DZIAŁO SIĘ

Dodane: 32 dni temu
Pożegnaliśmy Stefana Bratkowskiego

Pożegnaliśmy Stefana BratkowskiegoHonorowy Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich spoczął 11 maja w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie. W ostatniej drodze towarzyszyli Mu oprócz Rodziny i Przyjaciół także przedstawiciele SDP z Prezes Honorową Krystyną Mokrosińską i Prezesem OW SDP Zbigniewem Rytelem.

więcej

Odsłon: 9239 | Komentarzy: 0
Dodane: 57 dni temu
Żegnamy Honorowego Prezesa SDP

Żegnamy Honorowego Prezesa SDPUroczystości pogrzebowe Stefana Bratkowskiego rozpoczną się 11 maja o godz. 14.30 na Starych Powązkach. Kondukt wyruszy spod bramy numer IV.

więcej

Odsłon: 5116 | Komentarzy: 0
Dodane: 73 dni temu
Życzenia od Prezesa Oddziału Warszawskiego SDP

Życzenia od Prezesa Oddziału Warszawskiego SDPZ okazji Świąt Wielkanocnych życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom z Oddziału Warszawskiego SDP głębokiego przeżycia Tajemnicy Odkupienia. Oby Zmartwychwstały Chrystus podtrzymywał na duchu wątpiących i dawał nadzieję na pokonanie wszystkich trudności. Spędźcie Państwo tę Wielkanoc w zdrowiu, z bliskimi przy tradycyjnym stole ze święconką.

więcej

Odsłon: 4406 | Komentarzy: 1
Dodane: 74 dni temu
Nagrody SDP 2020Zapraszamy na Festiwal
Dodano: 2013-09-15 - 2829 dni temu


Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – partner programowy IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, organizowanego w dniach 16-21.09.2013 w Warszawie – zaprasza miłośników historii, tradycji obronnej a także kinomanów do udziału w projekcjach filmowych i imprezach towarzyszących tego festiwalu.

Konferencja prasowa poświęcona IV MFFHiW zaplanowana jest przez nas 16.09.2013 (poniedziałek) o godz.11.oo w Centrum Prasowym FOKSAL.

W konferencji udział wezmą przedstawiciele organizatorów tej ciekawej warszawskiej imprezy filmowej (Towarzystwo Wiedzy Obronnej i Akademia Obrony Narodowej) oraz przedstawiciele głównych Partnerów Festiwalu (reprezentujący m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmotekę Narodową i Narodowy Instytut Audiowizualny). Przewidziana jest także projekcja jednego z najstarszych polskich filmów fabularnych znajdujących się w zbiorach Filmoteki Narodowej, tj. zrekonstruowanego z okazji obchodzonego w 2013 Roku Powstania Styczniowego, filmu „ROK 1863”, w reżyserii Edwarda Puchalskiego i z muzyką wybitnego polskiego kompozytora, Michała Lorenca. Prezentowany obraz jest pierwszą adaptacją filmową powieści Stefana Żeromskiego „Wierna Rzeka” i równocześnie symbolicznym wprowadzeniem wszystkich zainteresowanych w klimat minionego czasu, na którym skupiają się autorzy dużej części filmów zgłoszonych do festiwalowych konkursów o nagrody Brązowych, Srebrnych i Złotych Szabel, w kategoriach filmów fabularnych, dokumentalnych i wojskowych.

W trakcie spotkania na Foksal dostępny będzie szczegółowy plan projekcji festiwalowych przewidzianych programem festiwalu a także aktualne informacje o planowanych imprezach towarzyszących oraz czasie i miejscu ich zorganizowania.

Do chwili obecnej organizatorzy festiwalu potwierdzili zgłoszenie blisko 100 filmów z kilkunastu krajów rozrzuconych na kilku kontynentach. Wciąż pracująca jeszcze Komisja dopuszczająca obrazy do mającego trwać cały tydzień, oficjalnego przeglądu festiwalowego zakwalifikowała dotąd już ponad 40 filmów. Zapowiada się filmowa uczta dla miłośników filmu historycznego i wojskowego.

W trakcie trwania imprezy, na pokazach specjalnych, będzie m.in okazja do obejrzenia filmu Marka Maldisa pt. PAN TADEUSZ – REAKTYWACJA, nagrodzonego kilka dni temu na zamojskim festiwalu filmowym SPOTKANIA Z HISTORIĄ a pokazującego trudny proces rewitalizacji archiwalnego polskiego filmu Ryszarda Ordyńskiego pod tytułem PAN TADEUSZ (1928). Filmoteka Narodowa zaprezentuje na festiwalu również sam ten, zrekonstruowany niedawno, film.

Natomiast do konkursu filmów dokumentalnych zakwalifikowany został m.in. ciekawy a bardzo mało znany w Polsce, amerykański film reżysera polskiego pochodzenia Mariusza Kotowskiego, pt. „POLA NEGRI. Life Is A Dream In Ciemna”, przynoszący wiele interesujących wypowiedzi hollywoodzkich autorytetów na temat początków kariery tej artystki, która za oceanem zapamiętana została jako pierwsza wielka europejska gwiazda filmowa zaproszona do Hollywood. To dopiero w ślad za nią pojechały tam później m.in. Greta Garbo i Marlena Ditrich.

Serdecznie zapraszamy Koleżanki i Kolegów zarówno do prywatnego udziału w rozpoczynającym się niedługo festiwalu, jak i do jego zawodowego wsparcia informacyjnego. Wsparcia festiwalu, któremu patronuje nasza organizacja. Filmy historyczne stają się we współczesnych czasach coraz ważniejszym składnikiem informacyjnego strumienia audiowizualnego. Pomóżmy naszym czytelnikom, słuchaczom i widzom nie tonąć w rozmaitych wirach tego strumienia a żeglować w nim z rozwagą, i cieszyć się urokiem najbardziej wartościowej jego części, której IV MFFHiW zdaje się być dobrym przykładem.

Z koleżeńskim pozdrowieniem,

Andrzej Brzoza i Grzegorz Cydejko

 

 


I N F O R M A C J A

o

IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

16-21.09.2013


IV MFFHiW organizowany jest w roku 2013 przez Towarzystwo Wiedzy Obronnej oraz Akademię Obrony Narodowej. Organizatorem wykonawczym Festiwalu jest Biuro Organizacyjne powołane przez ww Partnerów. Źródłem oficjalnych informacji festiwalowych jest strona internetowa : www.militaryfilmfestival.pl na której zamieszczony jest m.in. regulamin festiwalowych konkursów, karty zgłoszeniowe filmów oraz inne informacje o obecnym i minionych Festiwalach.

Kontynuowany od roku 2009 (dotychczasowe edycje miały miejsce w latach 2009, 2011 i 2012) festiwal jest imprezą niekomercyjną a jego organizatorzy, Patroni, Partnerzy i Sponsorzy angażują się w to przedsięwzięcie w trybie pro publico bono, gdyż bliska jest im idea łączenia sztuki filmowej i tematyki historycznej – a w polskich realiach dziejowych, także tradycji obronnej – rozumianych, jako ważne składniki dziedzictwa narodowego oraz istotny czynnik promocji światowej kultury obcowania z dziejami państw i narodów.

Jak wiadomo historia to zarówno fakty usystematyzowane przez badaczy, jak i wiedza o tych faktach, obecna w świadomości kolejnych pokoleń. Nasze czasy pokazują rosnące znaczenie technik i sztuk audiowizualnych – w tym zwłaszcza filmu – dla kształtowania obrazu dziejów, jakim wszyscy jesteśmy otoczeni. Organizowany przez nas festiwal stanowi więc nie tylko forum artystycznej wymiany doświadczeń w tym zakresie ale jest również przeglądem różnych – polskich i światowych – tendencji i dokonań filmowych we współczesnym rozumieniu i obrazowaniu dziejów. Do chwili obecnej do festiwalowych konkursów (fabuła, dokument i filmy wojskowe) zgłosili się twórcy ponad 90 filmów reprezentujących kilkanaście krajów świata, położonych w różnych kręgach kulturowych kilku kontynentów.

Patronat honorowy nad IV MFFHiW objęli Ministrowie: Edukacji, Obrony Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie Kawalerów Wojennego Orderu Virtuti Militari, Prezydent m.st. Warszawy oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i kilka różnych instytucji kultury (m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny). Patronat medialny – poza kilkoma antenami TVP S.A. (TVP HISTORIA, TVP INFO, TVP POLONIA) – przyjęło również Polskie Radio (Jedynka, Polskie Radio dla Zagranicy i portal polskieradio.pl) oraz Polska Agencja Prasowa, wraz ze swoim portalem internetowym dzieje.pl. Festiwal buduje też wzajemne partnerstwo – oparte na specjalnej formule GOŚCIA FESTIWALOWEGO – z innymi festiwalami zainteresowanymi filmem historycznym, tj. amerykańskim GI Film Festiwal i zamojskim Festiwalem Filmowym SPOTKANIA Z HISTORIĄ, Owocem tego partnerstwa są m.in. wzajemne pokazy filmów nagrodzonych u poszczególnych Partnerów.

W programie festiwalu organizatorzy przewidzieli zarówno panele dyskusyjne o kondycji polskiego filmu historycznego, jak i warsztaty filmowe dla miłośników X Muzy, wzbogacone pokazem działania najnowocześniejszego cyfrowego wozu transmisyjnego polskiej telewizji publicznej.

*******************************************************************************************************

I N F O R M A C J A 

IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych

16-21.09.2013

IV MFFHiW organizowany jest w roku 2013 przez Towarzystwo Wiedzy Obronnej

oraz Akademię Obrony Narodowej. Organizatorem wykonawczym Festiwalu jest

Biuro Organizacyjne powołane przez ww Partnerów. Źródłem oficjalnych informacji

festiwalowych jest strona internetowa :  www.militaryfilmfestival.pl na której

zamieszczony jest m.in. regulamin festiwalowych konkursów, karty zgłoszeniowe

filmów oraz inne informacje o obecnym i minionych Festiwalach.

Kontynuowany od roku 2009  (dotychczasowe edycje miały miejsce w latach 2009,

2011 i 2012) festiwal jest imprezą niekomercyjną a jego organizatorzy, Patroni,

Partnerzy i Sponsorzy angażują się w to przedsięwzięcie w trybie  pro publico bono,

gdyż bliska jest im idea łączenia sztuki filmowej i tematyki historycznej – a w polskich

realiach dziejowych, także tradycji obronnej – rozumianych, jako ważne składniki

dziedzictwa narodowego oraz istotny czynnik promocji światowej kultury obcowania z

dziejami państw i narodów.

Jak wiadomo historia to zarówno fakty usystematyzowane przez badaczy, jak i wiedza

o tych faktach, obecna w świadomości kolejnych pokoleń. Nasze czasy pokazują

rosnące znaczenie technik i sztuk audiowizualnych – w tym zwłaszcza filmu – dla

kształtowania obrazu dziejów, jakim wszyscy jesteśmy otoczeni. Organizowany przez

nas festiwal stanowi więc nie tylko forum artystycznej wymiany doświadczeń w tym

zakresie ale jest również przeglądem różnych – polskich i światowych – tendencji i

dokonań filmowych we współczesnym rozumieniu i obrazowaniu dziejów. Do chwili

obecnej do festiwalowych konkursów (fabuła, dokument i filmy wojskowe) zgłosili się

twórcy ponad 90 filmów reprezentujących kilkanaście krajów świata, położonych w

różnych kręgach kulturowych kilku kontynentów.

Patronat honorowy nad IV MFFHiW objęli Ministrowie: Edukacji, Obrony Narodowej

oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także Urząd ds. Kombatantów i Osób

Represjonowanych, Stowarzyszenie Kawalerów Wojennego Orderu Virtuti Militari,

Prezydent m.st. Warszawy oraz Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dziennikarzy

Polskich i kilka różnych instytucji kultury  (m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej,

Filmoteka Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny).  Patronat medialny – poza

kilkoma antenami TVP S.A.  (TVP HISTORIA, TVP INFO, TVP POLONIA)  – przyjęło

również Polskie Radio (Jedynka, Polskie Radio dla Zagranicy i portal polskieradio.pl)

oraz Polska Agencja Prasowa, wraz ze swoim portalem internetowym  dzieje.pl.

Festiwal buduje też wzajemne partnerstwo – oparte na specjalnej formule  GOŚCIA 

FESTIWALOWEGO – z innymi festiwalami zainteresowanymi filmem historycznym,

tj. amerykańskim GI Film Festiwal i zamojskim Festiwalem Filmowym SPOTKANIA Z

HISTORIĄ, Owocem tego partnerstwa są m.in. wzajemne pokazy filmów nagrodzonych

u poszczególnych Partnerów.

 

**********************************************************************************************************


Mariusz Kotowski – to amerykański reżyser filmowy polskiego pochodzenia. Pisarz, choreograf, tancerz i producent, kierujący własną filmową firmą producencką Bright Shining City Productions LLC, działającą w Austin (Teksas) i w Los Angeles (Kalifornia).


Urodził się w 1967 roku w Olsztynie. Tu ukończył studia pedagogiczne i tu odnalazł w sobie pasję tancerza i choreografa. W Polsce uczył tańca m.in. w Warszawie i na Wybrzeżu, po czym dla doskonalenia swoich umiejętności wyjechał do Londynu. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał potrójny dyplom londyńskiego Królewskiego Towarzystwa Nauczycieli Tańca. Zyskał tam uznanie, jako tancerz i choreograf, specjalizujący się w balecie, tańcu klasycznym, jazzowym i nowoczesnym oraz w tańcach latynoskich. Gdy po wielu europejskich występach ugruntował już swoją karierę taneczną, przeniósł się w roku 1998 do Nowego Jorku, gdzie nie tylko pracował, jako ceniony choreograf i instruktor tańca, ale i podjął studia na wydziale reżyserii Uniwersytetu Nowojorskiego. Ukończył je z doskonałymi wynikami i dyplomem reżysera filmowego. I w ten sposób rozpoczął w Ameryce realizację swoich marzeń o własnej twórczości filmowej.


W ciągu ostatnich 9 lat Mariusz Kotowski zrealizował w Stanach Zjednoczonych osiem filmów oraz napisał dwie książki biograficzne poświęcone Poli Negri (jedną wydaną w 2011 w Polsce a drugą przygotowywaną właśnie do druku w USA). Za swoją twórczość zdobył w Europie, Azji, i w USA dwadzieścia różnych nagród. Jako reżyser i producent filmowy współpracował w tym okresie z wieloma uznanymi sławami filmowymi (m.in. zdobywczynią Oskara, aktorką Hayley Mills, wyróżnionym Nagrodą Emmy aktorem Davidem Lago oraz nominowaną do Independent Spiryt Awards aktorką Cyndi Williams i nominowanym do nagrody Złotego Globu aktorem Eli Wallach’em). Zasłynął m.in. jako twórca, który swoim dużym dokumentalnym projektem filmowym przypomniał światu, że to właśnie Pola Negri – wielka polska aktorka – była na początku XX wieku pierwszą europejską gwiazdą filmową zaproszoną do Hollywood, i że to dopiero w ślad za nią trafiły tam później m.in. Greta Garbo i Marlena Dietrich.


Film pt. Pola Negri : Life is a Dream in Cinema (“Pola Negri – w kinie życie jest snem”, premiera w Nowym Jorku w 2006) - to bardzo wzruszający dokument filmowy skupiający uwagę widza głównie na zagranicznej, a zwłaszcza amerykańskiej karierze tej aktorki. Film reżysera i choreografa o artystce, która swoją karierę także zaczynała od tańca. Na bogactwo obrazu składają się fotografie i mało znany materiał filmowy w postaci fragmentów licznych ról dramatycznych i komediowych Poli Negri. Kolorytu słownego dodają filmowi niezwykle wnikliwe i pełne głębokich refleksji rozmowy z Hayley Mills, aktorką znaną z ról w klasycznych filmach disneyowskich takich, jak Pollyanna, Sprytne Kocisko, Nie wierzcie bliźniaczkom i Księżycowe Prządki – który to obraz był jednocześnie ostatnim filmem Poli Negri, jak i aktorem Eli Wallach’em (Skłóceni z Życiem i Rzeka Tajemnic) oraz znanym hollywoodzkim producentem A.C. Lyles’em, który wsławił się filmami wyprodukowanymi dla wytwórni Paramount Pictures. Narrację przeplatają snute przez historyk filmową i kuratora Amerykańskiego Instytutu Filmowego Jeanine Basinger interesujące opowieści na temat mało znanych szczegółów z życia Poli Negri i ciekawostki z czasów jej kariery.


Życie i twórczość filmowa sławnej Polki zilustrowana jest w tym filmie amerykańskimi dokumentami i opiniami wielu hollywoodzkich autorytetów filmowych. Trud zebrania i atrakcyjnego opracowania tak pomyślanego historycznego świadectwa z zakresu światowych dziejów kina, każe ten film widzieć nie tylko w kategoriach sztuki filmowej, ale i dokumentu ważnego dla polskiej kultury XX wieku. Swoją europejską premierę film Mariusza Kotowskiego miał w paryskiej Cinématèque Française w 2010 roku na specjalnym pokazie upamiętniającym Polę Negri. W Polsce, jako pierwszy pokazał go w roku 2011, też na specjalnym pokazie, Iluzjon Filmoteki Polskiej, a w 2013 autor i jego film o Poli Negri zaproszeni zostali do udziału w IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.FILMOGRAFIA


 • Deeper and Deeper (pełnometrażowy film fabularny, thriller psychologiczny, 2010 r.) – reżyser / producent

 • Esther’s Diary (pełnometrażowy film fabularny, dramat, 2009 r.) - reżyser / producent

 • Forgiveness (pełnometrażowy film fabularny, 2008 r.) – reżyser / producent

 • Pola Negri: Life is a Dream in Cinema (dokument, 2006 r.) – reżyser / producent

 • Pola Negri: Hollywood Legend (film krótkometrażowy, 2006 r.) – reżyser / producent

 • Vicky’s Secret (film krótkometrażowy, 2005 r.) – reżyser / producent

 • Luigi on Broadway (film krótkometrażowy, 2004 r.) – reżyser / producent

 • Tango Notturno (krótkometrażowy film taneczny, 2004 r.) – reżyser / producent


NAGRODY

 • Książka Roku”- 2011 w kategorii biografii i „Książka Miesiąca” - kwiecień 2011 r. – nagrody Magazynu Literackiego Książki dla Pola Negri: Legenda Hollywood (książka)

 • Politka” - Nagroda Uznania im. Poli Negri (2011 r.) przyznana przez Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri


Nagrody filmowe

za film - Deeper and Deeper:

 • Nominacja w kategorii Najlepszy Reżyser - The World Music & Independent Film Festival (2010 r.)

 • I miejsce w kategorii „Thriller z suspensem” - International Indie Gathering (2010 r.)

 • Platynowa Nagroda EMPixx (2010 r.)

 • Wyróżnienie na JamFest, Brąz (2010 r.)

 • Nagroda Honorowa - The Accolade Competition (2010 r.)

 • Nagroda Honorowa - The Indie Fest (2010 r.)Za film - Esther’s Diary:

 • Najlepszy Narracyjny Film Fabularny - Great Lakes International Film Festival (2010 r.)

 • Nagroda Relix - Glen Rose Neo-Relix Film Festival (2010 r.)

 • Platynowa Nagroda EMPixx (2010 r.)

 • Nagroda Honorowa - Indie Fest (2010 r.)

 • Nagrody Telly – Brąz (2010 r.)Za film - Forgiveness:

 • Trzecia Nagroda Jurorów - Bayou City Inspirational Film Festival (2008 r.)

 • Srebrna Nagroda Remy - WorldFest (2009 r.)

 • Platynowa Nagroda EMPixx (2009 r.)

 • Nagrody Telly - Srebro (2008 r.)Za film - Pola Negri: Life is a Dream in Cinema:

 • Złota Nagroda Halo (w kategorii Reżyseria i Produkcja) Rady Filmowej Południowej Kalifornii (2010 r.)

 • Nagroda za Wybitne Osiągnięcia: Dokument Pełnometrażowy - Indie Fest (2010 r.)

 • Złota Nagroda EMPixx (2009 r.)

 • Specjalna Nagroda Jurorów Remi - WorldFest (2006 r.)

 • Nagroda dla Filmu Dokumentalnego na Festiwalu Filmowym DixieFilm (2006 r.)
Odsłon: 3805 | Komentarzy: 0 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Dodaj swój komentarz

komentarze(0):Dodaj komentarz:Adres e-mail nie zostanie wyświetlony na stronie,
służy jedynie możliwości potwierdzenia komentarza.
Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers