Uwaga miłośnicy poezji, pięknych relacji i muzyki. Ostatni przed dłuższą przerwą spektakl „Ocalony przez poezję” w sali teatralnej pod Kościołem Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim 3/5/. Zapraszamy 8 lutego o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Spektakl Ocalony przez poezję to cześć oddana osobie Jerzego Kozarzewskiego, poety, żołnierza AK, konspiratora, więźnia niemieckich obozów zagłady i komunistycznych więzień. W listopadzie 1939 r. wstąpił do Związku Jaszczurczego, podporządkowanego później AK. Wspólnie z żoną Magdaleną walczył w Powstaniu Warszawskim. Przebywał w obozach śmierci w Auschwitz i w Mauthausen. Wrócił jako emisariusz z zadaniem utworzenia drogi łączności między krajem a ośrodkiem emigracyjnym. Jako emisariusz NSZ przecierał szlak dla łączników między emigracją a krajem zwany „Drogą Konrada”. „Konrad” stał się jego pseudonimem organizacyjnym. W 1945 aresztowany i w pokazowym procesie skazany podwójnie na śmierć. Magdalena zwróciła się o pomoc do Juliana Tuwima. List Tuwima do Bieruta odniósł skutek. Karę śmierci zamieniono na 10 lat więzienia w Warszawie, Wronkach, Rawiczu i w obozie pracy w Piechcinie koło Inowrocławia. W więzieniu nie mógł pisać, więc wiersze notował w pamięci. Jako poeta Jerzy Kozarzewski zaistniał w latach 60., a w latach 90. zaczęto wydawać jego wiersze. Od Prezydenta RP otrzymał Order Odrodzenia Polski. Zmarł 1 lutego 1996 r.

Spektakl „Ocalony przez poezję” to biografia poety, żołnierza, męża i ojca opowiedziana poprzez jego wiersze. Począwszy od szczęśliwego dzieciństwa i młodości, poprzez walkę zbrojną, powstanie warszawskie i wojenną tułaczkę, osadzenie w komunistycznym więzieniu oraz rozkwit talentu poetyckiego i popularyzację twórczości w latach dziewięćdziesiątych. Stryjeczny prawnuk Cypriana Kamila Norwida emocje i stosunek do świata wyrażał w wierszach, które w więzieniu zapamiętywał, a po uwolnieniu pisał i wydawał.

Na spektakl składa się 16 utworów w interpretacji Klaudii Kwaśny (sopran), Marcina Kwaśnego (recytacja i śpiew – baryton) z muzyką i akompaniamentem Patryka Góreckiego (gitara). Do koncertu zostały wybrane utwory reprezentatywne dla każdego z okresów życia Jerzego Kozarzewskiego.

Twórcy spektaklu:

Reżyseria: Marcin Kwaśny

Teksty: Jerzy Kozarzewski

Muzyka: Patryk Górecki

Występują: Klaudia Kwaśny, Marcin Kwaśny, Patryk Górecki

Marcin Kwaśny – aktor, scenarzysta, reżyser. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Aktor Teatru Kwadrat, następnie Teatru Polskiego. Zdobywca wielu nagród. Zagrał kilkadziesiąt ról epizodycznych, kilkanaście drugoplanowych i kilka głównych w filmach polskich i zagranicznych. W 2021 zadebiutował jako reżyser krótkometrażowego filmu „Spowiedź”. W 2008 r. założył Fundację Między Słowami. Jest laureatem nagrody im. Siedzikówny „Inki”.

Klaudia Kwaśny – śpiewaczka (sopran). Uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie, studiowała w Royal Conservatoire of Scotland w Glasgow w Szkocji. Brała udział w licznych konkursach. Współpracowała ze Szkocką Operą Narodową. W 2014 otrzymała stypendium Dewar Arts Award oraz stypendium Konserwatorium na kontynuację studiów w studium operowym im. Alexandra Gibsona w Glasgow. W 2015 wygrała konkurs pieśni im. Tony’ego i Tani Webster. Była finalistką międzynarodowego konkursu im. Ady Sari.

Patryk Górecki – muzyk instrumentalista, wokalista, kompozytor oraz instruktor muzyki. Ukończył Państwowy Zespół Szkół Muzycznych w Bydgoszczy w klasie gitary. Youtuber – twórca kanałów JMP Akademia i JMP Academy promujących naukę muzyki oraz gry na instrumentach. Tworzy muzykę elektroniczną, religijną i wokalno-instrumentalną.

Koncert wykonywany był z powodzeniem przy pełnych salach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, w podziemiach kościoła Wszystkich  Świętych (z udziałem Marszałka Sejmu RP Pani Elżbiety Witek) oraz w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W koncertach uczestniczyła rodzina Jerzego Kozarzewskiego.

Spektakl jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Program Ministra „Teatr”.

Spektakl stanowi część większego projektu „Teatr Wartości”. O terminach kolejnych spektakli w tym cyklu będziemy informowali.