Ruszyły zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego Marcina Kwaśnego, który jako reżyser filmowy zadebiutował w 2021 r. filmem krótkometrażowym „Spowiedź”. Producentem obu filmów jest Fundacja Między Słowami. Wśród firm wspierających produkcję jest Totalizator Sportowy.

„Zapłata” – jak mówi autor scenariusza i reżyser, Marcin Kwaśny  – jest historią młodego człowieka, który pomimo spiętrzenia zewnętrznych trudności łatwo się nie poddaje. Ukazuje proces przemiany, która zaczyna się w konfesjonale, a kończy w ostatniej scenie gdy główny bohater wybacza wrogom.

Gatunkowo „Zapłata” łączy kino obyczajowe z kinem akcji, a nawet westernem, w którym bohater w imię wartości walczy z przeciwnościami losu.

Ogromną zaletą filmu są psychologicznie wiarygodne postaci i mówienie o trudnych sprawach bez moralizowania.

Bohatera filmu – Janka – widz poznaje w trakcie ucieczki przed gangsterami, którymi jest winien pieniądze. Z retrospekcji dowiaduje się, co doprowadziło do tej sytuacji. Śledzimy poczynania bohatera, który czasem ze szlachetnych pobudek wchodzi w kolizję z prawem. I chociaż nie uniknie kary, to już na zawsze zmienia swoje życie dzięki miłości.

Marcin Kwaśny zdobywał jest związany z branżą filmową od dawna. Szlify zdobywał jako współautor scenariusza (razem z Łukaszem Palkowskim) i odtwórca głównej roli w wielokrotnie nagradzanym filmie „Rezerwat”, a także na planach ponad 100 filmów polskich i zagranicznych.

Walorem filmu jest osadzenie akcji w konkretnej rzeczywistości – współczesna warszawska Praga, którą autor scenariusza i reżyser zna bardzo dobrze. Bohaterowie to osoby z krwi i kości, ludzie borykający się z codziennymi problemami – biedą, brakiem pracy, nałogami, chorobami. Postaci są wiarygodne psychologicznie, mają realne potrzeby i motywacje. Widz może się z nimi utożsamić. Nawet jeżeli nie miał w życiu tak trudnych doświadczeń, to prawdopodobnie był kiedyś w sytuacji, która jemu samemu wydawała się bez wyjścia. Film opowiada o tym, że wyjście zawsze jest.

Zaletą postaci jest również to, że są nieschematyczne. Bohaterowie pierwszo- i drugo- planowi, a nawet pojawiający się tylko epizodycznie, to złożone osobowości. Dzięki temu odbiorca może być zaskoczony i z tym większym zainteresowaniem podąża za akcją filmu.

Akcja jest wartka, gęsta od wydarzeń, ale dzięki umiejętnemu przeplataniu scen dynamicznych z tymi spokojnymi, daje też widzowi możliwość zrozumienia i przeanalizowania dialogu. Reżyser mając bogate doświadczenie teatralne zwraca także uwagę na detale, pracę z rekwizytem i grę „na partnera”. Dzięki temu buduje napięcie między postaciami.

W warstwie językowej autor scenariusza nie epatuje przekleństwami ani językiem knajackim, dzięki czemu unika powszechnej obecnie modzie. Jako osoba niezwykle wrażliwa językowo daje natomiast przykład zabawy słowem. Dzięki temu dialogi nabierają lekkości i finezji.

Ogromnym walorem filmu jest również podejście do bardzo trudnych tematów – jak przemoc domowa czy przestępczość. W przeciwieństwie do wielu współczesnych filmów , „Zapłata” nie gloryfikuje zła, nie pokazuje, jak fajnie mają ci, którzy postępują wbrew prawu. Przeciwnie – film pokazuje, że to ludzie pogubieni, połamani, nieszczęśliwi. Ale ciągle ludzie – którzy potrafią podejmować decyzje pod wpływem wspomnienia bliskiej osoby.

Ważnym motywem filmu jest także kwestia przebaczania win. Zarówno w kontekście religijnym, jak i ludzkim. Reżyser słusznie diagnozuje, że to niezdolność do wybaczania, zapiekłość, brak empatii jest przeszkodą we wzajemnym zrozumieniu i rozwiązaniu wielu problemów. Ma także świadomość, że wybaczanie nie jest łatwe. To nie jednorazowy akt, to proces, obserwujemy go w filmie na przykładzie głównego bohatera, ale także w wątkach pobocznych.

Pierwszy klaps na planie filmu padł wczesnym rankiem 4 września 2023 r. w Kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie.

Na planie pojawili się znani i lubiani aktorzy, m.in. Maria Gładkowska, Ewa Szykulska, Ewa Dałkowska, Melania Grzesiewicz, Filip Gurłacz, Andrzej Mastalerz, Remigiusz Jankowski, Bartosz Obuchowicz, Marcel Sabat, Artur Bocheński i Jakub Kornacki.

Na zdjęciu aktorka Maria Gładkowska i reżyser Marcin Kwaśny na planie filmu „Zapłata”.

Fot. Marcin Gregorczyk


Informacja o partnerach i sponsorach

LOTTO – Partner Strategiczny filmu

KGHM – Partner Główny filmu

Lasy Państwowe – Partner filmu 

Film dofinansowany przez:

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Telewizję Polską SA

Polską Fundację Narodową

Fundację BGK

Fundację ARP

Firmę Byś

Rezerwę Prezesa Rady Ministrów