Premiera spektaklu, która odbyła się 10 września 2012 roku, a następnie kolejne przedstawienia zostały znakomicie przyjęte przez widzów i krytykę.
Fundacja Między Słowami prezentuje spektakl w ramach projektu TEATR WARTOŚCI. PRZEGLĄD POLSKICH SPEKTAKLI KLASYCZNYCH I WSPÓŁCZESNYCH, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
O spektaklu
„Rozkwaś Polaka!” to brawurowy one-man show Marcina Kwaśnego autorstwa Wojtka Miłoszewskiego w reżyserii Marty Ogrodzińskiej-Miłoszewskiej. Jest to drapieżna satyra na współczesną Polskę i Polaków, na polskie żale, nadzieje i frustracje. Przedstawienie ma konwencję badania statystycznego. Bohater jest ankieterem, a publiczność występuje w roli „próby statystycznej”. Ale to nie jest sztuka o statystyce. Przez godzinę dość brutalnie śmiejemy się z samych siebie.
Bohater – wrażliwy, kochający rodzinę, stara się sprostać oczekiwaniom bliskich i szefów. Dostrzega śmieszność nowych zwyczajów, ale się im poddaje. W tej postaci każdy widz odnajdzie cząstkę swoich własnych zmagań z rzeczywistością. Spektakl został nazwany antysystemowym.
Recenzenci teatralni napisali:
„Przez ponad godzinę śmiejemy się z samych siebie, naszych żon, sąsiadów, a także szefów. Główny bohater to uczynny mąż i kochający ojciec, który opowiada o dostrzeżonych absurdach życia codziennego. Mówi o testowaniu wózka w hipermarkecie przed ruszeniem w rajd między alejkami, czy emerytach, którzy codziennie chyba celowo tworzą kolejki na poczcie. W opowiedzianych w satyryczny sposób doświadczeniach ankietera każdy widz znajdzie coś z własnego życia.”
NaszeMiasto.pl
„Marcin Kwaśny wciela się postać bohatera tekstu i gra. Jest szalenie przekonujący. Nikogo nie udaje, nie próbuje być śmieszny na siłę. Na przekór wizerunkowi z plakatu do spektaklu nie stara się być klaunem, choć jest w przedstawieniu kilka bardzo zabawnych scen, w których Kwaśny pokazuje swoje komediowe oblicze (świetna scena z kierunkowskazem czy wzruszająca próba siły w lodowatym Bałtyku).”
Marzena Dobosz, Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych
„To sam aktor i tylko on tworzy całą sceniczną rzeczywistość. I robi to świetnie. Wtedy, gdy w nienagannie dopasowanej współczesnej „zbroi” zachęca widzów do wzięcia udziału w badaniu statystycznym, poprzez stopniowe wyzwalanie się z konwenansów, aż do momentu, kiedy już w samych kąpielówkach odgrywa jednocześnie plażowicza i obserwującego go bohatera. Jeden gest, mina, niewielka zmiana postawy powodują, że przeistacza się z jednej postaci w drugą. Mówi wieloma głosami, śpiewa i tańczy. I to wszystko przez ponad godzinę w znakomitym tempie, bez chwili wytchnienia.”
Portal OnaOnaOna.com
Zapraszamy
23 maja godz. 19.00
24 maja godz. 19.00
25 maja godz. 19.00
WSTĘP WOLNY
Rezerwacja miejsc: e-mail: maksym.rezerwacje@gmail.com; tel. 506 719 196
Miejsce: Sala Teatralna Stygmat w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych, przy Placu Grzybowskim 3/5 w Warszawie
SPEKTAKL DLA WIDZÓW DOROSŁYCH. SALA JEST DOSTĘPNA DLA OSÓB
NA WÓZKACH.
PROSIMY O PUNKTUALNE PRZYBYCIE.

Metryczka:
Tekst: Wojtek Miłoszewski
Reżyseria: Marta Ogrodzińska-Miłoszewska
Obsada: Marcin Kwaśny
Producenci: Lemmonshot, Teatr Praski (Fundacja Między Słowami)
Autor plakatu: Mariusz Fransowski
Foto: Adam Grochocki, Renata Świątecka