Związek dziennikarzy Agenji France-Presse (AFP) ostrzega swoich kolegów przed poważnym zagrożeniem głodem w Strefie Gazy. Do Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) wzywającej do podjęcia działań mających na celu położenie kresu głodowi pozostałych dziennikarzy pracujących w Strefie Gazy przyłącza się także National Union of Journalists (NUJ).
To następstwa oświadczenia jakie złożył związek dziennikarzy AFP – Societe des Journalistes (SDJ), w którym ostrzega o poważnym zagrożeniu głodem dziennikarzy AFP przebywających w Strefie Gazy. W oświadczeniu SDJ domaga się pilnej interwencji w celu ewakuacji dziennikarzy:
– W każdej chwili możemy dowiedzieć się o ich śmierci, a to jest dla nas nie do zniesienia […] Nie chcemy patrzeć, jak umierają – czytamy w oświadczeniu.
Według raportu Światowego Programu Żywnościowego ONZ z 21 lipca, oblężony pas Gazy boryka się z „kryzysem głodowym”, który „osiągnął nowy, zaskakujący poziom desperacji, a jedna trzecia ludności nie je od wielu dni z rzędu”.
IFJ zażądała od rządów na całym świecie, Zgromadzenia Ogólnego ONZ i społeczności międzynarodowej podjęcia pilnych działań w Strefie Gazy oraz zniesienia ograniczeń dotyczących pomocy humanitarnej. Federacja ponowiła również apel do rządu izraelskiego o umożliwienie zagranicznym dziennikarzom dostępu do enklawy i zaprzestanie naruszania prawa społeczeństwa do informacji.
Wiceprezes IFJ i prezes Palestyńskiego Związku Dziennikarzy (PJS) Nasser Abu Bakr wezwał media do „informowania o bezprecedensowej tragedii, jaką jest ludobójstwo i głód w Strefie Gazy”.
Laura Davison, sekretarz generalna NUJ, powiedziała:
„To przerażające ostrzeżenie ze strony AFP i ponure przypomnienie o rzeczywistości, z jaką borykają się osoby próbujące relacjonować wydarzenia z Gazy. Żaden dziennikarz nie powinien być narażony na głód za wykonywanie swojej pracy. Dziennikarze ci są świadkami wydarzeń w najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych sytuacjach, a NUJ ponownie wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia pilnych działań, udzielenia pomocy osobom nadal relacjonującym wydarzenia w Gazie oraz zapewnienia dostępu zagranicznej prasie” i dodała: „Solidaryzujemy się z PJS i będziemy nadal współpracować z Międzynarodową Federacją Dziennikarzy, aby zwrócić uwagę na to nieludzkie i poniżające traktowanie naszych kolegów”.
Anthony Bellanger, sekretarz generalny IFJ, powiedział:
„Konieczne jest, aby rząd izraelski zaprzestał wykorzystywania głodu jako broni przeciwko mieszkańcom Strefy Gazy. Lokalni reporterzy są jedynymi świadkami okrucieństw Izraela, a głodzenie ich na śmierć oznacza uciszanie prawdy, co zgodnie z Międzynarodowym Trybunałem Karnym stanowi zbrodnię wojenną. Wzywamy rządy na całym świecie, Zgromadzenie Ogólne ONZ i społeczność międzynarodową do podjęcia działań w celu powstrzymania tej katastrofy spowodowanej przez człowieka oraz wywarcia presji na rząd Izraela, aby zezwolił zagranicznym dziennikarzom na wjazd do Strefy Gazy i ułatwił ewakuację lokalnych dziennikarzy w potrzebie”.
Artykuł pt. „Starving of journalists in Gaza “silences the truth” ukazał się 22 lipca 2025 roku na stronie National Union of Journalists nuj.org.uk