Rozpoczął swą działalność  Klub Historyczny  Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.  Gości powitał  prezes  Oddziału Warszawskiego SDP Zbigniew Rytel. Spotkaliśmy się  po raz pierwszy  28 kwietnia br. w gronie kilkudziesięciu osób,  by wysłuchać referatu   dr płk Dariusza Fudalego  o sytuacji  w więzieniu  przy ul.  Rakowieckiej w pierwszych latach powojennych.  Pokazano sylwetki naczelników katowni ubeckiej i ich zadziwiające życiorysy. Dość wspomnieć , że jeden z nich miał ukończone zaledwie trzy klasy szkoły podstawowej!   Zmieniali się jak w kalejdoskopie, tworząc jedno z najstraszniejszych ubeckich więzień w Polsce Ludowej.

Doktor Fudali przedstawił też sylwetki bohaterskich strażniczek więziennych, które  mimo najgorszych kar, pomagały osadzonym i ułatwiały  ucieczki.

Wcześniej tylko w gronie założycieli klubu wybrano jego władze. Prezesem  została  inicjatorka jego utworzenia, Hanna Budzisz. Do władz Klubu weszli także:  red. Anna Popek i red. Mikołaj Wachowicz.

Spotkania Klubu Historycznego będą odbywały się w ostatni czwartek miesiąca. Na najbliższy – 26 maja o godz. 18.00  – zapraszamy na  prelekcję  pt.  „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina” w 135. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci pianisty.  Prelekcji towarzyszyć  będzie film, pokaz slajdów, wystawa planszowa i rozmowa z osobami, które osobiście znały wielkiego patriotę i pianistę.  Całość poprowadzi wybitny znawca tematu, Wojciech Grochowalski , prezes Zarządu Fundacji Artura Rubinsteina w Łodzi. Wrócił właśnie z USA ze spotkania z córkami pianisty.

Hanna Budzisz