Czwarte w tym roku spotkanie Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP – w środę, 2 kwietnia 2025 r., o godz. 17.00, w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie. Zostanie poświęcone porywającej historii Antoine de Paris, czyli pochodzącemu z Sieradza Antoniemu Cierplikowskiemu.

Znał go cały świat – od Paryża, przez Stany Zjednoczone, po Australię i Nową Zelandię. Był geniuszem fryzjerstwa, rzeźbiarzem, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody, najsłynniejszym stylistą wszech czasów. Przez niemal 70 lat lansował trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. A opowie o nim Marta Orzeszyna, autorka biograficznej książki Antoine de Paris (Rebis, Poznań 2019).
Zapraszam serdecznie!
dr Teresa Kaczorowska,
przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP
O autorce
*** Marta Orzeszyna – znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Tam poznała historię Antoine’a i zaczęła gromadzić informacje na jego temat. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy bestsellerowej powieści Podróż do miasta świateł. Jest również współautorką książki Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque oraz autorką powieści obyczajowej Gra o miłość. Mieszka w Namysłowie. Ostatnia jej książka to Antoine de Paris (Rebis, Poznań 2019)

W książce Antoine de Paris, opartej na najnowszych badaniach, autorka odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, literatury, filmu i koronowane głowy, m.in.: Modigliani, Kisling, Dali, Picasso, Xawery Dunikowski, Jean Cocteau, Maurice Chevalier, Pola Negri, Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Wallis, księżna Windsoru, Maria, królowa Rumunii czy Josephine Baker, Bette Davis, Elsa Schiaparelli oraz wiele innych sław. Pochodzący z Sieradza Antoni Cierplikowski był w powojennym Paryżu wśród kilku gwiazd jak: Chanel, Cocteau, Antoine, Picasso – trzy z nich są powszechnie znane, natomiast Antoine został zapomniany. Marta Orzeszyna stara się przywrócić należne mu miejsce w historii światowej mody, sztuki i designu.
O Antonim Cierplikowskim
Antoine posiadał sieć luksusowych salonów na całym świecie – 120 tylko w USA, a także we Francji, w Anglii, Kanadzie, Australii, Japonii, w Polsce. Był właścicielem fabryk kosmetyków marki Antoine de Paris i Bain de Soleil we Francji i USA, sprzedawanych na pięciu kontynentach. Prowadził też szkoły kosmetyczno-fryzjerskie kształtujące przyszłych pracowników salonów Antoine’a w Stanach Zjednoczonych i w Paryżu. Założył również ekskluzywne czasopismo lifestylowe „Antoine. Dokument pour la femme moderne”.
Miał dwa prywatne samoloty: farmana 391 i stinsona reliant (takim samym latał Al Capone).
Za jedną wizytę w swoim salonie inkasował nawet 150 dolarów (równowartość dzisiejszych 2 tys. zł). Do jego klientek należały Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II. W latach siedemdziesiątych XX wieku sprzedał prawa do marek Antoine de Paris i Bain de Soleil za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Obie marki istnieją do dziś, ale nie wiadomo, co się stało z gigantycznym majątkiem Antoine’a.