23 listopada o godz. 21:45 na antenie TVP Dokument odbędzie się premierowa emisja filmu dokumentalnego naszego Kolegi z OW SDP, Macieja Maciejowskiego „Casus belli. Po co komu ta wojna?”.
Autor o filmie pisze tak: Jest to rocznica incydentu na rosyjskim kordonie granicznym w Gruzji w 2008 r., kiedy oddano strzały na widok kolumny z prezydentami Lechem Kaczyńskim i Michaeilem Saakaszwilim. Sens tego wydarzenia wyjaśniamy w filmie.
Film dokumentalny „Casus belli. Po co komu ta wojna?” w reżyserii Macieja Maciejowskiego (który jest także producentem kreatywnym) i Michała Orzechowskiego opowiada o mechanizmach rosyjskiej agresji na przykładzie ataku na Gruzję w 2008 i na Ukrainę od 2014 roku. Dokument zawiera m.in. unikalne i dotychczas niepublikowane zdjęcia z walk i okresu rosyjskiej okupacji Gruzji 2008 r. Byliśmy też z kamerą w Odessie dokumentując zniszczenia z dnia pierwszego rosyjskiego ostrzału miasta w kwietniu tego roku.
W ramach filmu zrealizowano ostatni wywiad z byłym prezydentem Gruzji Michaeilem Saakaszwilim przed jego powrotem do kraju i aresztowaniem. Saakaszwili pozostaje przez obecne władze Gruzji więziony w szpitalu pod ścisłym nadzorem policji. W filmie wzięli także udział m. in. Mamuka Mamulaszwili, twórca Legionu Gruzińskiego, gen. Roman Polko, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, red. Tomasz Sakiewicz, polska lekarka z Gori Tatiana Kurczewska oraz wiele innych postaci i komentatorów z Polski, Gruzji i Ukrainy.
Realizacja filmu rozpoczęła się w 2020 roku. Podczas zdjęć na terenie Gruzji ekipa filmowa zachorowała na Covid19. W 2021 i 2022 roku udało się zrealizować zdjęcia w Polsce i na Ukrainie. W międzyczasie nastąpiła kolejna fala rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie przewidywana przez twórców filmu. Zamiast przestrogi, film „Casus belli. Po co komu ta wojna?” stał się gorzkim wyrzutem sumienia wobec krajów „starej Unii Europejskiej” ugłaskujących reżim Putina i przez lata robiących z nim lukratywne interesy. Film „Casus belli. Po co komu ta wojna?” demaskuje agresywną politykę prowadzoną od lat konsekwentnie przez Rosję przy milczącej akceptacji Zachodu.
Ważnym elementem filmu jest ustalenie w wyniku dziennikarskiego śledztwa autorów, że wojna w Gruzji rozpoczęła się wcześniej, niż powszechnie przyjęło się uważać, a więc przed 8 sierpnia 2008 r. a Rosja była agresorem. Wyjaśniono też przyczyny i przebieg słynnego incydentu z ostrzelaniem kolumny z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim przez rosyjski posterunek na terytorium Gruzji 23 listopada 2008 r.
Wśród walorów artystycznych „Casus belli. Po co komu ta wojna?” warto wymienić przepiękny utwór „Szisznani” w wykonaniu chóru żeńskiego z Gori znanego z występów z Katie Melua oraz malarstwo Michała Boguckiego.
Przedpremierowe pokazy filmu odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Batumi, Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, w Sejmie RP oraz w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego.
Maciej Maciejowski