Fot. TVP Historia

Klub Historyczny SDP zainauguruje nowy sezon spotkań projekcją wyjątkowego filmu. Już 28 września w Domu Dziennikarza na Foksal, o godz. 18.00 będziemy mogli obejrzeć drugi odcinek serialu dokumentalnego „Historia polskiego sportu” ze scenariuszem i w reżyserii Zbigniewa Rytela (Produkcja TVP 2022).

Autor jest historykiem z wykształcenia, a także byłym reprezentantem Polski w lekkiej atletyce i to w filmie widać. Wiedza i doświadczenie pozwalają mu spojrzeć na sport w szerszym kontekście historycznym, społecznym i psychologicznym. Rozłożenie akcentów między relacjonowaniem wyników, liczby medali, wybitnych osiągnięć i porażek a spojrzeniem na kulturotwórczą rolę sportu, powoduje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Film opowiada o dziesięcioleciu, kiedy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, wówczas po raz pierwszy organizowano wielkie imprezy sportowe, rangi igrzysk olimpijskich i lokalne zawody, w których startowali przyszli mistrzowie wspólnie z amatorami. Sport stawał się zjawiskiem społecznym. Historia sportu splata się – w filmie, jak w życiu – z historią państwa, narodu, kulturą i siecią relacji międzyludzkich. Mówią o nich bardzo ciekawie eksperci, historycy i sami bohaterowie, wśród których nie mogło zabraknąć Janusza Kusocińskiego i Haliny Konopackiej. Zobaczymy też bardzo precyzyjny, wręcz misterny kolaż ruchomych obrazków, zdjęć i fragmentów filmów, które razem – opatrzone komentarzem Autora – tworzą dzieło, od którego trudno się oderwać.

Zbigniew Rytel ma niezwykły dar łączenia wątków, postaci i anegdot. Dla zachęty przytoczę jedną z nich, bo dotyczy naszych kolegów po fachu – pewnie mało kto wie, że podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich to dziennikarze zastąpili spóźnionych sportowców podczas otwarcia imprezy. Tym, którzy wciąż się zastanawiają, czy ten wrześniowy wieczór spędzić na Foksal, powiem jeszcze, że w filmie śpiewają Jan Kiepura i Hanka Ordonówna, a Andrzej Wajda kręci „Popioły”. I to wszystko ma ścisły związek ze sportem.

Gorąco polecam!

Dorota Bogucka

Zbigniew Rytel jest laureatem m.in. nagrody im. Kazimierza Wierzyńskiego w kategorii „Najlepsza publikacja o tematyce sportowej” za film dokumentalny „100 lat polskiego sportu” (więcej można przeczytać TUTAJ).

Jego film dokumentalny pt. „Sport w TVP – obrazki z wystawy”, zrealizowany z okazji 60-lecia Telewizji Polskiej, został finalistą mediolańskiego festiwalu filmowego. Inne dokumenty, jak choćby „Krzysztof Wiłkomirski – ostateczna walka”, „Idolka” o Justynie Kowalczyk czy „PKOl – 90 lat na olimpijskim szlaku”, były nagradzane podczas festiwali w Polsce i zagranicą, czasami nawet w tak odległych krajach jak Uganda. Film „Dzieci Mniejszego Księcia” pokazywany był na wielu festiwalach na całym świecie. Zwyciężył w Dżakarcie, a w Mediolanie otrzymał honorowe wyróżnienie („Mention d’Honneur”).