Środowisko dziennikarskie pożegnało dziś (21 grudnia 2022 r.) redaktora Mariusza Waltera. Dziennikarza, autora programów, które na stałe wpisały się do historii Telewizji Polskiej, a później twórcę i właściciela prywatnej telewizji TVN. Człowieka, który otwierał w dziennikarstwie nowe przestrzenie i patronował wielu karierom.
Mariusz Walter był członkiem Oddziału Warszawskiego SDP od lat 60., a po wznowieniu działalności SDP po stanie wojennym, od roku 1989 do 2005.
Kiedy w 2015 r. sprzedał udziały w TVN, udzielił ostatniego wywiadu miesięcznikowi „Forbes”. Rozmawiał z nim wówczas nasz kolega, redaktor Grzegorz Cydejko. W tym wywiadzie Mariusz Walter powiedział m.in.:
O swoim dorobku dziennikarskim:
„Tak szybko rosną nowe pokolenia, że nie przeceniałbym mego wkładu w sukces TVN. Dziś wielu nawet prominentnych ludzi nie wie, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie albo kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. To jak się spodziewać wiedzy o dawnych czasach? Kto z 25-, 30-latków pamięta np. kolejki do sklepu mięsnego czy przysłowiowy ocet na półkach w sklepach spożywczych. Kto z tych młodych wie coś o „Spotkaniach w drodze”, „Świadkach”, „Progach i barierach” czy „Autobusie z napisem koniec”? W pamięci ludzi ostały się może koncert zespołu ABBA i Studio 2.”
O telewizji ramówkowej:
„Telewizja ma tę przewagę nad wszystkimi innymi mediami, że daje wrażenie uczestniczenia w wydarzeniach. Poza tym, jak się doda kanały niszowe do stacji lokomotyw, takich jak kanał główny TVN czy TVN24 – w agencjach reklamowych biorą pod uwagę całą ofertę. Wszystkie oferty programowe, w tym wiele kanałów z pozoru niszowych, dają siłę rynkową dotarcia z przekazem reklamowym. Od kilku lat są głosy, że koniec telewizji jest bliski. A jednak konkurencja rośnie, przychody też. Jeśli jako nadawca telewizyjny jesteś pierwszy z informacją i z dobrym formatem rozrywkowym – masz przyszłość jeszcze na dziesięciolecia. Życzę tego z całego serca nowym amerykańskim właścicielom TVN.”
O rodzinie:
„Rodzina to jeden z najważniejszych celów działania. Ich realizacja wymagała cierpliwości i samozaparcia. Kiedy wielu moich przyjaciół przed startem TVN uważało, że to się nie może udać, nie słuchałem ich. Wierzyłem, że zbudujemy mocną programowo stację. Udało się, ale olbrzymim kosztem poniesionym przez nas wszystkich. Dzisiaj jestem spokojniejszy, cenię swoją wolność, która wynika choćby z mojego statusu materialnego. Całe jednak swoje życie myślałem o sukcesji dla Piotra i Sandry, moich i Bożeny dzieci. Nie na zasadzie takiej, że wrzucę ich nagle na głęboką wodę.”
Cytaty pochodzą z wywiadu Grzegorza Cydejki z Mariuszem Walterem, opublikowanego w miesięczniku „Forbes” 25 sierpnia 2015 r.
Wybrała Dorota Bogucka
Foto ze strony Wirtualne Media