DZIAŁO SIĘ

Dodane: w środę rano
Wieczór z poezją, plastyką i muzyką

Wieczór z poezją, plastyką i muzykąJuż dziś - 22 maja wernisaż pt. „Herbert: To, co najważniejsze. Poezja-plastyka-muzyka” w Domu Dziennikarza na Foksal.

więcej

Odsłon: 17 | Komentarzy: 0
Dodane: w środę rano
Konkurs na audycję historyczną

Jeszcze do 15 czerwca reportażyści radiowi i telewizyjni mogą zgłaszać swoje prace do ogólnopolskiego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej.

więcej

Odsłon: 19 | Komentarzy: 0
Dodane: w środę rano
Dziennikarski konkurs edukacyjny

Do 20 października, dziennikarze i publicyści zajmujący się edukacją, w tym zwłaszcza programami europejskimi mogą zgłaszać swoje prace do konkursu EDUinspiracje Media 2019.

więcej

Odsłon: 14 | Komentarzy: 0
Dodane: w niedziele rano
Odszedł Redaktor Andrzej WernicDZIAŁO SIĘ

Dorota Bogucka radzi wolnym strzelcom jak przeżyć w nieprzyjaznym swiećie

Instrukcja samoobrony freelansera

Jestem freelanserem od trzech lat i o doświadczeniach z nieuczciwymi wydawcami i niekompetentnymi funkcyjnymi w redakcjach, z którymi współpracowałam mogłabym już napisać książkę.

 

Zdarzyło mi się już odzyskiwać należne wynagrodzenie w sądzie, jestem coraz bardziej zdumiona sposobem pracy i obyczajami panującymi  w mediach, na przykład, że panie redaktorki przyjmowały mnie na portierni wielkich biurowców, bo obawiały się, żebym z głodu etatu nie pozjadała im biurek. 

Dlatego chciałabym tym tekstem otworzyć dyskusję na temat, jak można się bronić przed łamaniem prawa, nadużyciami, głupotą, a czasem zwyczajnym chamstwem właścicieli mediów, które wydawanie prasy traktują jak sprzedaż pietruszki oraz funkcyjnymi, którzy myślą, że usadowienie sempiterny na wysokim stołku wystarczy, żeby zostać dziennikarzem. Bronić zresztą nie tylko własnej godności, ale również praw czytelników, słuchaczy czy widzów do rzetelnych informacji, kompetentnych komentarzy i przyzwoitych warsztatowo tekstów.

Zacznę od kwestii finansowych. Faktem jest, że nie można czuć się komfortowo nie wiedząc ile i kiedy otrzyma się wynagrodzenie. Sama poza wspomnianym już procesem, który wygrałam – w pierwszej instancji samodzielnie, w drugiej przy pomocy pełnomocnika, dwukrotnie musiałam zawrzeć ugody przedsądowe, kilkakrotnie moja praca została po prostu przywłaszczona, nie mówiąc już o tym, że kilkakrotnie zostawałam bez grosza np. przed świętami Bożego Narodzenia, bo żaden z czterech wówczas zleceniodawców nie raczył zapłacić. Z tych wszystkich doświadczeń staram się wyciągać wnioski i oto one w największym skrócie:

1.Jeśli zaczynasz współpracę z nowym zleceniodawcą, to domagaj się umowy na piśmie. Jeśli twoja prośba spotka się ze stanowczą odmową, to jest sygnał, że trzeba uważać.

2.Jeśli już musisz pracować bez umowy, to teksty i korespondencję przesyłaj sobie również na prywatną skrzynkę, zachowuj swoje prace i zapisuj spotkania, w których bierzesz udział. To wszystko (wypróbowałam na własnej skórze) może być dowodem w sądzie.

3.Jeśli wydawca lub funkcyjny odmawia podpisania umowy, ale zapewnia, że zapłaci, to zapytaj koniecznie ile i kiedy. Spisz te ustalenia z datą i godziną. Jeśli będziesz mieć później problem z odzyskanie honorarium, to wszystkie szczegóły i okoliczności pomogą ci napisać wezwanie do zapłaty i dalej walczyć w sądzie.

4.Nie wstydź się mówić o pieniądzach, pytać, upominać się, być nawet namolnym. Wiem, że to trudne, ale jednak działa, a przynajmniej wytrąca funkcyjnych (którzy są najczęściej na dobrze płatnych etatach) z błogiego przekonania, że oto znaleźli niewolników, dzięki którym będą mogli wykazać przed szefami w korporacji, jak wspaniale oszczędzają.

5.Jeśli od terminu zapłaty mijają kolejne tygodnie, a twój wydawca nie płaci, to napisz koniecznie Przedsądowe wezwanie do zapłaty. Musi zawierać datę, podstawę prawną dochodzonej kwoty, kwotę, termin zapłaty i twoje dane bankowe. Wezwanie musi zostać wysłane poleconym za potwierdzeniem odbioru. Warto wydać kilka złotych. Nieodebranie wezwania nie chroni wydawcy przed konsekwencjami. Niektórzy wydawcy, widząc, że freelanser jest zdesperowany proponują wówczas ugodę. Ja w ten sposób odzyskałam część wynagrodzenia z jednej z warszawskich uczelni.

6.Jeśli po dwóch wezwaniach pieniędzy dalej nie ma, to niestety trzeba już ponieść większe koszty (minimum 100 zł) i złożyć pozew do sądu powszechnego. Wbrew pozorom Sąd Pracy nie załatwia spraw spornych wynikających z umów cywilnoprawnych. Formularz pozwu jest dostępny w sądach i w internecie. Trzeba go wypełnić w kilku egzemplarzach, co zabiera nieco czasu. Pozew składamy w sądzie właściwym dla siedziby wydawcy. Do pozwu trzeba dołączyć załączniki (umowy, wydruki maili, teksty itp.). Oszczędnym radzę, żeby je sobie wydrukowali lub skserowali na mieście, bo punkty ksero w sądach są pięć razy droższe.

7.Jeśli pomimo uprawomocnienia się wyroku, wydawca nadal nie płaci, to należy udać się do sądu po klauzulę wykonalności, a następnie do komornika. To znowu koszty kilkudziesięciu złotych, ale jednak warto je wydać. Komornik powinien znaleźć konta lub majątek dłużnika i odzyskać pieniądze. Ale nie zawsze robi to szybko i skutecznie. Dlatego warto poszukać samodzielnie. Wydawcy zwykle na swoich stronach podają przynajmniej jeden numer konta (to, na które spływają opłaty za prenumeratę). W znalezieniu takiego numeru albo innych składników majątku mogą też pomóc pracownicy firmy. Osobiście pomagałam w ten sposób odzyskać pieniądze dziennikarzom, których zaprosiłam do współpracy w jednym z portali, i którzy po moim odejściu mieli problem z odzyskaniem honorariów.

8.Jeśli to możliwe, to pracuj dla kilku zleceniodawców jednocześnie. Oczywiście trudno wówczas zorganizować sobie pracę, ale dywersyfikacja dochodów pomaga w zachowaniu płynności finansowej.

9.Na koniec rada nie związana z pieniędzmi bezpośrednio, ale jednak ją piszę w tym miejscu, bo mnie pomogła przejść przez najtrudniejsze chwile. Znajdź sobie hobby, sport, zajęcie, które będzie ci sprawiało przyjemność i nie rezygnuj z niego. Mnie pomaga bieganie. To nie jest pusty slogan. Jak już wszystko jest źle, nie ma kasy, znajomi jakoś mniej chętni żeby się z bezrobotną osobą spotykać, a kolejni zleceniodawcy okazują się problematyczni, to po prostu biegam. I nabieram dystansu. Dzięki temu nawet najgłupsze decyzje funkcyjnych i to, że wydawcy świadomie niszczą media, próbując pozbawić ludzi takich jak ja godności nie mają nade mną władzy. Piszę o tym, bo z przerażeniem obserwuję, jak dobrzy dziennikarze po kilku latach freelanserki tracą poczucie własnej wartości. Dlatego namawiam, nie dajmy się!

Dorota Bogucka

 


Dodane: w środę rano
Wieczór z poezją, plastyką i muzyką

Wieczór z poezją, plastyką i muzykąJuż dziś - 22 maja wernisaż pt. „Herbert: To, co najważniejsze. Poezja-plastyka-muzyka” w Domu Dziennikarza na Foksal.

więcej

Odsłon: | Komentarzy: 0
Dodane: w środę rano
Konkurs na audycję historyczną

Jeszcze do 15 czerwca reportażyści radiowi i telewizyjni mogą zgłaszać swoje prace do ogólnopolskiego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej.

więcej

Odsłon: | Komentarzy: 0
Dodane: w środę rano
Dziennikarski konkurs edukacyjny

Do 20 października, dziennikarze i publicyści zajmujący się edukacją, w tym zwłaszcza programami europejskimi mogą zgłaszać swoje prace do konkursu EDUinspiracje Media 2019.

więcej

Odsłon: | Komentarzy: 0
Dodane: w niedziele rano
Odszedł Redaktor Andrzej Wernic
Dodane: 9 dni temu
Noc u poetów
Dodane: 17 dni temu
Wieczór z poezją i muzyką
Dodane: 25 dni temu
Biesiada Literacka
Dodane: 27 dni temu
Wierna rzeka w DKF
Dodane: 34 dni temu
Film o świętej Faustynie
Dodane: 36 dni temu
Wielkanoc 2019
Dodane: 37 dni temu
Przeczytajmy Don Kichota
Dodane: 38 dni temu
Bez Wierszówki ma już 15 lat
Dodane: 38 dni temu
Wielkanocne spotkanie OW SDP
Dodane: 41 dni temu
Kac emocjonalny
Dodane: 56 dni temu
Życie odnalezione
Dodane: 85 dni temu
Pamiętajmy o Niezłomnych!
Dodane: 102 dni temu
Od nienawiści do miłości
Dodane: 103 dni temu
Bohater narodowego pojednania
Dodane: 111 dni temu
Protestujemy przeciwko agresji!
Dodane: 161 dni temu
LEKSYKON POLSKICH DZIENNIKARZY
Dodane: 164 dni temu
Przełamaliśmy się opłatkiem
Dodane: 164 dni temu
Ulubienica muz
Dodane: 187 dni temu
Wyrazy współczucia
Dodane: 217 dni temu
Teatr na jesienną chandrę
Dodane: 226 dni temu
Splecione losy
Dodane: 227 dni temu
Szkoła uczuć
Dodane: 242 dni temu
Teatr bawi i leczy
Dodane: 251 dni temu
Śladem naszych publikacji
Dodane: 264 dni temu
Konstruktor nowej Europy
Dodane: 264 dni temu
Skuteczni i romantyczni
Dodane: 312 dni temu
Redaktor Barbarze Rogalskiej
Dodane: 342 dni temu
Boimy się odpowiedzialności
Dodane: 343 dni temu
Zjazd trzeba kontynuować!
Dodane: 343 dni temu
Regaty dziennikarzy na Solinie
Dodane: w poniedziałek rano
Posiedzenie Zarządu OW SDP
Dodane: tydzień temu
Zapraszamy na Foksal 25 maja
Dodane: 18 dni temu
Okruch nadziei w eterze
Dodane: 23 dni temu
Nasz człowiek znad Sekwany
Dodane: 391 dni temu
Posiedzenie Zarządu OW SDP
Dodane: 422 dni temu
Wesołych Świąt Wielkiej Nocy
Dodane: 1514 dni temu
Wesołego Alleluja!
Dodane: 1538 dni temu
Czas na zmianę! - Marcin Wolski
Dodane: 1554 dni temu
Zarząd zakończył kadencję
Dodane: 1598 dni temu
Wszystkich nas zabijano w Paryżu
Dodane: 1672 dni temu
STYL MA ZNACZENIE
Dodane: 1674 dni temu
w okowach korporacji
Dodane: 1691 dni temu
Broń się freelancerze!
Dodane: 1727 dni temu
Dwa Walne Zebrania i jeden Zjazd
Dodane: w poniedziałek rano
Jesienny Zjazd SDP zajmie się lustracją
Dodane: 1864 dni temu
Wszystkiego dobrego na Święta
Dodane: 1936 dni temu
Wielki powrót lustracji
Dodane: 2078 dni temu
Zapraszamy na Festiwal
Dodane: 2172 dni temu
Nie chcemy partyjnego prezesa
Dodane: 8 dni temu
To nie jest restrukturyzacja
Dodane: 2263 dni temu
Fotoreporterki mają obrazy
Dodane: 2270 dni temu
PRZEZ SOFIĘ DO WOLNOŚCI
Dodane: 2291 dni temu
Jak historia oddała nam skarb
Dodane: 2333 dni temu
Zmarła Teresa Torańska
Dodane: 2379 dni temu
Żegnamy Erazma Ciołka
Dodane: 2388 dni temu
Ostrożnie z manifestowaniem
Dodane: 2426 dni temu
Partyjne SDP?
Dodane: 2427 dni temu
Jak o sobie piszemy
Dodane: 2461 dni temu
Andrzej Bober wystąpił z SDP
Dodane: 2677 dni temu
Pomagamy koledze
Dodane: 2735 dni temu
Żegnamy naszego Kolegę
Dodane: 2749 dni temu
Oburzeni atakami
Dodane: 2749 dni temu
Prezes Honorowy uhonorowany
Dodane: 2769 dni temu
Zjazd zakończył obrady
Dodane: 2880 dni temu
Popieramy kolegów z Biełsatu
Dodane: 2887 dni temu
Ktoś może siedzieć
Dodane: 2887 dni temu
Może by do szkoły
Dodane: 2902 dni temu
Dorota Kania skazana z 212 k.k.
Dodane: 2907 dni temu
W sprawie Alvina Gajadhura
Dodane: 2911 dni temu
Zjazd SDP w okresie refleksji
Dodane: w czwartek rano
Powalczmy z 212 k.k.
Dodane: 2963 dni temu
Dziennikarze studenccy na Foksal
Dodane: 2965 dni temu
Walne Zebranie OW SDP już jutro
Dodane: 3007 dni temu
Więcej uwagi dla zagranicy
Dodane: 3046 dni temu
Jan Dworak odpowiada WIZJI
Dodane: 3057 dni temu
Panie Przewodniczący, do boju!
Dodane: 3082 dni temu
Prawo prasowe w zamrażarce
Dodane: 3184 dni temu
Nagroda Złotej Ryby
Dodane: 3231 dni temu
W sprawie nagany dla Sosnowskiego
Dodane: 3236 dni temu
Nasza formalna poprawka do ustawy
Dodane: 3249 dni temu
Batory obliczył kampanię w TVP
Dodane: 3259 dni temu
Finał konkursu im. Grabskiego
Dodane: 3263 dni temu
Janecki naruszył zasady etyki
Dodane: 3263 dni temu
Dziennikarz nie reklamuje
Dodane: 3265 dni temu
SDP, czyli zmęczenie materiału
Dodane: w czwartek rano
Jacek Sobala odwołany
Dodane: 9 dni temu
Waży się ważny wyrok
Dodane: 22 dni temu
Nie zastępujmy polityków
Dodane: 3313 dni temu
REM o relacjach Pospieszalskiego
Dodane: 3332 dni temu
Chwała poległym w służbie
Dodane: 3364 dni temu
Jarosław Kopeć sądzony
Dodane: 3366 dni temu
TVP: na antenach nie ma cenzury
Dodane: 3371 dni temu
Zaproszenie do sądu
Dodane: 3377 dni temu
Związek broni Sosnowskiego
Dodane: 3377 dni temu
Demonstracja przed siedzibą SLD
Dodane: 3378 dni temu
Zdymisjonowanie Anity Gargas
Dodane: 3379 dni temu
Sobala zawiesza Sosnowskiego
Dodane: 3467 dni temu
O karaniu dziennikarzy
Dodane: 3473 dni temu
Montaż z Kropiwnickim
Dodane: 3502 dni temu
Państwo kontra media
Dodane: 3505 dni temu
Zapis debaty o prawie prasowym
Dodane: 3524 dni temu
Spotkanie zarządu i z zarządem
Dodane: 3609 dni temu
Dwójka nad przepaścią
Dodane: dwa tygodnie temu
Apel do polityków
Dodane: 18 dni temu
O definicji dziennikarza
Dodane: 3700 dni temu
Nie, nie milczymy
Dodane: 3743 dni temu
Między sumieniem a zwolnieniem
Dodane: 3781 dni temu
W zagrożeniu nie ma misji
Dodane: w poniedziałek rano
Zbieramy adresy elektroniczne członków


Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers