2 maja obchodzimy Dzień Flagi, którego pomysłodawcą był Andrzej Zaporowski nasz kolega z Oddziału Warszawskiego SDP – redaktor, dziennikarz telewizyjny i mentor zawodowy wielu znakomitych twórców.  

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej został ustanowiony 20 lutego 2004 roku ustawą o godle, barwach narodowych i hymnie RP. Jest to zatem święto państwowe, ale dzień nie jest wolny od pracy. Projekt ustawy wniósł do laski marszałkowskiej 15 października 2003 roku poseł Edward Płonka a w uzasadnieniu napisał, że wybór daty nie jest przypadkowy. Przy tej okazji trzeba przypomnieć, że pomysłodawcę święta był nieżyjący już redaktor Andrzej Zaporowski, który wprowadził do zawodu wielu dziennikarzy, tworzył znakomite programy telewizyjne, pokazujące, jak zmienia się polska rzeczywistość gospodarcza po 1989 r. 

Dlaczego 2 maja? 

2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający Berlin, zatknęli białoczerwoną flagę na gmachu berlińskiego Reichstagu. Niefortunność tej daty sprawiła, że przez lata sowieckiej dominacji nad Polską, właśnie 2 maja polskie flagi były nerwowo zdejmowane, aby już 3 maja nikomu nie przyszło do głowy świętować rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.     

Dzień Flagi obchodzony właśnie 2 maja ma zatem przypominać Polakom o wielkich polskich osiągnięciach, pięknych kartach naszej historii (to wszak wigilia rocznicy ustanowienia pierwszej w Europie, polskiej Konstytucji 3 Maja) oraz podkreślać wagę innego święta, które również obchodzimy 2 maja czyli Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą.  

Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony został z inicjatywy Senatu RP w 2002 roku w dowód uznania “wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”.  

Obchody 

Polskie święto flagi nie jest jedynym takim świętem na świecie. Podobne święto obchodzone jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Argentynie, na Litwie, Ukrainie, a nawet w Turkmenistanie i w Chinach.  

W Polsce biało-czerwonymi dekorowane są budynki publiczne, prywatne firmy, domy, a nawet balkony mieszkań w blokach. Odbywa się również tego dnia szereg pastwowych uroczystości, m.in. uroczyste nadanie obywatelstwa przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.  

Święto przypadające między 1 a 3 maja jest już na trwałe wpisane w majówkową tradycję.