Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Lecha Jęczmyka – dziennikarza, publicysty,  tłumacza, wydawcy, znawcy literatury science fiction.

W 2011 Lech Jęczmyk otrzymał od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Laur SDP za to, że „widzi to, co skryte”.

Urodzony w 1936 r. Lech Jęczmyk był absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował między innymi w Wydawnictwie „Iskry”, Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” i Telewizji Polskiej. W okresie PRL pisał do prasy podziemnej, którą również kolportował.

Przez wiele lat jako autor i redaktor naczelny związany z „Fantastyką”. Publikował we „Frondzie”, był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Spotkania”, współpracował z Radiem Wnet.

Laureat odznaki „Zasłużony działacz kultury” i srebrnego medalu „Gloria Artis”.

W laudacji wygłoszonej z okazji przyznania Lechowi Jęczmykowi Lauru SDP, Rafał Ziemkiewicz wspominał, że „jeśli Jęczmyk pochwalił czyjś tekst, to było wiadomo, że jest dobry. Jeśli pochwalił jakiś detal, to było wiadomo, że trzeba jeszcze nad nim mocno popracować. Żeby kiedykolwiek zganił, nie przypominam sobie, brak pochwały wystarczał w zupełności.” – powiedział Rafał Ziemkiewicz. Tak zapamiętają zasłużonego redaktora jego podwładni.

Na podstawie materiałów SDP i Wikipedia.pl

Opr. DB

Zdjęcie z archiwum prywatnego, Fot. Liwia Sabina Mieleszko, na zdjęciu od prawej: Lech Jęczmyk w Wojtkiem Sedeńką i Mikołajem Juliuszem Wachowiczem.