Wojnowski Festiwal Fotografii startuje ponownie 4 czerwca. Ta nietypowa galeria, której przestrzenią prezentacji zdjęć są płoty domów wsi Wojnowo, zaprezentuje ponad 500 zdjęć, z czego ponad 80% to fotografie wykreowane przez kobiety. 26 wystaw indywidualnych i 4 zbiorowe. Zakres tematyczny prezentowanych prac to klasyczne reportaże z całego świata, zdjęcia sportowe, przepiękne portrety, fotografia przyrodnicza czy konceptualna.

Galerię można oglądać z samochodu, wystarczy zwolnić, lub udać się na 2,5 km spacer, od budynku Sołectwa w kierunku Wojnowskiego Klasztoru Staroobrzędowców.

Gośćmi tegorocznego festiwalu będą:
Marta Kulesza – In a faraway land;
Sylwia Makris – Malujmy tak, aby Polska zmartwychwstała;
Kasia Trojak – Twarze i ulice;
Magda Korzewska – Architektura;
Justyna Rojek – Redyk;
Anna Musiałówna – Kobiece komórki;
Paulina Holtz – Don!t follow me, I!m lost;
Karolina Jonderko – Mała Polska;
Katarzyna Piechowicz – Romni;
Renata Dąbrowska – Disco;
Marta Grochowska – Iskra Zabrze;
Beata Pawlikowska – Blondynka z aparatem;
Ewa Meissner – Polskie lato;
Marta Szyszka – Razem;
Anna Bedyńska – Forever mine;
Magda Właszek – Flora;
Julia Szabłowska – They don!t kill here;
Katarzyna Kubiak – Międzymiastowa;
Aga Murak – Kok-Boru;
Julia Zabrodzka – Do pierwszej krwi;
Kasia Widmańska – Icon;
Joanna Kustra – Beauty;
Marta Rybicka – Bliskość w czasach wojny i okupacji;
Justyna Ślęczka – Z miłości do gór;
Paulina Wierzgacz – Ukochałam sobie północ;
Oleksandra Parafieniuk – Ukraina, tu i teraz.

Stałymi elementami festiwalu są wystawy z czasów PRL-u, w tym roku będzie to zbiór zdjęć fotoreporterek min.: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Anna Pietuszko-Wdowińska, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. Ich fascynujące historie – zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Witek, zawarte w książce „Jedyne.Nieopowiedziane historie polskich fotografek” – odsłaniają przed nami kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu, życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy w których im przyszło pracować i żyć.

Jak co roku „Lasy w obiektywie leśników”. Są to piękne zdjęcia, wyróżnione w konkursie a wykonane przez pracowników Lasów Państwowych.

Nie mogło też zabraknąć fotografii sportowej, która w Wojnowie ma swoją stałą ekspozycję przy siedzibie sołectwa. Zeszłoroczne Igrzyska w Tokio przyniosły naszym paraolimpijczykom 25 medali, co znakomicie udokumentowali fotografowie Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej.

Wisienką na torcie jest pokonkursowa wystawa Fujifilm Moment Street Photo Awards 2022, to ponad 40 znakomitych fotografii które nadesłane zostały na konkurs z całego świata. Fotografią uliczną (street photo) nazywa się przeważnie takie zdjęcia, które w jednym kadrze zamykają ulotną chwilę, operując przy tym grą motywów, świateł lub układami geometrycznymi (albo wszystkimi tymi elementami jednocześnie), mając przy tym charakter anegdotyczny.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.  

Donat Brykczyński