Fot. Tadeusz Późniak/Polityka

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 94 lat zmarł w Piasecznie Tadeusz Arpad Olszański, wybitny dziennikarz sportowy, publicysta, pisarz, tłumacz i wieloletni członek Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Był dziennikarską ikoną i legendą polskiego sportu, sprawozdawcą z sześciu igrzysk olimpijskich, do końca życia zawodowego – publicystą tygodnika „Polityka”.

W 2021 roku, z okazji 100-lecia ukazywania się „Przeglądu Sportowego”, został uznany za najlepszego dziennikarza prasowego w plebiscycie zorganizowanym przez Klub Dziennikarzy Sportowych.

Jego relacje z igrzysk opisywały kariery i dramaty znakomitych olimpijczyków, m.in. Nurmiego, Kusocińskiego, Owensa i Carla Lewisa, o tym wszystkim przeczytamy w „Osobistej historii olimpiad” jego autorstwa.

Przez wiele lat kierował działem sportowym „Sztandaru Młodych”, był zastępcą redaktora naczelnego „Sportowca” oraz zastępcą redaktora naczelnego redakcji sportowej TVP. Kierował również działem olimpijskim Krajowej Agencji Wydawniczej.

Jest autorem pięciu książek o Węgrzech, w tym czterokrotnie wznawianych „Budapeszteńskich ABC” oraz licznych przekładów powieści i dramatów z języka węgierskiego, w tym przewodników po Budapeszcie.

Wydał piętnaście książek o tematyce sportowej, w tym reportaże z olimpiad w Tokio, Meksyku, Monachium, Montrealu, Moskwy, na których był akredytowanym sprawozdawcą. Na swoim publicystycznym koncie ma również tom reportaży wojennych z Jugosławii pt. „Mój brat cię zabije”.

Na łamach „Sztandaru Młodych” w 1963 roku zainicjował akcję, która dała początek idei promowania zasad fair play w Polsce i na arenie międzynarodowej. „Sztandar Młodych” wspólnie z Klubem Dziennikarzy Sportowych SDP – przeprowadził pierwszy Plebiscyt na „Dżentelmena Sportu”. Został nim pięściarz Zbigniew Pietrzykowski. W listopadzie 1977 r. Polski Komitet Olimpijski powołał Komisję Fair Play, która zaczęła przyznawać corocznie nagrody sportowcom, działaczom, kibicom sportowym oraz instytucjom za postawę i promocję fair play.

Tadeusz Olszański urodził się 28 sierpnia 1929 roku w Stanisławowie. W czasie II wojny światowej jako uchodźca przebywał na Węgrzech. Jego rodzina przeniosła się tam jesienią 1943 roku. Na emigracji uczęszczał do polskiego gimnazjum w Balatonboglar. Maturę zdał w Opolu.

W 1952 roku, ukończył Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1964 roku wstąpił do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Był z nami w Oddziale Warszawskim przez blisko 60 lat, czynnie działając na rzecz wspólnego dziennikarskiego dobra.

W naszej historii zapisał się również jako legenda i wielka osobowość. Chodząca encyklopedia sportu i wiedzy o życiu. Rozmowy z Tadeuszem Olszańskim były niezwykłe. Wesołe i interesujące. Lubił rozmawiać. Czasami dzwonił i pytał o składki, o samopoczucie. Miał dystans do siebie i życia, które bez reszty poświęcił swojej największej pasji – relacjonowaniu zawodów sportowych.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta i Krzyżem węgierskiego Orderu Zasługi.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Rodzinie i bliskim wybitnego dziennikarza Oddział Warszawski SDP składa najszczersze kondolencje.