Sukcesem frekwencyjnym i pełną puszką zaowocował charytatywny koncert chórów Amici Canentes pod dyrekcją Agnieszki Zińczuk i Allegrezza del Canto pod dyrekcją Magdaleny Trzcionkowskiej.

Gospodarzami spotkania byli pomysłodawczyni akcji pomocy Polakom mieszkającym na terenie Ukrainy, Wiceprezes Oddziału Warszawskiego SDP Hanna Budzisz i Prezes OW SDP Zbigniew Rytel.

Rozpoczynając spotkanie Prezes Zbigniew Rytel przypomniał, że to już kolejna odsłona pomocy, którą Oddział Warszawski SDP  organizuje na rzecz Ukrainy, w tym szczególnie naszych rodaków, którzy przez wojnę zostali pozbawieni środków do życia.

Chóry wykonały m.in. Modlitwę za Ukrainę, polskie pieśni patriotyczne, pieśni znanych kompozytorów romantycznych oraz  polskie i ukraińskie pieśni i piosenki na motywach ludowych.

Członek chóru Allegrezza del Canto, zasiadający również we władzach OW SDP Marian Orlikowski przypomniał postać twórcy pieśni „Czerwona ruta”, Wołodymira Iwasiuka, który zginął z rąk Rosjan.

Wieczór zakończył występ obu chórów razem z udziałem publiczności, oczywiście z bisami.

Maestry Agnieszka Zińczuk i Magdalena Trzcionkowska zapewniły, że chętnie skorzystają z ponownego zaproszenia. Można mieć zatem nadzieję, że znakomite chóry usłyszymy na Foksal jeszcze nie raz.

Oprócz walorów artystycznych koncert miała także cel charytatywny. Zbieraliśmy pieniądze na rzecz Polaków mieszkających na terenie Ukrainy. Do zbiórki można jeszcze dołączyć. Wpłacając pieniądze w Biurze OW SDP lub na rachunek bankowy.

Dorota Bogucka

Fot. Zbigniew Rytel