicy redakcji programów informacyjnych i publicystycznych, redaktorzy tytułów prasowych coraz częściej biorą udział w walce wyborczej po wyraźnie określonej stronie ideowego sporu. Wyborcy w kraju i za granicą, mając nierzadko dostęp tylko do niektórych polskich mediów, otrzymują wykrzywiony obraz polskiej debaty politycznej.

Byłoby wielką szkodą dla społeczeństwa demokratycznego ale też dramatem polskiego dziennikarstwa utrwalenie sytuacji, w której zaangażowani partyjnie pracownicy mediów prowadzą walkę polityczną zamiast polityków.

W dniu Święta Konstytucji Trzeciego Maja, w Dniu Wolności Mediów, wobec rozpoczętej kampanii wyborczej przypominamy, że rolą mediów jest bezstronne opisywanie rzeczywistości, obiektywne relacjonowanie programów i postaw politycznych przy zachowaniu jednakowego dystansu do wszystkich uczestników politycznej debaty. Nie zastępujmy polityków w ich rolach. Nie wolno manipulować przekazem informacyjnym, budować za jego pomocą emocjonalnych postaw wobec kandydatów w wyborach. To błąd w dziennikarstwie i mediach niewybaczalny. Obniża on prestiż naszego zawodu, burzy zaufanie do mediów, na czym cierpi jakość publicznej debaty.

Będziemy monitorować przypadki naruszania zasad obiektywizmu dziennikarskiego oraz nacisków politycznych lub komercyjnych wypaczających wyborczą debatę. Nie bądźmy wobec nich obojętni!

Apelujemy o bezstronne przedstawianie kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej. Społeczeństwo ma prawo do wyboru na podstawie rzetelnej informacji o programach i postawach politycznych kandydatów.

 

Za zarząd Oddziału Warszawskiego SDP

Prezes Grzegorz Cydejko


Odsłon: 4366 | Komentarzy: 6 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Dodaj swój komentarz

komentarze(6):

nadesłane 12010-05-06 22:12:35
Dziękuję. Bardzo ważny głos. I potrzebny.

Niedawno podczas ćwiczeń ze studentami dziennikarstwa UW usłyszalam, że o jednym z kandydatów na prezydenta (celowo pomijam nazwisko) nie da się pisać obiektywnie.(!!!) Po prostu się nie da i już. To opinia studentki, wygłoszona przy okazji omawiania sylwetki - portretu jako formy wypowiedzi dziennikarskiej. Już studenci dziennikarstwa nie chcą dbać, a może nie widzą konieczności zachowania dystansu do wszystkich grup politycznych w imię służby społeczeństwu. Oczywiście, taka postawa spotkała się z moją reakcją.

pozdrawiam
nadesłany 22010-05-06 22:18:53
Proponuję by w ramach bezstronnego opisywania rzeczywistości podjąć w środkach masowego przekazu temat wynagradzanie władzy za jakość rządzenia, a nie za fakt bycia władzą i propagować zapis w konstytucji, że dobrobyt władzy ma być pochodną dobrobytu społeczeństwa i że rządzący nie mogą rządzonych wpędzać w nędzę i poczucie zagrożenia. To powinno być motto dziennikarskie kampanii wyborczej skierowane na budowanie właściwych relacji pomiędzy władzą, a społeczeństwem. Najwyższy czas zauważyć społeczeństwo oszukiwane i manipulowane od 20 lat, żyjące w bardzo źle rządzonym kraju, ogłupiane i bez perspektyw.
To nie są mrzonki, to konieczność wynikająca z idei solidarności oraz encyklik i nauk społecznych JP II.
Świat zna przykłady państw w których taka ideą funkcjonuje. Wystarczy poczytać deklaracje niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Proponuję by w ramach słusznego protestu zacząć robić coś konstruktywnego i prospołecznego, a nie tylko protestować.
Partyjniacy i karierowicze będą zawsze, ale ważne by nie mieli decydującego znaczenia i by wybory miały służyć spełnieniu idei upowszechniania dobrobytu i poczucia godności obywatela i człowieka pracy. Stąd krotka droga do prawdziwego patriotyzmu, umiłowania honoru, odpowiedzialności. Jeśli dziennikarze nie podejmą tego wyzwania to czeka nas kolejne 300 lat prywaty i kombinowania.
nadesłany 32010-05-06 23:09:36
... o jakiej bezstronności można mówić w sytuacji, kiedy TVP, zwana bezprawnie telewizją publiczną, ODMAWIA kategorycznie udzielenia czasu antenowego marszałkowi Sejmu pełniącemu obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej?

Uważam, że powinniśmy zwrócić się do Rady Etyki Mediów o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
To jest skandaliczne sprzeniewierzenie się misji oraz obowiązkom TVP, jak też złamanie wszelkich pisanych czy niepisanych zasad działania mediów publicznych, z listy których nikt chyba tej instytucji nie wykreślił, o ile mi wiadomo.
Stanisław Remuszko2010-05-07 12:35:49
WSzPanie Grzegorzu, Dziękuję za ten list. W pełni podzielam poglądy w nim zawarte. Gdybym mógł, podpisałbym się obydwiema rękami. W państwie duńskim dawno źle się działo, ale ostatnio mam wrażenie nierzeczywistości. Zacietrzewienia i szaleństwa. Jakbyśmy szli na wojnę. Taka prawdziwą. Z respektem i dobrymi życzeniami :-) Stanisław Remuszko
nadesłany 52010-05-07 12:39:45
Może Rada Etyki Mediów przyjrzy się kandydatowi Lepperowi, który ma więcej wyroków w swoim dossier, niż włosów na głowie.
Jeśli te wyroki nie podpadają pod przepis uniemożliwiający start w wyborach, to należy ów przepis zaostrzyć.
Proponuję zebrać podpisy i skierować do Sejmu stosowną inicjatywę obywatelską.
Jerzy Pomianowski2010-05-07 12:41:12
Drodzy Koledzy,
apel p. Prezesa Cydejki ma sens jedynie w stosunku do mediów państwowych,zwanych powszechnie publicznymi. Ich jawna i czelna stronniczość w kwestii wyborów prezydenckich i prezentacji kandydatów, w rzeczy samej przeczy wszelkim zasadom i dobrym tradycjom naszego zawodu. Dotyczy to zwłaszcza TVP i Polskiego Radia, oraz - marginalnie - tych niewielu urzędowych organów, które wydawane są przez instytucje państwowe, parlamentarne, sądownicze, co - w świetle prawa - powinno powstrzymać je od jakichkolwiek tendencyjnych deklaracji. Co zaś do reszty, tj tygodników,dzienników, tzw. tabloidów i tp - ich stronniczość i jawny udział w kampanii jest uprawniony i wręcz pożądany, bo pozwala obywatelowi na rozpoznanie zależności tych publikacji od sił politycznych, co zwykle jest przez wydawców ukrywane. Nie sądzę, aby wolność słowa na wolnym rynku miała być krępowana w trakcie kampanii wyborczych. Wykroczenia przeciw zasadom etyki zawodowej i zwykłej przyzwoitości właśnie wtedy stają się głośne i tym rychlej prowadzą do dyskwalifikacji ich sprawców.Ciemny lud już nie wszystko kupi.
Wdzięczny będę za doprowadzenie tej opinii do świadomości członków naszego Stowarzyszenia.
Łączę słowa szacunku -
Jerzy Pomianowski, redaktor naczelny miesięcznika "Nowaja Polsza".


Dodaj komentarz:Adres e-mail nie zostanie wyświetlony na stronie,
służy jedynie możliwości potwierdzenia komentarza.
Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers