Już w najbliższą niedzielę – 22 października 2023 r. – w sali teatralnej przy Kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim w Warszawie o 19.30 – Marcin Kwaśny przeczyta dramat Jeana-Pierra Dopagne pt. „Belfer”.

Tekst w przekładzie Bogusławy Frosztęgi ma niezwykłą siłę. Przekonali się o tym widzowie, który mieli okazję zobaczyć monodram Wojciecha Pszoniaka. Jutro mijają trzy lata od śmierci aktora, który od 2004 r. przez kilkanaście lat grał spektakl na scenach krajowych i zagranicznych, zostawiając widzów w zachwycie i zdumieniu, że to, co uważają za rzeczywistość, rzeczywistością w istocie nie jest.

Polskim teatromanom postać tytułowego belfra może się kojarzyć z innym bohaterem, granym przez Marcin Kwaśnego, a opartym na tekście Marka Koterskiego. To bodaj najbardziej znany widzom nauczyciel, bo oprócz monodramu „Nienawidzę”, który podobnie jak „Belfer” gościł na wielu scenach w Polsce i za granicą, mamy w pamięci cykl filmów w reżyserii Marka Koterskiego. W nauczyciela Marcin Kwaśny wcielił się również w jego filmie „Siedem uczuć”, który fabularnie sięga do dzieciństwa Adasia Miauczyńskiego i jego pobytu w szkole.

SZKOŁA – no właśnie, to miejsce szczególne – zdają się mówić autorzy obu dramatów. NAUCZYCIEL z natury powołany do tego, żeby panować nad uczniami, przekazywać im wiedzę i prowadzić do świata dorosłych, z jego ustalonymi prawami, musi często dostosować się do istnego prawa dżungli, które panuje w szkole. Ta oczywista sprzeczność powoduje napięcie, trudne albo wręcz niemożliwe do rozładowania. Jeśli belfer nie umie się dostosować, to może tylko… No właśnie – na pytanie, co belfer może zrobić odpowiada tekst belgijskiego autora.

Ze względu na wielowarstwowość, głębie przekazu i przewrotną pointę Marcin Kwaśny postanowił się podzielić tekstem z publicznością. Performatywne czytanie dramatu jest częścią cyklu wydarzeń pod nazwą „Teatr Wartości” w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim 3/5, organizowanych przez Fundację Między Słowami, dofinansowanych  z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dorota Bogucka