Fot. SDP

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w wieku 67 lat odszedł on nas na zawsze nasz Przyjaciel, znakomity dziennikarz, fotograf, wieloletni Członek oraz Prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 12 października 2023 roku o godz. 11.00 w Kaplicy Cmentarza Parafialnego na Białym Prądniku (ul Piaszczysta).

Andrzej Stawiarski w swojej karierze zawodowej związany był m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Czasem Solidarności” i „Miesięcznikiem Kapitałowym”. W latach 80. fotografował demonstracje w Krakowie i Nowej Hucie. Prezesem krakowskiego oddziału SDP był przez dwie kadencje. Był również pomysłodawcą Krakowskiej Witryny Fotograficznej – cyklu spotkań krakowskich fotografów prasowych. Współtworzył duże wystawy fotograficzne, m. in. „Papieski Kraków”, „Kraków – portret miasta”.

W naszym Stowarzyszeniu działał aktywnie i prężnie, zgodnie z misją społeczną swojego zawodu. Był bardzo zaangażowany w losy naszego środowiska. W latach 2010-2017 prowadził badania, które doprowadziły do opublikowania raportów opisujących sytuację zawodową dziennikarzy w Polsce. 

  • Andrzej był człowiekiem niezwykłej dobroci, dziennikarzem starej daty, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Don Kichotem, walczącym przez ostatnie dwie dekady o ratowanie prestiżu tego zawodu. Znakomity fotoreporter, redaktor i ekspert ekonomiczny. Świetny kompan, odważny, gdy  jeszcze nie było to modne. A przy tym obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. Bardzo, bardzo nam będzie Go brakować. R.I.P. – napisał na Facebooku Piotr Legutko, przyjaciel Andrzeja Stawiarskiego i wieloletni członek SDP.

Bez wątpienia nam wszystkim będzie brakowało Andrzeja, który pozostanie na zawsze w naszych sercach i na kartach historii SDP.