DZIAŁO SIĘ

Dodane: 123 dni temu
Jesienią wybierzemy delegatów

12 września 2020 r. o godz. 11.00 w pierwszym terminie odbędzie się Zebranie członków Oddziału Warszawskiego SDP, na którym wybierzemy delegatów na Zjazd Sprawozdawczo Wyborczy SDP.

więcej

Odsłon: 9019 | Komentarzy: 0
Dodane: 140 dni temu
Pomoc koleżeńska w OW SDP

Pomoc koleżeńska w OW SDPKoleżanki i Koledzy, wszyscy boleśnie odczuwamy ograniczenia związane z epidemią. Wielu dziennikarzy dotkliwie odczuwa skutki izolacji. Nie wszyscy mogą skorzystać ze wsparcia rodziny lub sąsiadów. Dlatego pomyśleliśmy, że przynajmniej w niektórych sprawach możemy pomóc sobie nawzajem. Nie raz już członkowie Oddziału Warszawskiego udowadniali, że w trudnych sytuacjach potrafią się zmobilizować i zadbać jedni o drugich. Telefon: 572015860.

więcej

Odsłon: 7687 | Komentarzy: 0
Dodane: 147 dni temu
Zaproszenie do Teatru Telewizji

Zaproszenie do Teatru TelewizjiNiedawno minęła dziesiąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginęli członkowie polskiej delegacji lecący na uroczystości do Katynia z urzędującym Prezydentem RP na czele. Tegoroczne obchody rocznic były ograniczone ze względu na przepisy związane ze stanem epidemii. A jak współczesny dramaturg widzi społeczeństwo w obliczu tragedii będzie się można przekonać 27 kwietnia o 21.00 w TVP 1 podczas seansu Teatru Telewizji.

więcej

Odsłon: 7389 | Komentarzy: 0
Dodane: 164 dni temu
Życzenia od Prezesa OW SDPNie zastępujmy polityków
Dodano: 2010-05-03 - 3793 dni temu

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy,

Z wielkim niepokojem obserwujemy ewolucję sposobu relacjonowania wydarzeń i prezentowania opinii w naszych mediach. Reporterzy, wydawcy, kierownicy redakcji programów informacyjnych i publicystycznych, redaktorzy tytułów prasowych coraz częściej biorą udział w walce wyborczej po wyraźnie określonej stronie ideowego sporu. Wyborcy w kraju i za granicą, mając nierzadko dostęp tylko do niektórych polskich mediów, otrzymują wykrzywiony obraz polskiej debaty politycznej.

Byłoby wielką szkodą dla społeczeństwa demokratycznego ale też dramatem polskiego dziennikarstwa utrwalenie sytuacji, w której zaangażowani partyjnie pracownicy mediów prowadzą walkę polityczną zamiast polityków.

W dniu Święta Konstytucji Trzeciego Maja, w Dniu Wolności Mediów, wobec rozpoczętej kampanii wyborczej przypominamy, że rolą mediów jest bezstronne opisywanie rzeczywistości, obiektywne relacjonowanie programów i postaw politycznych przy zachowaniu jednakowego dystansu do wszystkich uczestników politycznej debaty. Nie zastępujmy polityków w ich rolach. Nie wolno manipulować przekazem informacyjnym, budować za jego pomocą emocjonalnych postaw wobec kandydatów w wyborach. To błąd w dziennikarstwie i mediach niewybaczalny. Obniża on prestiż naszego zawodu, burzy zaufanie do mediów, na czym cierpi jakość publicznej debaty.

Będziemy monitorować przypadki naruszania zasad obiektywizmu dziennikarskiego oraz nacisków politycznych lub komercyjnych wypaczających wyborczą debatę. Nie bądźmy wobec nich obojętni!

Apelujemy o bezstronne przedstawianie kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej. Społeczeństwo ma prawo do wyboru na podstawie rzetelnej informacji o programach i postawach politycznych kandydatów.

 

Za zarząd Oddziału Warszawskiego SDP

Prezes Grzegorz Cydejko


Odsłon: 4583 | Komentarzy: 6 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Dodaj swój komentarz

komentarze(6):

nadesłane 12010-05-06 22:12:35
Dziękuję. Bardzo ważny głos. I potrzebny.

Niedawno podczas ćwiczeń ze studentami dziennikarstwa UW usłyszalam, że o jednym z kandydatów na prezydenta (celowo pomijam nazwisko) nie da się pisać obiektywnie.(!!!) Po prostu się nie da i już. To opinia studentki, wygłoszona przy okazji omawiania sylwetki - portretu jako formy wypowiedzi dziennikarskiej. Już studenci dziennikarstwa nie chcą dbać, a może nie widzą konieczności zachowania dystansu do wszystkich grup politycznych w imię służby społeczeństwu. Oczywiście, taka postawa spotkała się z moją reakcją.

pozdrawiam
nadesłany 22010-05-06 22:18:53
Proponuję by w ramach bezstronnego opisywania rzeczywistości podjąć w środkach masowego przekazu temat wynagradzanie władzy za jakość rządzenia, a nie za fakt bycia władzą i propagować zapis w konstytucji, że dobrobyt władzy ma być pochodną dobrobytu społeczeństwa i że rządzący nie mogą rządzonych wpędzać w nędzę i poczucie zagrożenia. To powinno być motto dziennikarskie kampanii wyborczej skierowane na budowanie właściwych relacji pomiędzy władzą, a społeczeństwem. Najwyższy czas zauważyć społeczeństwo oszukiwane i manipulowane od 20 lat, żyjące w bardzo źle rządzonym kraju, ogłupiane i bez perspektyw.
To nie są mrzonki, to konieczność wynikająca z idei solidarności oraz encyklik i nauk społecznych JP II.
Świat zna przykłady państw w których taka ideą funkcjonuje. Wystarczy poczytać deklaracje niepodległości Stanów Zjednoczonych.
Proponuję by w ramach słusznego protestu zacząć robić coś konstruktywnego i prospołecznego, a nie tylko protestować.
Partyjniacy i karierowicze będą zawsze, ale ważne by nie mieli decydującego znaczenia i by wybory miały służyć spełnieniu idei upowszechniania dobrobytu i poczucia godności obywatela i człowieka pracy. Stąd krotka droga do prawdziwego patriotyzmu, umiłowania honoru, odpowiedzialności. Jeśli dziennikarze nie podejmą tego wyzwania to czeka nas kolejne 300 lat prywaty i kombinowania.
nadesłany 32010-05-06 23:09:36
... o jakiej bezstronności można mówić w sytuacji, kiedy TVP, zwana bezprawnie telewizją publiczną, ODMAWIA kategorycznie udzielenia czasu antenowego marszałkowi Sejmu pełniącemu obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej?

Uważam, że powinniśmy zwrócić się do Rady Etyki Mediów o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
To jest skandaliczne sprzeniewierzenie się misji oraz obowiązkom TVP, jak też złamanie wszelkich pisanych czy niepisanych zasad działania mediów publicznych, z listy których nikt chyba tej instytucji nie wykreślił, o ile mi wiadomo.
Stanisław Remuszko2010-05-07 12:35:49
WSzPanie Grzegorzu, Dziękuję za ten list. W pełni podzielam poglądy w nim zawarte. Gdybym mógł, podpisałbym się obydwiema rękami. W państwie duńskim dawno źle się działo, ale ostatnio mam wrażenie nierzeczywistości. Zacietrzewienia i szaleństwa. Jakbyśmy szli na wojnę. Taka prawdziwą. Z respektem i dobrymi życzeniami :-) Stanisław Remuszko
nadesłany 52010-05-07 12:39:45
Może Rada Etyki Mediów przyjrzy się kandydatowi Lepperowi, który ma więcej wyroków w swoim dossier, niż włosów na głowie.
Jeśli te wyroki nie podpadają pod przepis uniemożliwiający start w wyborach, to należy ów przepis zaostrzyć.
Proponuję zebrać podpisy i skierować do Sejmu stosowną inicjatywę obywatelską.
Jerzy Pomianowski2010-05-07 12:41:12
Drodzy Koledzy,
apel p. Prezesa Cydejki ma sens jedynie w stosunku do mediów państwowych,zwanych powszechnie publicznymi. Ich jawna i czelna stronniczość w kwestii wyborów prezydenckich i prezentacji kandydatów, w rzeczy samej przeczy wszelkim zasadom i dobrym tradycjom naszego zawodu. Dotyczy to zwłaszcza TVP i Polskiego Radia, oraz - marginalnie - tych niewielu urzędowych organów, które wydawane są przez instytucje państwowe, parlamentarne, sądownicze, co - w świetle prawa - powinno powstrzymać je od jakichkolwiek tendencyjnych deklaracji. Co zaś do reszty, tj tygodników,dzienników, tzw. tabloidów i tp - ich stronniczość i jawny udział w kampanii jest uprawniony i wręcz pożądany, bo pozwala obywatelowi na rozpoznanie zależności tych publikacji od sił politycznych, co zwykle jest przez wydawców ukrywane. Nie sądzę, aby wolność słowa na wolnym rynku miała być krępowana w trakcie kampanii wyborczych. Wykroczenia przeciw zasadom etyki zawodowej i zwykłej przyzwoitości właśnie wtedy stają się głośne i tym rychlej prowadzą do dyskwalifikacji ich sprawców.Ciemny lud już nie wszystko kupi.
Wdzięczny będę za doprowadzenie tej opinii do świadomości członków naszego Stowarzyszenia.
Łączę słowa szacunku -
Jerzy Pomianowski, redaktor naczelny miesięcznika "Nowaja Polsza".


Dodaj komentarz:Adres e-mail nie zostanie wyświetlony na stronie,
służy jedynie możliwości potwierdzenia komentarza.
Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers