DZIAŁO SIĘ

Dodane: 12 dni temu
Potrzebne kontrole

Po ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego, podczas którego padło wiele poważnych zarzutów Prezes Oddziału Warszawskiego SDP Zbigniew Rytel, zasiadający również w Zarządzie Głównym SDP wraz z członkiem ZG Stefanem Truszczyńskim, złożyli do Głównej Komisji Rewizyjnej dwa kolejne wnioski o kontrolę poczynań Prezesa SDP, Zarządu Głównego i pracowników Stowarzyszenia. Tym razem chodzi o pozyskiwanie i wydatkowanie środków z instytucji publicznych oraz o współpracę z firmą STAO, zarządzającą Centrum Prasowym Foksal. Zarzuty są bardzo poważne i wymagają pilnego rozstrzygnięcia, jeszcze przed wznowieniem posiedzenia ZG przerwanego do 23 września 2021 r. Komisja Rewizyjna jest organem zobligowanym do wyjaśnienia tego rodzaju zarzutów i podjęcia właściwych działań w zależności od wyników swoich prac. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem wniosków.

więcej

Odsłon: 3813 | Komentarzy: 0
Dodane: 15 dni temu
Na udeptanej ziemi

Zarząd Główny SDP pozbawił Sekretarz Generalną i Skarbnik prawa do podpisywania dokumentów bez uzgodnienia. Sekretarz Generalna oskarżyła prezesa o chęć zawarcia niekorzystnych umów finansowych. Prezes przeforsował ponowne zatrudnienie firmy STAO do zarządzania Centrum Prasowym Foksal. W tle padają zarzuty o mobbing, napaści i przebijanie opon. Tak kończy się trzecia kadencja Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego.

więcej

Odsłon: 4860 | Komentarzy: 0
Dodane: 35 dni temu
Ferajna z Foksal

Demokratycznie wybrany Zarząd SDP coraz bardziej przypomina Komitet Centralny partii z poprzedniego systemu. Niewielka grupa skupia pełnię władzy, rozdziela między siebie funkcje i zasoby, obchodzi przepisy, nie dotrzymuje zobowiązań i coraz mniej liczy się z wyborcami.

więcej

Odsłon: 4489 | Komentarzy: 0
Dodane: 81 dni temu
Aresztowanie mecenasa
Dodane: 82 dni temu
Wybierzemy władzeWbrew naszym interesom
Dodano: 2020-11-20 - 312 dni temu
Zarząd Główny SDP podjął decyzję o zawieszeniu na dwa miesiące czynszu właścicielowi restauracji „Villa Foksal”. Votum separatum wobec kosztownego prezentu, jak nasze Stowarzyszenie robi firmie Prominentis, zgłosił prezes OW SDP, red. Zbigniew Rytel. Przeciwko głosowali też red. Ireneusz Bruski, red. Witold Gadowski i red. Stefan Truszczyński, a red. Tadeusz Woźniak wstrzymał się od głosu w tej sprawie.

Poprzednio, w trakcie wiosennego lockdownu ten sam najemca decyzją prezesa Krzysztofa Skowrońskiego otrzymał od SDP 90 proc. ulgi w czynszu. Teraz większość członków Zarządu Głównego zdecydowała, że przez dwa miesiące czynsz zasadniczy w ogóle nie będzie naliczany. W przeliczeniu na pieniądze oznacza to, że do budżetu SDP nie wpłynie ok. 64 tys. zł. W tej sytuacji zasadne jest pytanie zadawane przez członków Zarządu Głównego przeciwnych uldze, o to, w czyim interesie działa Zarząd Główny naszego Stowarzyszenia.

Najemca, podobnie, jak wszystkie lokale gastronomiczne jest wprawdzie zmuszony ograniczyć działalność, ale druga fala pandemii była zapowiadana jeszcze w czasie trwania pierwszej, zatem do tej sytuacji właściciel restauracji powinien być przygotowany. Jeszcze mniej przekonujący jest argument, że gdyby najemca z powodu trudnej sytuacji finansowej nie zapłacił faktury, to i tak SDP musiałby od tej należnej kwoty czynszu zapłacić VAT. - Argument, że "i tak, musielibyśmy zapłacić VAT" jest kompletnie bałamutny. Zakłada on, że firma Prominentis w przypadku braku naszej zgody na obniżkę czynszu nie opłaci faktury, za którą my będziemy musieli odprowadzić podatek VAT. A skąd takie założenie? Najemca ma obowiązek opłacenia faktury, a jeśli tego nie robi, wynajmujący ma instrumenty, żeby tę należność wyegzekwować. Gdyby Zarząd SDP nie zgodził się na obniżkę, Prominentis fakturę by i tak zapłacił, bo musi zgodnie z umową. Czy my jesteśmy zakładnikami naszego najemcy? Najemca jeszcze nie odmówił zapłacenia faktury, a my już na wyprzódki usuwamy im przeszkody, żeby tylko nie było im zbyt ciężko. Tylko że w ten sposób pozbywamy się podstawowych źródeł naszego przychodu. - mówi red. Zbigniew Rytel. W kontekście tej decyzji pamiętać należy, że naszym podstawowym obowiązkiem jest dbanie o interes stowarzyszenia, w tym także o interes Domu Pracy Twórczej w Kazimierzu, który z powodu pandemii ucierpiał nie mniej od firmy tak hojnie wspieranej przez Zarząd Główny.

Zdaniem red. Witolda Gadowskiego – wiceprezesa SDP - decyzja powinna zostać gruntownie przeanalizowana, podobnie jak kwestie tego, jakie korzyści z działalności w SDP czerpią niektórzy członkowie ZG. - Każdy z członków ZG stanie przed Zjazdem i odpowie na pytanie: czy dbałem o SDP, czy też byłem tylko figurantem? Sprawa tego umorzenia także będzie przedmiotem sprawdzenia. Podobnie jak czerpanie profitów z SDP – napisał w swoim mailu red. Witold Gadowski. Podobnie swój sprzeciw argumentował red. Stefan Truszczyński i ks. Ireneusz Bruski. Red. Tadeusz Woźniak wstrzymanie się od głosu uzasadnił brakiem dyskusji nad poważną przecież sprawą.

Dorota Bogucka
Odsłon: 4537 | Komentarzy: 0 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers