Redaktor Zbigniew Rytel wygrał z Michałem Karnowskim i ponownie został Prezesem Oddziału Warszawskiego SDP. Do Zarządu weszło czworo z pięciorga rekomendowanych przez niego osób.
Wybory władz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarskich Polskich odbyły się 7 grudnia 2024 r. Tradycyjnie Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków rozpoczęliśmy uczczeniem minutą ciszy pamięci Koleżanek i Kolegów, którzy odeszli od nas w trakcie kadencji.
Nową tradycją stało się również, że w obecności blisko stu zebranych, Prezes Oddziału Warszawskiego SDP wręcza pamiątkowy dyplom i drobny upominek osobie szczególnie zasłużonej dla Stowarzyszenia. Tym razem Prezes Zbigniew Rytel w imieniu Zarządu OW nagrodził Prezes Honorową SDP, Krystynę Mokrosińską „za walkę o zachowanie fundamentów etycznych naszego Stowarzyszenia i całego środowiska dziennikarzy”. Laureatka otrzymała brawa na stojąco.
Zebrani przyjęli następnie Porządek i Regulamin obrad. Do żadnego z tych dokumentów nie zgłaszano żadnych wątpliwości.
Kolejnym punktem porządku obrad były wybory władz Zebrania, czyli Prezydium i Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej. W głosowaniach jawnych, w których do jednego miejsca pretendowało kilkoro kandydatów, stosowaliśmy zasadę, że wyniki podawane są dopiero po wszystkich głosowaniach. Dzięki temu, niezależnie od kolejności głosowań, każdy z kandydatówmiał takie same szanse na wybór.
Zgromadzeni zdecydowali, że Zebranie prowadziło Prezydium pod przewodnictwem red. Sonii Kwaśny, w którym pracowali ponadto: red. Karolina Tomaszewicz-Kőteleky, red. Paweł Pietkun i red. Sławomir Majszak. Bardzo zapracowanej Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej zgodził się przewodniczyć red. Grzegorz Mika, a wspólnie z nim chwilami niewdzięczną (i uniemożliwiającą kandydowanie do władz) służbę pełnili jeszcze red. Małgorzata Dudek i red. Zenon Nowak.
Zgodnie z par. 13. Pkt.1.5 Regulaminu obrad Komisja ustaliła liczbę obecnych i stwierdziła zdolność Walnego Zebrania, odbywającego się w II terminie do podejmowania uchwał.
Kadencja trudna ale udana
Prezes Zarządu Oddziału Warszawskiego SDP red. Zbigniew Rytel zdał sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności Oddziału w ubiegłej kadencji.
Powiedział, że Zarząd pracował podczas 21 posiedzeń stacjonarnych, podjął 58 uchwał, 8 razy apelował i opublikował kilkanaście stanowisk w ważnych sprawach środowiska dziennikarskiego. Prezes w całości odczytał Stanowisko Oddziału Warszawskiego w sprawie przejęcia mediów publicznych przez nową władzę w grudniu 2023 r.
Opowiedział pokrótce o działaniach statutowych. Wspomniał, że część delegatów z Warszawy nie została dopuszczona do Zjazdu, a tym, którzy chcieli opuścić Zjazd nie pozwolono wylogować urządzeń do głosowania, przez co zmanipulowano wyniki głosowań. Również propozycje Oddziału nie zostały przedstawione podczas Zjazdu w marcu 2024 r.
Przypomniał też, jakie osoby zostały przez Zarząd OW uhonorowane Dyplomami za zasługi na rzecz SDP.
Szef ustępującego Zarządu opowiedział o projektach realizowanych przez Oddział. Większość z nich dotyczyła promocji twórczości członków Oddziału Warszawskiego, w tym np. Romualda Karasia i Marka Zielińskiego. Członkowie Oddziału mogli korzystać z kart sportowych na preferencyjnych warunkach, a także wymieniać książki. Dzięki współpracy z „Teatrem Współczesnym” i „Teatrem Wartości” mogliśmy oferować również wejściówki na wiele spektakli. Zarząd objął patronatem dwujęzyczny wybór poezji Rilkego, a także film Jana Góreckiego „Reporter”. Wspieraliśmy naszych członków, w uzyskaniu pomocy finansowej, wspomagaliśmy działania klubów twórczych i spotkaliśmy się z adeptami naszego zawodu z Uniwersytetu Warszawskiego. Ważną częścią działalności Zarządu OW SDP w kadencji 2021-2024 był udział w pomocy dzieciom z Ukrainy, które uciekły wraz z opiekunami do Polski przed wojną, a także Polakom, którzy pozostali we Lwowie.
Prezes Oddziału wskazał na problemy z pozyskaniem finansowania od Zarządu Głównego i kompletnie niezrozumiałą decyzję o odmowie podwyższenia kwoty z Funduszu Oddziałów, która prowadzi do tego, że to Oddział Warszawski będzie dofinansowywał Zarząd Główny.
Do spraw finansowych odniosła się również przewodnicząca Komisji Rewizyjnej OW SDP, red. Lidia Oktaba-Ostatek. Komisja Rewizyjna wyraziła zaniepokojenie tym, że Zarząd Główny odmówił dofinansowania Zebrania wyborczego i nie odpowiadał na pisma w sprawach finansowych.
Red. Lidia Oktaba-Ostatek zgodziła się z Prezesem Zbigniewem Rytelem, że sprawę Funduszu Oddziałów trzeba rozwiązać. Podsumowując swoje wystąpienie stwierdziła, że pomimo braku środków zewnętrznych Oddział Warszawski podejmuje różnorodne działania na rzecz wielu grup odbiorców i złożyła wniosek o absolutorium dla ustępującego Zarządu, które Zarząd uzyskał zdecydowaną większością głosów.
Wyborcy zdecydowali
Początkowo wydawało się, że o fotel Prezesa Oddziału Warszawskiego powalczy troje kandydatów, ostatecznie z wyścigu wycofała się Anna Popek. To oznaczało, że w szranki stanęli Michał Karnowski i Zbigniew Rytel. Co ciekawe, obaj panowie są absolwentami tego samego olsztyńskiego liceum. Obaj ukończyli szacowne uczelnie – Michał Karnowski Uniwersytet Warszawski, a Zbigniew Rytel Katolicki Uniwersytet Lubelski i amerykański Texas Tech University. Są też dziennikarzami z wieloletnim stażem i dorobkiem.
Przedstawili różne wizje swojej prezesury. Michał Karnowski podkreślał kwestie ekonomiczne, konieczność przyciągnięcia sponsorów, a Zbigniew Rytel stawia na powrót do pryncypiów naszego zawodu, aktywność członków, organizację debat dziennikarskich i innych wydarzeń, które przywróciłyby życie do budynku przy Foksal.
Do zebranych bardziej przemówiła perspektywa zarysowana przez Zbigniewa Rytela, bo zwyciężył w głosowaniu – 41 głosów do 32, co daje nowemu Prezesowi mocny mandat do działania.
Drugim w kolejności był wybór Zarządu Oddziału Warszawskiego. O wejście do niego starało się w sumie 13 osób, czyli o każde miejsce walczyło więcej niż dwoje kandydatów. Zaufanie wyborców zdobyli: Karolina Tomaszewicz- Kőteleky, Marek Czarnecki, Paweł Pietkun, Dorota Bogucka i Hanna Budzisz.
W wyborach do Komisji Rewizyjnej na jedno miejsce było równo dwoje kandydatów, bo startowało 6 osób, a członkami komisji zostali: Lidia Oktaba-Ostatek, Piotr Nartowski i Mikołaj Juliusz Wachowicz.
Do Komisji Członkowskiej spośród 5 kandydatów wybrano: Karinę Łopieńską, Ewę Urbańską i Mariana Orlikowskiego.
Rzecznikiem dyscyplinarnym Oddziału Warszawskiego został Piotr Górski, zasiadający poprzednio przez wiele kadencji w Naczelnym Sądzie Dziennikarskim.
Jak widać, w składzie nowych władz są osoby doświadczone , które znają robotę stowarzyszeniową, ale nie brakuje też osób, które są w Stowarzyszeniu od niedawna, a zatem wnoszą świeże spojrzenie i zapał do pracy. Kadencja nowych władz potrwa do 2028 r.
Tekst: Dorota Bogucka
Foto: Mikołaj Juliusz Wachowicz