Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Głos o Polsce” – 29 lipca 2025 r. (wtorek) o godzinie 17.00 w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Prelekcję pt. „ŁZY NA OBLICZU MARYI. WYDARZENIE 3 LIPCA 1949 R. ZWANE CUDEM LUBELSKIM” wygłosi dr Piotr Bączek – dziennikarz śledczy, następnie urzędnik państwowy, członek Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI (2006-2008) i szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego (2015-2018). Wstęp wolny.

Tamtego dnia – 3 lipca 1949 r. w archikatedrze w Lublinie – na wizerunku znajdującym się na kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej pojawiły się krwawe łzy. W krótkim czasie do miasta zaczęły przybywać tysiące wiernych z całego kraju. Stanowiło to wstrząs dla rządzących komunistów, pokazując głębię zakorzenienia wiary katolickiej w polskim narodzie. Uczestnicy nabożeństw i modlitwy stali się przedmiotem niezwykle brutalnych represji, wielu z nich nawet na kilkanaście miesięcy trafiło do więzienia na Zamku Lubelskim. Ofiarami byli również przedstawiciele duchowieństwa, oskarżani o sianie wrogiej propagandy.

Na czym polegało przeciwdziałanie PZPR i „bezpieki”, podjęte w ramach specjalnej „kampanii antycudowej”?

– Władza szacowała, że tylko w ciągu pierwszego tygodnia przybyło na miejsce cudu aż 38 tys. osób. Aby ograniczyć obecność kolejnych, zdecydowała się zamknąć dostęp do miasta. Sprowadziła także oddziały Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jednocześnie rozpoczęła zakrojoną na wielką skalę akcję propagandową. Zmuszała Polaków do udziału w wiecach piętnujących „głupotę” i „zacofanie” – mówi dr Justyna Błażejowska, prezes zarządu Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego. – Ludzie okazywali przywiązanie do Kościoła, mimo że wiedzieli, co im za to grozi. Podobnych zjawisk, choć na znacznie mniejszą skalę, było w tamtym czasie dużo więcej.

Wykład w Muzeum

Spotkanie odbędzie się w wyjątkowym miejscu – dawnym areszcie śledczym, a obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Nabiera to szczególnego wymiaru, ponieważ tu także, od 2017 r., znajduje się kopia cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Powieszona na stalowych linkach w korytarzu na pierwszym piętrze X Pawilonu opiekuje się przestrzenią, gdzie mieściły się cele polskich patriotów, mordowanych przez komunistycznych zbrodniarzy.

Program „Warto być Polakiem”

Tegorocznym partnerem cyklu „Głos o Polsce” jest Województwo Lubelskie w ramach programu „Warto być Polakiem”, a współorganizatorem Lubelskie Centrum Konferencyjne. Spotkania ukazują znaczenie „małych ojczyzn” i ich wkład w dziedzictwo i rozwój naszego kraju. Doceniają udział postaci historycznych i struktur lubelskich, jak również mieszkańców regionu w działania na rzecz wymarzonej Polski na przestrzeni wieków aż do dziś.