Już niedługo,  bo w czwartek  28 kwietnia br. o godz. 18.00 rozpoczynamy spotkania Klubu Historycznego Stow. Dziennikarzy Polskich.  Będą się odbywały w ostatni czwartek miesiąca w siedzibie SDP, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie.

Na pierwszym spotkaniu  prelekcję wygłosi doktor nauk humanistycznych, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim i na Uniwersytecie Warszawskim,   ppłk. Dariusz Fudali. 

Temat wykładu : „Kadra kierownicza więzienia  Warszawa Mokotów  – komunistycznej represji rok pierwszy”.  Dowiemy się, kto rządził wówczas w więzieniu na Rakowieckiej, kim byli naczelnicy,  poznamy ich sylwetki i ich „zasługi” dla władzy ludowej. A wszystko na tle realiów politycznych w latach 1945/46.   Dowiemy się także o współpracy służby więziennej z podziemnym  ruchem oporu. I poznamy historię  słynnej ucieczki  więźniów, w której pomagały tamtejsze funkcjonariuszki.  Opowiadać będzie znakomity znawca tematu, autor wielu książek o tej tematyce, wieloletni pracownik Muzeum na Rakowieckiej – podpułkownik służby więziennej w stanie spoczynku.

Barwnej opowieści pełnej nieznanych faktów, anegdot i smaczków towarzyszyć  będzie pokaz slajdów.

A założycieli  Klubu Historycznego prosimy o przybycie wcześniej, na godzinę  17.00 tegoż dnia, bo musimy wybrać władze klubu.

Serdecznie wszystkich zapraszam. Do zobaczenia. Hanna Budzisz