To już ostatnia szansa, żeby tej wiosny posłuchać pięknej poezji patriotycznej i miłosnej Jerzego Kozarzewskiego w interpretacji Klaudii Kwaśny – sopran i Marcina Kwaśnego  z muzyką wykonywaną na żywo przez kompozytora – Patryka Góreckiego.

W najbliższy piątek  – 13 maja o 19.30 w Sali teatralnej Kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim zabrzmią wiersze Jerzego Kozarzewskiego – znakomitego poety, żołnierza wyklętego, propagatora muzyki.

Spektakl-koncert „Ocalony przez poezję” to biografia poety, żołnierza, męża i ojca opowiedziana poprzez jego wiersze. Począwszy od szczęśliwego dzieciństwa i młodości, poprzez walkę zbrojną, Powstanie Warszawskie i wojenną tułaczkę, osadzenie w komunistycznym więzieniu oraz rozkwit talentu poetyckiego i popularyzację twórczości w latach dziewięćdziesiątych. Na koncert złoży się 16 utworów w interpretacji Klaudii Kwaśny (sopran), Marcina Kwaśnego (recytacja i śpiew – baryton) z muzyką Patryka Góreckiego. Kompozytor będzie towarzyszył artystom, grając na żywo na gitarze.

Do koncertu zostały wybrane utwory, które są reprezentatywne dla każdego z okresów życia Jerzego Kozarzewskiego. Począwszy od szczęśliwego dzieciństwa i młodości, poprzez walkę zbrojną, Powstanie Warszawskie i wojenną tułaczkę, osadzenie w komunistycznym więzieniu oraz rozkwit talentu poetyckiego i popularyzację twórczości w latach dziewięćdziesiątych. Skazany na śmierć, a po interwencji Juliana Tuwima wyrok zamieniono mu na 10 lat więzienia. Stryjeczny prawnuk Cypriana Kamila Norwida emocje i stosunek do świata wyrażał w wierszach, które w więzieniu zapamiętywał, a po uwolnieniu pisał i wydawał.

 Koncert miał prapremierę w lutym 2022 r.

Wstęp wolny

Foto: Klaudia Kwaśny, Marcin Kwaśny i Patryk Górecki z widzami po koncercie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce