Zbudujmy piękniejszy świat

Ostatnie przed wakacjami 2024 roku spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP odbędzie się w środę, 5 czerwca 2024 r., o godz. 18.00 jak zwykle w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie. Gościem będzie filmowiec Eugeniusz Starky, który spędził w USA ponad 30 lat, wrócił do Polski i zaprezentuje przegląd wyreżyserowanych przez siebie filmów pod hasłem „Zbudujmy piękniejszy świat”.

Serdecznie zapraszam na to niezwykłe wydarzenie!

Teresa Kaczorowska,

przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej

*** Eugeniusz Starky – reżyser, scenarzysta, operator filmowy, producent. Jest absolwentem Aliance Francais w Paryżu i studiów filmowych na City University of New Jork (ukończył je z wyróżnieniem i debiutanckim filmem Walizka Emigranta (o artystach emigracji solidarnościowej w USA)).

W latach 1987 – 1997 był czołowym organizatorem polskich wydarzeń kulturalnych w USA i Kanadzie. Organizował m.in koncerty Ewy Demarczyk, Piwnicy pod Baranami, Opery Halka, Jezus Chrystus Superstar, w najbardziej prestiżowych salach, jak Opera w Montrealu, Opera w San Francisco, Chicago Theater czy Lincoln Center. Uzyskały one świetne recenzje w prasie amerykańskiej i kanadyjskiej. Ponadto zorganizował ponad 250 różnego rodzajów imprez, pokazów, festiwali a także projekcji filmowych w USA, Kanadzie, Francji i Włoszech.

W 1998 r. wrócił do filmu, po tym jak został przedstawicielem Matonti Films na Festiwalu w Cannes. Do tej zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych, m.in.: Z Archipelagu Gulag do Ameryki (trylogia o Polakach deportowanych na Syberię), Rodeo Town, Honor of the City, Polacy – Pionierzy Ameryki, Bitwa o honor miasta (o Powstaniu Warszawskim), Korespondent Bryan (o oblężeniu Warszawy w 1939 r., uznany za najlepszy polski film wojenny), Walcząc o Honor, 1944 Powstania w Europie, Giotto – Historia Zbawienia, 1939 Oblężenie Warszawy (film ten otrzymał główną nagrodę na Festiwalu NNW w Gdyni oraz Presidents Award na Polskim Festiwalu Filmowym w Chicago) oraz wielu innych.

Pokaz „Zbudujmy piękniejszy świat” to kompilacja fragmentów filmów reżysera z przesłaniem, aby pokazać piękno i dobro, które może nasz świat uczynić lepszym.