DZIAŁO SIĘ

Dodane: 10 dni temu
Potrzebne kontrole

Po ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego, podczas którego padło wiele poważnych zarzutów Prezes Oddziału Warszawskiego SDP Zbigniew Rytel, zasiadający również w Zarządzie Głównym SDP wraz z członkiem ZG Stefanem Truszczyńskim, złożyli do Głównej Komisji Rewizyjnej dwa kolejne wnioski o kontrolę poczynań Prezesa SDP, Zarządu Głównego i pracowników Stowarzyszenia. Tym razem chodzi o pozyskiwanie i wydatkowanie środków z instytucji publicznych oraz o współpracę z firmą STAO, zarządzającą Centrum Prasowym Foksal. Zarzuty są bardzo poważne i wymagają pilnego rozstrzygnięcia, jeszcze przed wznowieniem posiedzenia ZG przerwanego do 23 września 2021 r. Komisja Rewizyjna jest organem zobligowanym do wyjaśnienia tego rodzaju zarzutów i podjęcia właściwych działań w zależności od wyników swoich prac. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem wniosków.

więcej

Odsłon: 3792 | Komentarzy: 0
Dodane: 13 dni temu
Na udeptanej ziemi

Zarząd Główny SDP pozbawił Sekretarz Generalną i Skarbnik prawa do podpisywania dokumentów bez uzgodnienia. Sekretarz Generalna oskarżyła prezesa o chęć zawarcia niekorzystnych umów finansowych. Prezes przeforsował ponowne zatrudnienie firmy STAO do zarządzania Centrum Prasowym Foksal. W tle padają zarzuty o mobbing, napaści i przebijanie opon. Tak kończy się trzecia kadencja Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego.

więcej

Odsłon: 4846 | Komentarzy: 0
Dodane: 33 dni temu
Ferajna z Foksal

Demokratycznie wybrany Zarząd SDP coraz bardziej przypomina Komitet Centralny partii z poprzedniego systemu. Niewielka grupa skupia pełnię władzy, rozdziela między siebie funkcje i zasoby, obchodzi przepisy, nie dotrzymuje zobowiązań i coraz mniej liczy się z wyborcami.

więcej

Odsłon: 4477 | Komentarzy: 0
Dodane: 79 dni temu
Aresztowanie mecenasa
Dodane: 80 dni temu
Wybierzemy władzeOtwieramy debatę o dziełach godnych nagrody
Otwieramy debatę o dziełach godnych nagrodyDodano: 2013-01-29 - 3162 dni temu
Otwieramy debatę o dziełach godnych nagrody

Prezes zarządu głównego Krzysztof Skowroński wezwał prezesa TVP do nadania nowego filmu Anity Gargas o sprawie smoleńskiej pt. Anatomia upadku. Dwie pod rząd nagrody Wolności Słowa przyznawane w konkursie zarządu głównego SDP otrzymały za filmy o katastrofie smoleńskiej i jej skutkach koleżanki Anita Gargas za film pt. Mgła i Joanna Lichocka za film pt. Pogarda. SDP stracił w ostatniej edycji konkursu dziennikarskiego wycofaną przez pełnomocników Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego i prawdopodobnie traci Nagrodę im. Jerzego Zieleńskiego (w tym przypadku rodzina patrona nagrody proponuje wycofanie nazwiska red. Zieleńskiego po przyznaniu przez obecny zarząd główny SDP nagrody Bronisławowi Wildsteinowi). Rozpoczynamy dyskusję na ten temat. Swoje zdanie nadesłała Wanda Konarzewska, która napisała: Zmusiłam się, aby obejrzeć ”Anatomię upadku”  w internecie… Warsztatowa słabizna i nudy na pudy…  I gdzie te rewelacje?  I o co ten krzyk?   Wszystko już było i nie bardzo rozumiem, co tak w tym filmie zachwyciło Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego?


  Prosimy o nadsyłanie komentarzy. Pierwszy publikujemy poniżej.Wanda Konarzewska

Przemysł smoleński

Przemysł smoleński pracuje pełną parą i z gardzieli swego hutniczego pieca wypluwa coraz to nowe produkty na rynek.   Ledwo Polskę obleciał film Joanny Lichockiej  „Pogarda”( pokazywany masowo w „Klubach Gazety Polskiej”) a już mamy nowe dzieło filmowe –  „Anatomię upadku” Anity Gargas.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich,  (tzw. SDPiS ) udziela  właścicielom mediów  rad i wskazówek co powinni publikować a czego ujawniać  nie powinni…  Ostatnie zalecenie dotyczy   Prezesa TVP SA Juliusza  Brauna, któremu SDPiS na piśmie przesłał wytyczne,  że powinien koniecznie ten film puścić w prime timie…Mało  ostatnio oglądam telewizję  więc nawet nie  wiem czy jest jeszcze to pasmo programowe „Bajki dla dorosłych”, gdzie ten  film mógłby świetnie zaistnieć…?.

Zmusiłam się, aby obejrzeć ” Anatomię upadku”  w internecie… Warsztatowa słabizna i nudy na pudy…  I gdzie te rewelacje?  I o co ten krzyk?   Wszystko już było i nie bardzo rozumiem, co tak w tym filmie zachwyciło Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego?

 Przyznać jednak trzeba, ze Pani Gargas nieźle się nabiegała łapiąc pod Smoleńskiem, kogo popadnie, bo niewielu chciało z nią rozmawiać. Reporterka – reżyserka zwierza się nawet, ze mieszkańcy Smoleńska się bali. No nie… Jeszcze tak źle to Ona nie wygląda!

 Ludzie na ogół nie zadzierają głów w góry by przyglądać się lecącym samolotom, ale za to jak spadnie to im się zaraz przypomina…. Pewien kierowca jechał tamtędy feralnego dnia i  po trzech latach przypominał sobie, że… widział ogień na ogonie  Ciekawe, jakim cudem on ten  ogień wtedy  zobaczył? Czyżby trzymał w szoferce jakieś przeciwmgielne podręczne teleskopy?  Meteorolodzy określili aurę 10 kwietnia 2010, jako „ mgłę gęstą,  widzialność 100 – 200 m” ( zauważyli to też piloci w kokpicie samolotu „ Mgła…Nic nie widać!”)  Ale szofer przez te mgłę cudownie   zobaczył na 500 m co najmniej… A jeśli  nawet,  to  żadna to rewelacja, bo smuga z komory spalania ( 1000 stopni C ) ciągnie się za każdym samolotem.

Z wielkim oburzeniem mówi się w tym filmie, ze  Rosjanie natychmiast ”niszczyli dowody” tj. cięli wrak, wybijali okna…. Z jak inaczej mogliby wydobyć stamtąd ludzkie szczątki?  Straż pożarna tnie blachę samochodu podczas każdego niemal wypadku drogowego a cóż dopiero  stalowy kolos!  Rosjanie narazili się tez autorce filmu, bo kładli płyty betonowe na męczeńskim polu: i co oni chcieli tam ukryć?. A błota smoleńskie, proszę Szanownej Pani!  Jak  inaczej dojechać do wraku po uginających się mokradłach?  Rosjanie zbudowali to niby- lotnisko w latach dwudziestych ubiegłego wieku  na leśnych bagnach, bo  chcieli ukryć fabrykę broni – z pod Smoleńska startowały transportowe MIGi i nikomu nie przyszło do głowy ze 70 lat później może się wybrać w te niegościnne okolice cała polska rządowa delegacja!  Nie, nie  będę się powtarzać –  wiadomo ze TU154 M nie powinien w ogóle się tam pojawić! Perfidia Rosjan – domyślnie głosi  komentatorka „Anatomii upadku” – zaszła tak daleko, że nawet wycięli las wkoło miejsca upadku samolotu a wszystko  po to aby ukryć trajektorię lotu. Oto i wciąz nowe dowody na „niszczenie dowodów”!

 Amerykańscy  naukowcy (którzy nie widzieli Smoleńska na oczy) wymądrzają się w tym filmie,  pokazują obliczenia i  komputerowe wykresy, które rzekomo udowadniają wielokrotne wybuchy…. Każdy naukowiec ma swoją prawdę, od dawna to wiadomo. Ja się na tych wykresach nie znam, wiec komentować nie będę i tylko nie rozumiem  dlaczego ci znawcy nie chcą zaprezentować swoich odkryć przed Komisja Wypadków i polska Prokuraturą?

 Tak czy inaczej pani Gargas zanalizowała jak umiała upadek polskiego samolotu.  Samolot upadł.  Upadł i rozleciał się na drobne  a ciała pasażerów rozprysnęły się na wielkiej przestrzeni. Kawałków ludzkich mogło być tysiąc i więcej, bo tak bywa w wielkich katastrofach… Zazwyczaj w ogole się ich nie zbiera do indywidualnej identyfikacji. W Lesie Kabackim, gdzie  183 osoby utraciły  życie w 1987,  tylko połowę z nich zdołano częściowo zidentyfikować. W kwietniu 2010 przyleciało transportowcem do Warszawy,   200 kg ludzkich szczątków, zebranych na polu pod Smoleńskiem – to nie rezultat rosyjskiego bestialstwa ani lenistwa patomorfologów, ale konieczność  Nie można badac DNA każdego strzępu martwego ciała a potem miesiącami składać,  dopasowywać  i  zszywać…  Po takich wielkich katastrofach ofiary spoczywają w zbiorowych mogiłach.  

Pani Gargas dostała główna nagrodę SDP w 2011 za film o Smoleńsku  „10.04.10” . Troche  ścinków jej wtedy zostało więc dokręciła  teraz w Smoleńsku  wypowiedzi przechodniów z ulicy. Powstał z tego film  niskobudżetowy, zwłaszcza ze obciążony był   funduszem na szczególne ugaszczenie świadków.  A ja  już wiem, kto dostanie Wielką Nagrodę Wolności w 2013 – oczywiście, znów pani Anita Gargas za  najnowsze swoje dzieło!  Brawo – BIS!

 I tym sposobem „Anatomia upadku” przypieczętuje upadek SDP, które stało się PiS-owska jaczejką i tubą smoleńskiego ludu.  Na polityczne zamówienie pewnego Prezesa pewnej Partii -   SDP  (  czyli SDPiS)  wskazuje drogę polskim dziennikarzom, że powinni udać się w stronę cmentarzy oraz wprost do grobów i tam poodszukiwać „prawdy” a za swoje wysiłki zostaną sowicie nagrodzeni.  Nowe kierownictwo SDP dorwało się nie tylko do gabinetów, ale i do milionów w kasie, wiec póki co na smoleńskie nagrody wystarczy.  Tylko, co to ma wspólnego z Regulaminem Nagród i z misją społeczną tej zasłużonej niegdyś dziennikarskiej  organizacji? Główna Nagroda Wolności Słowa SDP przyznawana być powinna „za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka”   Więc co ma piernik do wiatraka?  

Aby dojść do „prawdy” zmusiłam się następnie żeby obejrzeć „POGARDĘ” Joanny Lichockiej  - laureatki Wielkiej Narody Wolności SDP za rok 2012…. Rany Boskie! Jeśli ma to być nagroda dla najlepszego polskiego dziennikarza i wskazanie drogi  młodym adeptom medialnej sztuki to ja się wypisuję! W filmie Lichockiej mówią głównie smoleńskie wdowy bardzo zbolałe, bardzo cierpiące, płaczące  i bardzo poszukujące winnych za to tragiczne zdarzenie losu.  One wciąż jakby nie wierzą ze ich bliscy zginęli. Poruszające relacje – jakżeby inaczej…?  Jednakże   Kodeks Etyczny BBC i wszystkie europejskie kodeksy dziennikarskie) ostrzegają, by dziennikarze nie eksploatowali ludzkiej rozpaczy i nieszczęścia – zabrania się pokazywania w mediach ludzkich szczątków, wszelkie katastrofy tylko z dalekich planów,  żadnego płaczu nad trupami i publicznego manifestowania rozpaczy!  Żałoba i cierpienie  po śmierci bliskich to sprawa najściślej osobista – upublicznianie jest cyniczne i  nieetyczne – mówią twórcy dziennikarskich kodeksów…

 Autorka „Pogardy” zderza  cierpienie  żałobnych wdów z werblową muzyką wojska, idącego do ataku, z wizytą Miedwiediewa w Warszawie,  z  oderwanymi wypowiedziami polityków… Taki zabieg jest  czystą manipulacją! Montowanie po sobie planów filmowych tych a nie innych jest specyficznym językiem filmu i  działa na podświadomość. Ten  warsztat  reżysera,  ta  formuła  montażu  potwierdza że manipulacyjnym celem tego filmu jest udowodnić polityczną tezę:  aktualna ekipa władzy w  Polsce z pogardą odnosiła się do narodowej  katastrofy.  Jak można wymyśleć coś takiego Szanowna Laureatko Wielkiej Nagrody Wolności?  Chyba ze jest to wolność…. od odpowiedzialności? Jeśli ten film  okazuje  komuś pogardę to  właśnie tym  żałobnym  wdowom i  wdowcom nie szanując ich cierpienia!  Nie wolno wkraczać z butami w prywatność cierpiącego człowieka, eksploatować jego uczucia a potem je sprzedawać i… zniszczyć!

 Oba filmy  ” Made in Przemysł Smoleński”  bedą kiedyś pokazywane studentom dziennikarstwa  jako przykład manipulacji – nie wątpię… A mnie na studiach pokazywano film „Chłodnym okiem”…Haskalla Wexlera.  Czy ktoś go jeszcze pamięta? Bohaterem jest dziennikarz, który jest świadkiem wypadku na szosie: rozbity samochód, pokrwawione ofiary….  Zamiast wezwać pomoc, zamiast ratować  umierających  - dziennikarz  łapie za kamerę i filmuje ostatnie minuty gasnącego życia.  Ale będzie super materiał dla redakcji!

Na koniec nie mogę się oprzeć refleksji –  dlaczego media, eksploatujące krwawe wydarzenia, śmierć i cierpienie maja  takie powodzenie? Jaka to ciemna siłą pchała kiedyś  tysiące, by oglądać publiczce egzekucje? Dlaczego  ludzkie szczątki na szosie skupiają  od razu tłumy gapiów?  Dlaczego ludzie poszukiwali namiętnie obrazu poharatanych ciał smoleńskiej katastrofy, zamieszczonych na rosyjskim  portalu?  Dlaczego?  Czy majestat śmierci już nic nie znaczy? Gdzie jest granica naszego człowieczeństwa?

Wszyscy  musimy żyć  z tajemnicą śmierci i umierania  ale  jest w nas wielki lęk… Rozumiemy nieuchronność lecz biologia ma swoje prawa. Widok czyjejś śmierci, cierpienia i krwi ekscytuje ludzkie osobniki.  U wielu powoduje seksualne pobudzenie – żołnierze nierzadko do ataku idą  w stanie erekcji. Lęk przed  utratą życia włącza biologiczny mechanizm ucieczki i przeniesienia – odzywa się instynkt… Podobno  w momencie ostatecznego zagrożenia ludzie rzucają się na siebie jakby chcieli nić życia jeszcze w  ostatnim momencie przekazać dalej… Psychologia ukrywa to, bo jest to pole wciąż nierozpoznane i tajemne dla nauki… Kryminologom wiadomo np, że seryjni mordercy mordują, bo nie mogą inaczej – potrzeby seksualne zostały w nich  aż tak wynaturzone ze doznają pobudzenia jedynie patrząc na krew,  na zmasakrowane zwłoki zamordowanego.

Członek  Zarządu Głównego i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ( SDPiS) pani Teresa Bochwitz nie tak dawno wzywała by zdjęcia z rosyjskiego portalu dokładnie oglądać i podawała nawet link do strony .  Ależ pani doktor, delektowanie się obrazem zmarłych,  i to jeszcze w kawałkach jest,  odwoływaniem się do najniższych instynktów  – czy to tak  przystoi, starszej pani?!

 Ho! Ho! Ale daleko mnie poniosło! Chciałam jednak byśmy chłodnym  okiem spojrzeli na politycznych paparazzi, którzy teraz cynicznie wykorzystują  ból smoleńskich ofiar…

Jestem osobą religijną i  wiem, że ciało ludzkie zawsze wraca do ziemi i w proch się obraca. Odlot do wieczności pod Smoleńskiem był błyskawiczny –  mgnienie, parę sekund zaledwie…  Nie zdążyli nawet odbyć tej podróży w tunelu przeznaczenia, na końcu którego jest światłość wiekuista…  Zdumieni,  zdezorientowani nie wiedzieli, co się z nimi dzieje, gdy nad płonącym wrakiem objawiły się obłoczki dusz wyzwolonych, rozpoczynające swą podróż w wieczność poza ciałem. CZEŚĆ  ICH PAMIĘCI ! Wieczny odpoczynek racz im dać Panie – śpiewali na klęczkach uczestnicy katyńskiej uroczystości, którzy nie doczekali się na swego Prezydenta…. Orkiestry wojskowe grały przejmujące Requiem i w niebo wzbijały się modły o pokój ich dusz.

 Ale spokoju nie będzie… Karty polskich dziejów ubarwiać będzie odtąd smoleńska neverending story… Przejdą lata i lata przeminą i będą opowieści, baśnie i legendy… Kiedyś  fantazje złagodnieją, spory ucichną a polityczni paparazzi, którzy dziś żerują na ofiarach smoleńskiej tragedii sami też odejdą do wieczności…

 

http://blog.wirtualnemedia.pl/wanda-konarzewska/post/przemysl-smolenski

 Odsłon: 4786 | Komentarzy: 4 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Dodaj swój komentarz

komentarze(4):

Bolesław2013-02-01 22:46:19
Dawno nie czytałem tekstu z taką dawką jadu.
Czego autorka tak bardzo się boi...?
Jan2013-02-01 23:13:04
Gdybym POzjadała wszelkie rozumy a miłości bym nie miała, była bym jak ten bęben grzmiący. Tak pusta jest wypowiedź tow. Konarzewskiej j.w. choć chwali się swoją religijnością.
Jan2013-02-01 23:14:27
Gdybym POzjadała wszelkie rozumy a miłości bym nie miała, była bym jak ten bęben grzmiący. Tak pusta jest wypowiedź tow. Konarzewskiej j.w. choć chwali się swoją religijnością.
rumianek2013-02-04 14:01:21
Panie Boleslawie! Gdzież tu jad? To po prostu cierpliwe przedstawianie faktów. Niektórzy jednak wolą bajki i mity. Te właśnie podtrzymują u naiwynch ludzi panie Gargas i Lichocka. Nie czynią bynajmniej tego bezinteresownie i nie walczą o PRAWDĘ, lecz o powrót do TVP (przypdek p.Gargas) a p. Lichocka o status "gwiazdy" w Telewizji p. Sakiewicza. Oczywista stać się to może, gdyby PiS dopadł władzy. A biedni, ogłupiali ludzie jak zwykle pozostaną z niczym.


Dodaj komentarz:Adres e-mail nie zostanie wyświetlony na stronie,
służy jedynie możliwości potwierdzenia komentarza.
Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers