O książce Pawła Lisickiego pt. Grób Rybaka, opowiadającej o śledztwie w sprawie największej tajemnicy watykańskich podziemi, będą dyskutowali goście spotkania w Muzeum Narodowym 21 października 2019 r.
W debacie weźmie udział ksiądz profesor Henryk Seweryniak, teolog, wykładowca UKSW, konsultor Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
Wydawca o książce pisze tak: „Mogłoby się wydawać, że Bazylika Świętego Piotra zajmowała miejsce na mapie Rzymu od zawsze. Tymczasem dwa tysiące lat temu na Wzgórzu Watykańskim rozciągały się gaje, parki, pastwiska i nieużytki. Na tym terenie zginął śmiercią męczeńską wraz z innymi wyznawcami Chrystusa Apostoł Kefas. Najprawdopodobniej został pochowany w zwykłej jamie wygrzebanej w ziemi. Trzy wieki później nad jego grobem wspaniałą bazylikę wzniósł cesarz Konstantyn. Chociaż czas zatarł pamięć o dokładnym miejscu pochówku wielkiego apostoła, to domniemaną mogiłę ze szczątkami Piotra przez wieki otaczała nabożna cześć milionów pielgrzymów. Papież Pius XII w 1939 wbrew stanowisku swoich poprzedników postanowił zweryfikować dane dyktowane przez tradycję pątniczą i dokładnie zbadać watykańskie podziemia. Po dziesięciu latach prac wykopaliskowych i badawczych ogłosił światu, że odnaleziono prawdziwe miejsce pochówku Rybaka znad Jeziora Galilejskiego. Czy papież miał rację? Skąd czerpał niewzruszoną pewność? Co stało się z kośćmi Piotra? Dlaczego w ciągu ostatnich siedemdziesięciu lat tak mało mówi się o tym wielkim odkryciu? Komu mogło na tym zależeć? To najbardziej dramatyczna, pełna zwrotów, zagadek i tajemnic historia ostatnich lat.”
Spotkanie, które poprowadzi Jacek Ożóg odbędzie się 21 października 2019 r. o godz. 19.00 w Sali Kinowej Muzeum Narodowego, przy Alejach Jerozolimskich 3.
Organizatorzy proszą chętnych o potwierdzenie obecności: zaproszenia@mnw.art.pl