Już w najbliższą środę 30 listopada o 18.00 w Zamku Ujazdowskim odbędzie się projekcja filmu naszych kolegów z OW SDP.

Na spotkanie zaprasza współautor filmu Maciej Maciejowski, który napisał: Ukraina nie jest pierwszą ofiarą neoimperialnych ambicji Putina, ale pierwszą potraktowaną z tak bestialskim uporem na oczach całego świata tuż przy granicy z Unią Europejską. Agresja na Ukrainę obnaża też sieć relacji i powiązań wolnego świata ze zbrodniczym reżimem, które wcześniej umykały uwadze opinii publicznej.

W cyklu debat zatytułowanych „Od Putina do Stalina. Wokół agresji na Ukrainę”, które odbędą się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przyglądamy się agresji i traktujemy opowieści ukraińskich artystów i artystek jako impuls do przemyślenia aktualnej sytuacji w naszej części świata, a także w szerszej perspektywie geopolitycznej. Chcemy zapytać o mechanizmy kulturowe i społeczne, które agresja Putina na Ukrainę ujawnia, a także o towarzyszące jej przewartościowania idei.

Pierwsza debata „Agonia imperium?” odbędzie się w środę 30/11 o 18:00.

Bezpłatne wejściówki można odebrać w punkcie informacyjnym.

„Historia rosyjska jest historią utrzymującego się terytorialnego ekspansjonizmu” – pisał w 1987 Zbigniew Brzeziński. Obecna agresja na Ukrainę, podobnie jak wcześniejsza na Gruzję w 2008 roku, pokazuje, że mimo upadku ZSRR zasadnicza oś historii Rosji pozostaje bez zmian. Jednak czy obecna agresja jest świadectwem siły czy słabości imperium? Porażki armii rosyjskiej w starciach z Ukraińcami, a także malejące wpływy Rosji w państwach Azji Centralnej wskazują raczej na słabość. Czy zatem obecnie nie jesteśmy świadkami kolejnego, jak na przełomie lat 80. i 90., kryzysu imperium, a może i jego ostatecznego upadku? Czy atak na Ukrainę jest objawem tytułowej „agonii imperium”?

W dyskusji udział wezmą:

Dr hab. Piotr Grochmalski, politolog i dziennikarz, autor książek, m.in. „Czeczenia. Rys prawdziwy oraz Klęska demokracji? Obszar byłego ZSRR”

Maciej Maciejowski, dziennikarz, producent i reżyser, współtwórca filmu dokumentalnego „Casus Belli. Po co komu ta wojna?”

Krzysztof Strachota, kierownik Zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej w Ośrodku Studiów Wschodnich

Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz filmu Macieja Maciejowskiego i Michała Orzechowskiego „Casus Belli. Po co komu ta wojna?” z 2022 roku. Film pokazuje mechanizm rosyjskich agresji: na Gruzję w 2008 r. i Ukrainę od 2014 r. Osią narracji jest postawione przez jedną z pierwszoplanowych bohaterek filmu, Tatianę Kurczewską, dramatyczne pytanie: „Po co komu ta wojna?”. Zwykli ludzie, będący naszymi bohaterami, oraz wojskowi, politycy i eksperci jednocześnie łączą swoimi losami trzy kraje: Gruzję, Ukrainę i Polskę.

Dyskusję poprowadzi dr Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.