Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL  serdecznie zaprasza we środę 29 marca o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu „Widzenie na Rakowieckiej”. Gościem Michała Gruszczyńskiego będzie Elżbieta Królikowska-Avis /d. Nagrodzka/, nasza Koleżanka z Oddziału Warszawskiego SDP, działaczka opozycji antykomunistycznej, w latach 70. więziona w Areszcie na Rakowieckiej. 

Elżbieta Królikowska-Avis – publicystka, pisarka, tłumaczka, wieloletnia korespondentka w Londynie. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Brała udział w wydarzeniach Marca ’68 w Lodzi. Od pażdziernika 1968 roku – członek organizacji niepodległościowej RUCH.  Uczestniczyła w konspiracyjnych spotkaniach dyskusyjnych i operacyjnych oraz w dwóch podziemnych zjazdach członków RUCHU w Warszawie. Przepisywała i kolportowała pisma „Biuletyn” i „Wiadomości”. Była łączniczką ośrodków łódzkiego i warszawskiego. Pozyskiwała nowych członków i zbierała składki na działalność organizacji.

Zaangażowana w akcję podpalenia Muzeum Lenina w Poroninie – jako sygnał niezadowolenia społeczeństwa z hucznie obchodzonej setnej rocznicy urodzin Lenina. W czerwcu 1970 roku aresztowana, a potem skazana na 2 lata więzienia. Była więziona na Rakowieckiej, potem w tzw. Toledo na warszawskiej Pradze, w bydgoskim Fordonie i Areszcie Śledczym w Lodzi. W stanie wojennym, za działalność w SOLIDARNOŚCI została zweryfikowana negatywnie i wyrzucona z pracy. Wciąż aktywna zawodowo jako publicystka, broadcasterka i ekspert ds. brytyjskich, działa także w Formacji Niepodległościowej, zrzeszającej byłych działaczy opozycji PRL. 

Laureatka nagrody im. Karola Irzykowskiego Stowarzyszenia dziennikarzy Polskich za książki „Śladami Bunuela” i „Opowieści kina metyskiego” / 1989/ oraz wyróżnienia im. Kazimierza Dziewanowskiego w tam samym konkursie za publikację „Róg Piccadilly i Nowego Światu” / 2015/. Odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem za Zasługi dla Niepodległości.