Pogrzeb Alwidy Antoniny Bajor odbędzie się w sobotę, 27 stycznia. Pożegnać Zmarłą można będzie tegoż dnia od godz. 10 do godz. 14 w domu pogrzebowym w Wielkiej Rzeszy (ul. Molėtų 4a). Msza św. pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13 w kościele pw. św. biskupa Stanisława w Wielkiej Rzeszy (ul. Molėtų 2). Śp. Pani Alwida Bajor zostanie pochowana na cmentarzu w Rokanciszkach.

Wieloletnia Członkini Oddziału Warszawskiego SDP, dziennikarka, publicystka I scenarzystka, odeszła w wieku 81 lat w Wilnie.

Była autorką kilkunastu książek i wielu artykułów prasowych, recenzji. Popularność przyniosła jej seria reportaży drukowanych w polskiej prasie na Litwie, m.in. cykl ukazujący dzieje rodzin Wielkiego Księstwa Litewskiego – Billewiczów, Dowgiałłów, Gasztołdów, Piłsudskich, Radziwiłłów i Tyszkiewiczów.

Pisała o znanych postaciach historycznych, takich jak m.in, Adam Mickiewicz, Józef Mackiewicz czy Sergiusz Piasecki. Uczestniczyła w badaniach nad biografią Bronisława Piłsudskiego i współpracowała z telewizją japońską w trakcie powstawania dokumentu o nim. Była także scenarzystką sztuk teatralnych, wystawianych m.in. na scenach Teatru Polskiego w Wilnie oraz Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie.

W 1992 roku została laureatką Nagrody Literackiej Czesława Miłosza, a w 2007 roku – Nagrody Literackiej im. Witolda Hulewicza Dwukrotnie odznaczona Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – Krzyżem Kawalerskim (2018) i Krzyżem Oficerskim (2022). Laureatka IV edycji nagród Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”. – „Zapamiętam Ją jako osobę niezwykle zaangażowaną w działania na rzecz polskiej społeczności” – napisał Konstanty Radziwiłł, ambasador Polski na Litwie. Pozostanie na zawsze również w naszej pamięci.

Fot. Marian Paluszkiewicz, https://kurierwilenski.lt/