Maria Dłużewska (1951-2024) była najbardziej znana z filmów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej, w pracy zawodowej zajmowała się wieloma dziedzinami kultury.

W  Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej zdobyła dyplom aktorski. Występowała na scenach teatrów m.in. w Gdyni, Szczecinie i Warszawy. Od 1980 działaczka opozycji, działała w NSZZ „Solidarność” i Solidarności Walczącej. W stanie wojennym współorganizowała Msze za Ojczyznę i Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Prowadziła też Teatr Poniedziałkowy w Ursusie i  Kolportowała podziemne wydawnictwa. Była redaktorem i autorką tekstów Radia Solidarność. Po zmianie ustroju kontynuowała działalność dziennikarską m.in. w tygodniku „Spotkania” i „Tygodniku Solidarność”.

Od 1993 r. jej twórczość zdominowały filmy dokumentalne. Była autorką scenariuszy i reżyserką m.in. „Zablokowanych” i „Seansu”. Zrealizowała kilka dokumentów o katastrofie smoleńskiej – „Mgła”, „Pogarda”, „Polacy”, jak również filmów upamiętniających  ofiary katastrofy – „Dama” o Marii Kaczyńskiej, a także kilka takich, których bohaterami są dzieci osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. – „Testament”, „Córka”.

W 2008 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 r. Krzyżem Wolności i Solidarności. Laureatka Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Obraz” w 2022 r.

Maria Dłużewska zawsze z szacunkiem i wdzięcznością wypowiadała się o swoich bohaterach. Pozostanie we wdzięcznej pamięci widzów i czytelników.

db