Klub Historyczny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaprasza 25 maja 2023 roku o godz. 18.00 do Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie na kolejne spotkanie.

Na spotkaniu porozmawiamy na temat zaginionych w czasie wojny dzieł sztuki. Opowiem o historii utarty, ale i trudu odzyskiwania przez Polskę utraconych arcydzieł. Porozmawiamy o zorganizowanej na ogromną skalę grabieży obrazów, rzeźb, manuskryptów, miejscach ich ukrywania i staraniach pracowników muzeów, osób prywatnych, aby polskie zabytki zabezpieczyć przed kradzieżą, często z narażeniem życia.

Naszym gościem będzie Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka w Muzeum Narodowym w Warszawie, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i w Wyższej Szkole Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.

Serdecznie zapraszam

Hanna Budzisz – przewodnicząca Klubu Historycznego SDP

Ilustracja: Karol Estreicher z odzyskaną Damą z gronostajem Leonarda da Vinci; Źródło: https://kurierhistoryczny.pl/artykul/gdzie-jest-obraz-rafaela-wojenna-historia-polskich-dziel-sztuki,635