Fundacja Między Słowami zaprasza na czytanie performatywne sztuki Wojciecha Tomczyka pt. „Senator, dama i łotr” w reżyserii Marcina Kwaśnego.
Najnowsza sztuka Wojciecha Tomczyka pt. „Senator, dama i łotr” jest po raz pierwszy prezentowana publiczności. Kostium historyczny służy autorowi do pokazania uniwersalnych mechanizmów władzy. W warstwie fabularnej dramat jest historią kryminalną o ustosunkowanym przedstawicielu carskiej administracji, który wynajmuje Polaka, byłego członka tajnego sprzysiężenia, do poprowadzenia śledztwa w sprawie zniknięcia zwłok urzędnika. Dramat dotyka tematu wierności ideałom i zdrady. W błyskotliwych dialogach wnikliwy widz usłyszy odwieczny dialog buntowników z koniunkturalistami.
Zapraszamy na performatywne czytanie:
Kiedy: 17 maja (sobota), godz. 19.00,
Miejsce: Sala Teatralna Stygmat w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych, przy Placu Grzybowskim 3/5 w Warszawie
Rezerwacja miejsc: maksym.rezerwacje@gmail.com; tel. 506 719 196
Spektakl dla widzów dorosłych
Sala jest dostępna dla osób na wózkach
Prosimy o punktualne przybycie

O Autorze
Wojciech Tomczyk jest dramaturgiem, scenarzystą teatralnym i filmowym, a także producentem wykonawczym i krytykiem filmowym.
W teatrze debiutował sztuką Wampir (inscenizacja teatralna zdobyła Nagrodę Ministra Kultury). Współautor wystawy w narodowym pawilonie polskim na EXPO Hanower 2000. Autor wielu scenariuszy do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych.
Laureat m.in. Grand Prix festiwalu Dwa Teatry Sopot 2007 (za sztukę Norymberga) i nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru – 2007. Norymberga została przełożona na angielski, niemiecki, bułgarski, rosyjski, białoruski, czeski, łotewski, ukraiński i estoński. Autor otrzymał za nią także Grand Prix za najlepszy tekst dramatyczny na IV Międzynarodowym Festiwalu Teatru Niezależnego – Białoruś 2008/2009. Jest także autorem sztuki Bezkrólewie (2011). Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polskii Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
O wykonawcach
Klaudia Kwaśny – aktorka, śpiewaczka (sopran). AbsolwentkaRoyal Conservatoire of Scotland w Glasgow w Szkocji. Współpracowała m.in. ze Szkocką Operą Narodową. Laureatka m.in. konkursu pieśni im. Tony and Tania Webster. Zdobywczyni złotego medalu William Allan Prize i wyróżnienia na ogólnopolskim konkursie w Drezdenku. Była finalistką międzynarodowego konkursu im. Ady Sari.
Od 2022 r. gra rolę Magdaleny w spektaklu „Ocalony przez poezję” z tekstem Jerzego Kozarzewskiego. W 2023 r. zagrała rolę Pięknej Pani w czytaniu performatywnym „Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików” dramatu Marka Kochana oraz rolę Kolędniczki w czytaniu performatywnym „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa.
Marcin Kwaśny – reżyser, scenarzysta, aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST w Warszawie. Był w zespole Teatrze Kwadrat i Teatru Polskiego, współpracuje z wieloma scenami. Ma w dorobku kilkaset ról. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia” w Tarnowie, IV Festiwalu Sztuki Słowa „Verba Sacra” w Poznaniu, głównej nagrody aktorskiej za rolę w filmie „Rezerwat” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Golden Brig” w Odessie.
W 2023 r. zagrał główną rolę w amerykańskim filmie „Triumf serca” (reżyseria Anthony D’Ambrosio), który będzie miał premierę światową w sierpniu 2025 r. w Stanach Zjednoczonych.
W 2021 r. zadebiutował jako reżyser krótkometrażowego filmu „Spowiedź”.
Jako reżyser debiutował spektaklem „Wariactwa według Czechowa” (2009 r.). Razem z policjantem Marcinem Skórą napisał sztukę pt „Kto dogoni psa?”, którą wyprodukował w Teatrze Ochoty w Warszawie (2009 r.). W „Teatrze na Bielanach” wyreżyserował spektakle „Hiob” i „Życie w zasięgu ręki”. W Teatrze Oratorium wyreżyserował spektakl „Mój syn, Maksymilian” i zagrał w spektaklu „Sceny z wieczernika” – wersja sceniczna oraz Teatr TVP .
Jest założycielem Fundacji Między Słowami.
Filip Gurłacz – aktor, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutował rolą „Rogala” w filmie Jana Komasy „Miasto 44”. Zagrał także w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Szerokiej publiczności znany z seriali telewizyjnych m.in. „Pierwsza miłość”, „Stulecie Winnych” i „Dzielnica Strachu”. Laureat nagrody Telekamera dla Najlepszego Aktora. Zagrał główną rolę w krótkometrażowym filmie „Spowiedź” i będącym jeszcze w produkcji pełnometrażowym filmie „Ostatnia rozmowa” w reżyserii Marcina Kwaśnego.
***
Fundacja Między Słowami prezentuje performatywne czytanie dramatu w ramach projektu TEATR WARTOŚCI. PRZEGLĄD POLSKICH SPEKTAKLI KLASYCZNYCH I WSPÓŁCZESNYCH, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.