W 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej i pokonania hitlerowskich Niemiec, pisarka dla dzieci, pedagog, scenarzystka audycji radiowych i telewizyjnych, laureatka Orderu Uśmiechu Małgorzata J. Berwid – na podstawie autorskiej książki „Wojenne lalki Marysi” – opowie jak zniewolone wojną dziecko, któremu odebrano poczucie bezpieczeństwa, najbliższe osoby i ojczyznę, przeżywa wrogą okupację.
Majowe spotkanie Klubie Publicystyki Kulturalnej SDP odbędzie się, jak zwykle, wpierwszą środę miesiąca – 7 maja 2025 r., o godz. 17.00 – w Domu Dziennikarza, przy ulicy Foksal 3/5 w Warszawie.
Zapraszam serdecznie!
dr Teresa Kaczorowska,
przewodnicząca Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP
***
Małgorzata J. Berwid – pisarka dla dzieci, pedagog, scenarzystka audycji radiowych i telewizyjnych, absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Mama Chrzestna Kulfona i Moniki, Budzika, autorka Molików Książkowych . Pisze także piosenki (wydała dwie płyty), recenzje, regularne wywiady z ludźmi pióra i kultury ukazują się w Magazynie Literackim Książki. Jest wolontariuszką Zaczytani.pl; upowszechnia kulturę i czytelnictwo jako „Ciotka Książkula” w szpitalach i placówkach wychowawczych.

Książkę „Wojenne lalki Marysi” (Warszawa 2019), zilustrowaną przez Annę Jamróz, napisaław oparciu o prawdziwą historię – przeżycia swojej mamy jako siedmioletniej dziewczynki. Publikacja została książką miesiąca kwietnia 2019 w Konkursie Magazynu Literackiego Książki, otrzymała Nagrodę Główną w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku 2020, a objęły ją patronatem dwa muzea: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Publikacja zachęca do refleksji, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy tak blisko polskiej granicy są działania wojenne i dzieci narażone są na konsekwencje. Ta książka dodaje im sił. Pokazuje, że człowiek – mały i duży – ma w sobie moc, która pozwoli mu przetrwać najgorsze chwile. To jest wyobraźnia. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymają nagrody książkowe, zarówno dorośli, jak dzieci.
Małgorzata J. Berwid jest laureatką wielu nagród, w tym Pegazika – nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Była dwukrotnie nominowana do nagrody IBBY. Otrzymała statuetki: „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Fundacji „Promień Słońca”, a od dzieci i Kapituły Międzynarodowego Orderu Uśmiechu – została w 2003 r. Damą Orderu Uśmiechu.
Z recenzji książki „Wojenne lalki Marysi”:
Mamy oto w rękach kolejną opowieść o wojennym dzieciństwie. Kolejną, ale jednocześnie taką, jakiej jeszcze nie było. Jest w niej mroczna codzienność okupacji, tak jak widzi ją mała dziewczynka u progu wieku szkolnego. Bolesne zderzenie nadziei i oczekiwań dziecka z brutalnymi aktami przemocy i zagłady to wstrząsająca wizja zniewolonego dzieciństwa, któremu odebrano poczucie bezpieczeństwa, najbliższą ojczyznę i najbliższe osoby.
Ale zarazem widzimy tu również siłę dzieciństwa, jego potęgę, która nie daje się pokonać. Potęgę kreatywności, ufności i nadziei.
Rekwizyty dzieciństwa – wojenne losy dotykają też gałgankowej lalki, w istocie wszystkich lalek z którymi się spotkamy w tej opowieści, bo każda z nich ma w sobie okruch naszej historii. Wzruszająca jest zabawa w kartoflane przedszkole, kiedy dziewczynka, zmuszona do pracy ponad swe nikłe siły w niewoli niemieckiej – znajduje w sobie dość dziecięcej wyobraźni aby stworzyć własny świat zabawy, a obierane kartofle przekształcić w grono bliskich przyjaciół.
Dziękując Małgorzacie J. Berwid za spisanie i udostępnienie nam tej opowieści zachęcam wszystkich – i dorosłych i dzieci do uważnej lektury, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Prof. Joanna Papuzińska